FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Piracetam i jego pochodne
Autor Wiadomość
Witek 
mruczek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 147
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-05, 10:31   

Nootropil to raczej temat na osobny wątek. Jest/był często podawany dzieciom z zD. Korzystali z niego także znajomi. Opinie są bardzo różne. Podobno pomaga, ale może mieć poważne skutki uboczne, szczególnie przy nierozważnym podawaniu (np. zbyt duża dawka). Swego czasu rozpętałem dyskusję na ten temat na konkurencyjnym forum i nie wiele się dowiedziałem. Niestety zabrakło opinii osób podających piracetam dzieciom. Opinie lekarzy też są różne. Ponieważ jednak większość (w tym neurolog, którego obdarzamy dużym zaufaniem) nie zaleciła Agatce podawać piracetamu, więc zrezygnowaliśmy. Piszę w kontekście Agatki, ponieważ jestem przekonany, że decyzję o podawaniu piracetamu trzeba konieczne podejmować wspólnie z dobrym lekarzem i sugeruję by był to neurolog.
_________________
Agatka 12 lat z zD; Janek 9 lat
olgakomorowska.pl
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-03-05, 20:48   

Nam również,jak Nicolka była mała neurolog zapisywał podawanie Nootropilu.Ale po zakupie jednej butelki i poczytaniu informacji w internecie o tym leku zrezygnowłam z podawania tego mojej córce,zmieniłam również lekarza.Teraz pani dr neurolog nie zapisuje nam takich leków,jest poprostu przeciwna.Więc mam nadzieje że moja decyzja była dobra.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-03-11, 13:34   

Ania brała Nootropil we wczesnym dzieciństwie.Był wtedy w wielkich tabletkach, ale w aptece przygotowywali nam odmierzone ilości w takich opłatkowych pojemniczkach. Trudno mi powiedzieć, czy osiąganie przez Anię kolejnych etapów rozwoju byłoby słabsze, gdyby nie dostawała leku. Nie wiem. :nie:
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
Aga S. 
gaduła


Wiek: 48
Dołączyła: 14 Sty 2007
Posty: 290
Skąd: Legnica
Wysłany: 2007-03-26, 14:23   

Czy przed podaniem tego leku Piracetam powinnam zrobić Kajtkowi jakieś badania?
Co by mu nie zaszkodzić.
_________________
Aga, Maks i Kajtuś ZD (30.04.2006)
 
 
Witek 
mruczek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 147
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-03-26, 18:02   Re: Zespół Downa jako choroba metaboliczna

Jolanta Ganowicz napisał/a:


Lek poprawiający krążenie mózgowe tj. Nootropil jest wskazany w terapii zaburzeń o charakterze dyslekcji, dysgrafii, zwiększa umiejętność koncentracji ale nie zrobi z żadnego dziecka geniusza, a tym bardzie nie wyleczy dziecka z zespołu Downa. Przepisywanie go bez konkretnych wskazań terapeutycznych nie przynosi żadnych korzyści, a nawet może doprowadzić do wylewu.

źródło: W poszukiwaniu Anty-Downa - próby farmakologicznego niwelowania wpływu dodatkowego chromosomu. dr n. med. Jolanta Ganowicz (cały tekst w pierwszym poście w tym wątku)

Piracetam i Nootropil to są te same lekarstwa i dostępne są tylko na receptę.

Ja za nim podjąłem decyzje o nie podawaniu tego specyfiku Agatce zasięgnąłem porady 3 lekarzy: pediatry, genetyka i neurologa. Genetyk i pediatra mają powyżej 200 dzieci z zD pod opieką, neurolog też dużo, ile nie wiem.
Jednym z tych lekarzy była dr Ganowicz.
_________________
Agatka 12 lat z zD; Janek 9 lat
olgakomorowska.pl
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-04-12, 12:13   

Piracetam a zespół Downa

Podsumował Len Leshin, MD, FAAP

Piracetam jest najlepiej sprzedawanym lekarstwem w Europie i Japonii, dużą ilość tego produktu sprzedaje się młodzieży na wzmocnienie. Nie jest to jeszcze lekarstwo pierwszego wyboru na jakąkolwiek chorobę, aczkolwiek prowadzone są badania nad Piracetamem i myoclonus , nosicielstwem genu niedokrwistości sierpowatokrwinkowej (sickle cell disease), wylewem i zespołem Raynauda.
Piracetam zaczął być kontrowersyjnym tematem w latach 90., kiedy to grupa rodziców zaczęła wygłaszać jego bardzo dobre rezultaty pod względem typowych cech dla zD. Ukazało się wówczas wiele publikacji na ten temat w internecie i w programie wiadomości ABC.

Firma jednak zezwalająca na produkcję Piracetamu UCB Pharma w Belgii odradzała używanie tego specyfiku przez osoby z zD.
W lipcu 1998 r. UCB Pharma zbojkotowała plotki na temat fundowania badań u dzieci z zD w USA lub gdziekolwiek na świecie. Wielu zwolenników używania Piracetamu przez osoby z zD uważa, że niechęć UCB Pharma wynika bardziej ze wzgledów ekonomicznych niż naukowych. Mimo to UCB Pharma otrzymała wyłączność dla Piracetamu w USA i planuje rozpoczęcie badań nad myoclonus w USA. Jeśli dostaną pozwolenie od FDA dla myoclonus, UCB Pharma będzie miała wylaczność nad tym lekiem w USA.

Niżej zamieszczam badania, w których brały udział dzieci z zD.


1. Lobaugh NJ et al.

Piracetam nie poprawia poznawczych możliwości związanych z lepszym funkcjonowaniemu u dzieci z zD między 7 a 13 rokiem życia. Zaprezentowane na spotkaniu PAS/SPR w San Francisco 3 maja 1999r.; opublikowane w Archives of Ped and Adol Med, Kwiecien 2001, 155(4):442-448.
"Piracetam uważany za lekarstwo poprawiające możliwości poznawcze u osób z zaburzeniami neurologicznymi zaczęło być popularne wśród rodzin, których jednym z członków była osoba z zD.
Jednakże jego korzystne działanie u osób z zD jest anegdotą, stwierdzenia te nie są poparte żadnymi naukowymi badaniami. W czasie kiedy jedni opiekunowie nie widzą poprawy po podaniu tego leku, inni uważają, że możliwości poznawcze uległy poprawie. Aby obiektywnie ocenić działanie Piracetamu o osób z zD przeprowadziliśmy badania nad działaniem Piracetaminu u osób z zD. W badaniu udział wzięło 13 chłopców z zD w wieku 6,5 – 13 lat, rodzice także wzięli udział w badaniu.
Pierwsza część badania była poświęcona możliwościom poznawczym. Później dzieci były rozdzielone na dwie grupy, pierwsza: Piracetam. Placebo – 4-miesięczna kuracja, druga: Placebo. Piracetam - 4-miesięczna kuracja.
Dzieci były testowane na końcu każdej z kuracji, dostawaly 80-100 mg/kg Piracetamu dziennie w kapsułkach. Placebo był podawany w takich samych ilościach.

Test Bateria
Test bateria składał się z 16 zadań : skupienie uwagi, nauka, pamięć, wysławianie się, możliwości percepcyjne i przestrzenne, szybkość przyswajania wiadomości, możliwości manualne i spełnianie poleceń.
Drugą częścią badania było wypełnienie ankiety przez rodziców i nauczycieli.

Rezultaty
Osiemnaścioro dzieci (7-13 lat) ukończyło badania, 5 wycofało się, 2 nie dało rady ukończyć badań.
Piracetam nie wykazał większych efektów w żadnym z testów.
Piracetam miał jednak związek ze zwiekszoną agresywnością, poddenerwowaniem, podnieceniem seksualnym i trudnościami ze snem

Podsumowanie
Piracetam zwrócił naszą uwagę jakoby pomagał w możliwościach poznawczych osób z zd, ale w naszym badaniu nie zostało to poparte ani możliwościami poznawczymi tych osób, ani poprawą w ich zachowaniu.
Ponieważ niekorzystne efekty zostały zauważone, nie przypuszcza się, że duże dawki będą przez organizm tolerowane. ©1999 Pediatric Academic Societies

2. Fialho J Dromia i Piracetam. Tempo Medico 30:944, 1977.

26 dzieci z zD w wieku między 3 miesiące i 12 lat dostały Dromia (mikstura pyriglutine i 5-hydroxytryptophan), a później kombinację Dromia i Piracetamu. Po jakimś czasie dzieci były oceniane pod względem wiotkości, osiągnięć motorycznych, rozwoju umysłowego, mowy, obcowaniu z innymi.
Autor badania podsumowuje, że po podaniu kombinacji leków poprawa nastąpiła we wszystkich dziedzinach poddanych badaniu, w szczególności w mowie. Skutków ubocznych nie zanotowano. Jednakże autor nie precyzuje, czy badanie było anonimowe (czy wiadomo było, które dzieci zostały poddane kuracji jednego leku, a które kombinacji).


3. Niepublikowane badania z roku 1999 w Kennedy Kriger Instytucie w Baltimore pod nadzorem Dr. George Capone.

Pieciorgu dzieciom z zD w wieku szkolnym podany został Piracetam. Nastepnie zostały one porównane z dziećmi w tym samym wieku, którym lek nie został podany. Piracetam podany był w dawce 100 mg/kg masy ciała dziennie. Po 6 miesiącach dzieci poddane zostały badaniu pamięci ze słuchu i pamięci wzrokowej. Nie było większej różnicy między dwoma grupami dzieci.

4. W 2002 r. dr Capone i jego wspólnicy przeprowadzili badania nad Piracetamem na myszach z trisomią: Efekt Piracetamu w związku z możliwościami poznawczymi u myszy z zD Physiology & Behavior 77: 403-409, 2002.

"Piracetam wykazał poprawę w możliwościach poznawczych u wielu testowanych zwierząt.
Jest reportowanym lekiem podawanym na poprawę możliwości poznawczych u osób z zD".
Aby dowieść, że rzeczywiście lek ten działa, zrobiliśmy badania na modelu myszy z zd. Dzienna dawka Piracetamu 0,75, 150, i 300 mg/kg została podana 6-tygodniowym samcom.
Po 4 tygodniach kuracji myszy testowane były na platformie labiryntu i pozostawione na całą noc w skomputeryzowanych zadaniowych przegrodach, tak by zaobserwować ogólną sprawność.
Myszy, które podane miały dawkę 0,75 i 150 mg/kg/dziennie, wykazały poprawę na platformach labiryntu. Myszy zaś, którym podano dawkę 300-mg/kg/dziennie, wykazały zniwelowanie wcześniejszej ospałości . Rezultaty tych badań nie dają żadnych wskazań do podawania Piracetamu osobom z zD.

Zwolennicy Piracetamu upierają się, że choline musi iść w parze z Piracetamem, aby były żądane efekty.

Niżej rezultaty badań z Toronto przeprowadzone przez Johns Hopkins

Bartus RT et al. Efekt kombinacji choline i Piracetamu nad poprawą pamięci u podstarzałych szczurów. Neurobiol Aging Summer;2(2):105-11, 1981.
U szczurów, którym podano kombinację choliny i Piracetamu, wykazały poprawę pamięci, te poddane kuracji samym Piracetaminem lub samym Choline nie wykazały poprawy.

1.Platel A et al. Orietacja w terenie, badanie przeprowadzone na myszach. Efekt kombinacji Piracetam i choline w procesie pamięci . Pharmacol Biochem Behav 21(2):209-12, 1984.
Myszy poddane kombinacji Piracetam i choline radziły sobie lepiej z orientacją w terenie niż myszy poddane osobnym kuracjom.

2. Mosharrof AH & Petkov VD Efekt citicholine i kombinacji citicholine i Piracetam na pamięci. Acta Physiol Pharmacol Bulg 16(1):25-31, 1990.
Myszy poddane kombinacji citicholine i Piracetamu radziły sobie lepiej z utrzymaniem pamięci niż myszy poddane osobnym kuracjom.

3. Friedman E et al. Kliniczna reakcja na choline i Piracetam w starczej demencji . New Eng J Med 1981 czerwiec 11; 304(24): 1490-1.
Podanie 10 pacjentom ze starczą demencja kombinacji Piracetamu i choline przez 7 dni. U 3 osób z 10 wykazano poprawę, u tych 3 osób zanotowano również wyższy poziom choline w czerwonych krwinkach.

Jednakże inne badania (niżej) wykazują brak poprawy przy tej kombinacji.

1. Ennaceur A & Delacour J. Efekt kombinacji piracetam i choline na nauce i pamieci u szczurow. Psychopharmacology 92(1):58-67, 1987.
Szczury którym podano sam choline miały lepsze wyniki w pamięci niż szczury, którym podano sam Piracetam, szczury, którym podano kombinację Piracetamu i choline miały gorsze wyniki niż grupy opisane wyżej.

2. Growdon JH et al. Kombinacja Piracetam i lecithin w leczeniu choroby Alzheimera. Neurobiol of Aging 7:269-276, 1986.
Żadne z badań (piracetam podany osobno czy z lecytyną) nie wykazały żadnej poprawy.

3. Corona GL et al. Kliniczne i biochemiczne reakcje na terapię przy chorobie Alzheimera i przy demencji. Eur. Arch. Psychiatr. Neurol. Sci. 239:79-86, 1989.
Pacjenci z chorobą Alzheimera i demencją poddani zostali kuracji Piracetamem lub kombinacji Piracetamu i choline. Pomimo zmian biochemicznych nie wykazali zmian w pamięci.

Powinniśmy dodać, że UCB Pharma nigdy nie uwzględniła choline w swoich badaniach nad chorobą Alzheimiera lub myoclonus.

Dr. Capone z Kennedy Krieger Instytutu planuje badania nad “tolerancją” kombinacji Piracetam i choline u dzieci z zD.


:arrow: tekst przetłumaczony na podstawie anglojęzycznego artykułu

Piracetam jest ważną częścią planu TNI (Celowa Interwencja Zywieniowa) :arrow: Tutaj
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
Bea 
gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 16 Sty 2007
Posty: 224
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-04-24, 00:06   

Boze Magda, ale sie natlumaczylas, serdeczne dzieki, wszystko przeczytalam....Jezeli kiedykolweik stane przed pytaniem czy podawac ten lek czy nie to chyba bym zrezygnowala, za duze sa skutki uboczne.... Co o tym myslisz?
 
 
Iwona K 
nawijacz

Pomogła: 1 raz
Wiek: 62
Dołączyła: 03 Lis 2006
Posty: 1021
Skąd: Konin
Wysłany: 2007-11-10, 23:13   

Bardzo proszę,jeśli ktoś z Was podawał lub podaje swojemu dziecku Nootropil,podzielcie się swoimi doświadczeniami w tym względzie.
Jeśli można prosić,to napiszcie kto i dlaczego zalecił tę kurację,jak długo trwała,jak reagowały na podanie leku dzieciaczki-w sensie samopoczucia i ewentualnych skutków ubocznych i oczywiście czy zauważyliście pozytywne zmiany.
Mój neurolog proponuje Wojtkowi podanie Nootropilu,ale ja się waham .Chcę pogadać o tym jeszcze z dr Ganowicz i lekarzem hematologiem,ale Wasze odpowiedzi będą równie cenne.
_________________
Mama Wojtka z zD ur.13 luty 2004
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-11-10, 23:20   

Podaję link do artykułu na temat piracetamu

http://www.mp.pl/artykuly/?aid=624
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2007-11-10, 23:25   

Iwono , ja podawałam. Łuki był po podaniu tego leku znacznie pobudzony, przestał nam sypiać, ale raczej w dzień. Nie widzieliśmy poprawy w jego rozwoju, zresztą neurolog mi powiedziała " niech się pani nie spodziewa za wiele". W tej chwili neurolog nic już nie mówi o nootropilu, nie wiem czy przy lekach padaczkowych tego leku nie należy podawać, czy po prostu już o nim zapomniała. O tym co mówi p. Ganowicz o nootropilu napisałam w wątku "padaczka".
_________________
Ania, mama Łukaszka z ZD (ur. 14. 08. 2006r.), Sylwii(22l) i Szymona (19 l)
 
 
Rusłana 
mruczek
Rusłana

Dołączyła: 17 Maj 2007
Posty: 57
Skąd: Legnica
Wysłany: 2007-11-11, 00:03   

Ja Grzesiowi podaję Nootropil od lipca 2006 r. w następującym cyklu - sześć miesięcy lek, a potem miesiąc przerwy i znowu sześć miesięcy lek i miesiąc przerwy.

O Nootropilu powiedziała mi neurologopeda dr T.Kaczan z Wrocławia. Pani Kaczan mówiła, że Nootropil pomoże Grzesiowi w rozwoju. Oczywiście lekarstwo przepisał neurolog dziecięcy. Pani neurolog w pełni podziela zdanie p. T.Kaczan, co do skuteczności leku, a ja im wierzę.

Czy Nootropil pomaga ? Pewnie tak, ale tylko pewnie, bo przecież nie mam porównania. Nie wiem jak Grześ rozwijałby się bez Nootropilu. Oczywście Nootropil nie zniwelował opóźnień w rozwoju. Diagnoza z Mrzeżyna wykazała 8 - miesięczne opóźnienie ( Grześ miał 32 miesiące, a wynik wyszedł mu 24 miesiące). Może nie do końca z tym wynikiem się zgadzam, ale opóźnienie na pewno jest.

Przyjmowanie Nootropilu przebiega "bez zakłóceń". Grzesiek łyka rozkruszone tabletki, bo syropku nie chciał. Nie widzę żadnych niepokojących skutków ubocznych. Wyniki są w normie. Zachowuje się też normalne tzn. nie jest nadmiernie pobudzony. Śpi dobrze i w dzień i w nocy

Natomiast w okresie miesięcznej przerwy od Nootropilu jest moim zdaniem mniej skoncentrowany, a przez to gorzej się uczy. Nie są to jednak jakieś jaskrawe różnice.
_________________
Mama Grzesia ur. 01.12.2004 r. i Łukaszka
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-11-11, 20:42   

Nam zapisał neootropil neurolog z Poznania, podawałam przez ok. 3 mies. Nicolka żle reagowała na lek była bardzo pobudzona żle zasypiała, i nie spokojnie spała. Popytałam innych lekarzy i zrezygnowałam z podawania tego leku. Jeden z neurologów powiedział mi że nie ma żadnych dowodów na to że ten lek pomaga dziecią z zd,a może zaszkodzić.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2007-11-12, 17:47   

Karolino,
Dokładnie to samo jest napisane w artykule, link do którego podałam.
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
Witek 
mruczek


Wiek: 51
Dołączył: 04 Paź 2006
Posty: 147
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2007-11-12, 17:51   

Witek napisał/a:

Ja za nim podjąłem decyzje o nie podawaniu tego specyfiku Agatce zasięgnąłem porady 3 lekarzy: pediatry, genetyka i neurologa. Genetyk i pediatra mają powyżej 200 dzieci z zD pod opieką, neurolog też dużo, ile nie wiem.
Jednym z tych lekarzy była dr Ganowicz.


Dodam, że wszystkie opinie były negatywne i stale są podtrzymywane (co roku ponownie analizujemy temat)
_________________
Agatka 12 lat z zD; Janek 9 lat
olgakomorowska.pl
 
 
Luna 
milczek


Wiek: 51
Dołączyła: 18 Sie 2008
Posty: 9
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2008-08-22, 21:35   

Jak to dobrze, że trafiłam na ten temat.
We wrześniu mamy wizytę u naszej pani neurolog w AM w Gdańsku. Wiem, bo wcześniej wspominała, że ma zamiar przepisać Kubie Nootropil krople.
Synek trafił pod jej opiekę w wieku 3 miesięcy i od początku mam zaufanie do tego co robi.
Ale po tym co tutaj przeczytałam, to już sama nie wiem co robić.

Czy są może jeszcze jacyś rodzice , którzy mają doświadczenia z Piracetamem?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu