To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek edukacyjny - Niepełnosprawność sprzężona a edukacja

eelusiaa - 2011-09-10, 22:35

My też WWR tzn. opinie o potrzebie WWR mieliśmy już wcześniej. Teraz - jak Adam uczęszcza do przedszkola i ma skończone 3 lata to dostaliśmy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność sprzężoną.
Nasza PPP raczej do liberalnych nie należy.

ewelkaa - 2011-09-10, 22:39

My też WWR mamy bez niepełnosprawności sprzężonej.

A 7 października mamy badanie w PPP. I jedyne na czym się możemy opierać to niepełnosprawność ruchowa, bo wzrok dobry, słuch też. Nie wiem czy to wystarczy żeby otrzymać orzeczenie o kształceniu specjalnym.

eelusiaa - 2011-09-10, 22:47

My mamy ze względu na niepełnosprawność ruchowa i upośledzenie umiarkowane.
poprosiłam rehabilitantów o zaświadczenia o zaburzeniach posturalnych, niskim napięciu itp. i przeszło.

ewelkaa - 2011-09-10, 22:48

O to dajesz nadzieję Ela. Bo my mamy mniej więcej coś takiego napisane na zaświadczeniu też.
magda - 2011-09-11, 10:56

Ja nie miała zupełnie żadnych zaświadczeń i też ze wzg. na upośledzenie umysłowe i ruchowe dostaliśmy sprzężenie.
mammamika - 2011-09-12, 00:00

A nasze OWI jak tylko słyszy WWR to od razu pyta o orzeczenie :]
Czyli: co kraj to obyczaj, ciekawe, jak to od strony prawnej wygląda....

beticz - 2011-09-12, 10:33

My mamy orzeczenie o kształceniu specjalnym (nie sprzężone) z uwagi na niepełnosprawność ruchową (zaświadczenie od neurologa było) .
dorota3 - 2011-09-12, 10:46

My mamy dwa jedno o kształceniu specjalnym ,drugie o wczesnym wspomaganiu.Też bez sprzężeń .
anna30 - 2011-09-12, 15:04

Dzięki Karolina :prosze: Właśnie ja za bardzo nie rozumiałam, jaka jest zależność między sprzężeniem, a kształceniem specjalnym ;/
Nie wiem, co nam wystawią, byłam z drukiem u pediatry, napisała istny elaborat. Z resztą jest w komisji, to powiedziała, że dopilnuje, żeby było dobrze, bo Paulę zna, wie, że nie ściemniamy. Z Dyrektor porozmawiam dopiero jutro, bo Jej nie było. Na jutro też przenieśli Pauli "wywiad" z logopedą i z psychologiem z PPP. Ostatnio "badali" Ją pół roku temu, jak potrzebowałam opinię o WWR, dostałam bez mrugnięcia okiem. Może i teraz będzie ok.
Nam bardzo zależy, bo Paulikna ma na serio sporo do nadrobienia i to nie tylko ze względu na zD, ale przede wszystkim na zaniedbania, a OWI nam szlenie na rękę poszło. Już teraz mamy zwiększoną liczbę zajęć, bo terapeuci chą wykorzystać Pauli obecny boom rozwojowy, żeby od stycznia spokojnie w przedszkole Ją wmanewrować. Jeździmy teraz 3 razy w tygodniu, sporo, ale chyba warto, bo i terapeuci "sprawdzeni" i "polubieni" i efekty są. Dostaliśmy teraz 2x logopedę, 2x SI (diagnoza była przed wakacjami), 1xpsychologa, 2h zajeć grupowych - na tydzień. To i tak o niebo więcej niż się w ramach WWR należy. Ale u nas w OWI jak widzą, że praca przynosi efekty, że dziecko współpracuje i robi postępy, a Paulina robi, a przede wszystkim, jeśli rodzice aktywnie współpracują - "odrabiają" prace domowe, pracują z dzieckiem, nie opuszczają zajęć, po prostu im zależy - to też jakby pozytywniej do Nich podchodzą. U nas jest tak, że mamy cały system w jednym miejscu, od lekarzy, przez WWR, przedszkola, szkołe specjalną, po mieszkania chronione i WTZy. Wszystko pod jednym stowarzyszeniem. Więc dlaczego z tego nie skorzystać, skoro Oni wykazują wolę i chęć współpracy, pomagają? Dlatego chcę, żeby za Paulą poszła jednak większa subwencja :okular: , czyli kształcenie specjane musimy wywalczyć. Tylko ciekawe co na to PPP ;/ No nic, jam upierdliwa do bólu, łatwo mnie nie spławią :spoko:

mammamika - 2011-09-16, 00:28

Ja raczej też z tych :roll:
Więc teraz walczę o przeniesienie subwencji z jednej do gminy do drugiej, żeby te 12 tys., które są do stycznia wykorzystać na n-la wspomagającego w przedszkolu.
Ma ktoś doświadczenie w tym temacie?

anuszkaa - 2011-09-16, 08:18

Ja mam podobne pytanie:
Chciałabym, żeby Ala w przyszłym roku poszła do gimnazjum rejonowego, zwykłego. Integracyjne jest bardzo daleko, nie dam rady wozić. Może ktoś podpowie, jak zadziałać, zeby subwencja poszła na nauczyciela wspomagającego?

boszka59 - 2011-09-16, 12:49

Na co pójdzie subwencja wpływu nie mamy .Natomiast pójdzie ona do gminy do której należy szkoła dziecka. I to jest bez żadnego załatwiania.
anuszkaa - 2011-09-16, 12:51

boszka59 napisał/a:
Na co pójdzie subwencja wpływu nie mamy .Natomiast pójdzie ona do gminy do której należy szkoła dziecka. I to jest bez żadnego załatwiania.


Boszko, a czy orientujesz się, czy te pieniadze trafią do szkoły?
Boję się, ze jeśli szkoła nie dostanie tych pieniędzy, to nie będzie miała interesu przyjąć Alę.
Przecież wymaga pomocy.

boszka59 - 2011-09-16, 13:21

Szkoła coś tam dostanie ale ile to nikt nie wie. Jest to subwencja oświatowa któr trafia do gminnego wora i dalej niby do szkół. Ale niekoniecznie do naszych dzieci. Na stronie "wszystkojasne" jest to opisane jakim schematem to działa.
eelusiaa - 2011-09-16, 13:26

Ja zamierzam się dowiedzieć. Wysłałam już pismo do burmistrza o metryczke subwencyji i o wydanie planu rozchodów przedszkola. I zamierzam mu udowodnić, że to niesprawiediwe, żeby gmina pobierała ok 4000 zł na dziecko z orzeczeniem o potrzebie wwr i niepełnosprawności sprzężonej, a oferowała tylko pół godz. w tyg logopedy i pół godz. pedagoga.

Napisałam pismo opierając sie na wzorze z linku podanego w poście Alicji. A o poradniku wspmniała chyba stokrota.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group