To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - Trisomia mozaikowa

klooocuszek - 2013-08-08, 16:43

ewelkaa napisał/a:
klooocuszek napisał/a:
Ewelkaa, a Cypkowi jaka ta mozaika wyszła?


Cypek ma 50 % komórek trisomicznych i 50 zdrowych.

I gada więcej niż mój Kuba :tak:

ewelkaa - 2013-08-08, 17:31

klooocuszek napisał/a:
ewelkaa napisał/a:
klooocuszek napisał/a:
Ewelkaa, a Cypkowi jaka ta mozaika wyszła?


Cypek ma 50 % komórek trisomicznych i 50 zdrowych.

I gada więcej niż mój Kuba :tak:


Gada to za dużo powiedziane Honia :lol: ;-)

klooocuszek - 2013-08-08, 21:34

ewelkaa napisał/a:
klooocuszek napisał/a:
ewelkaa napisał/a:
klooocuszek napisał/a:
Ewelkaa, a Cypkowi jaka ta mozaika wyszła?


Cypek ma 50 % komórek trisomicznych i 50 zdrowych.

I gada więcej niż mój Kuba :tak:


Gada to za dużo powiedziane Honia :lol: ;-)


Mój stęka i jęczy i tylko mówi "nie", taka to u nas mozaika ;/ Dlatego byłabym ciekawa tych skórnych testów. ..

jolka1982 - 2013-08-09, 20:41

Mnie też zaciekawiło to badanie ze skóry i dlatego poruszyłam ten temat jakiś czas temu przy okazji spotkania z moim genetykiem, który mi powiedział, że badanie ze skóry robi się wtedy gdy z krwi wychodzi mozaika, jeśli jest natomiast trisomia prosta to nic nowego to badanie nie wniesie.

Piszecie tutaj, że z krwi może wyjść trisomia prosta, a ze skóry mozaika. Mój genetyk twierdzi, że nie.
Nie wiem więc, czy każdy genetyk ma swoją teorię na to czy jak :?:

Joanna - 2013-08-09, 21:20

Jolu mozaika takankowa jest bardzo sporadycznym przypadkiem i raczej już u niewielkiego człowieka widać czy są wskazania do tego badania bo w rozwoju psychicznym bliżej mu do zdrowych niż do zespołowych dzieci, większość dzieci z prostą trisomią we krwi ma taką wszędzie.
AgaDka69 - 2013-09-23, 16:29

Witam was ;) to znowu ja ;) Piszę ponieważ zaintrygowała mnie pewna rzecz... W czwartek byliśmy u pani genetyk. Mój Kacper posiada podwójny kciuk, a ona nam powiedziała coś takiego, że wszystkie osoby mające właśnie m.in rozszczepione palce u nóg czy rąk mają mozaikę, nie koniecznie trisomii 21. Ciekawe nie ?

Nie wiedziałam gdzie taką informację zawrzeć w którym wątku...

mafra - 2013-09-23, 19:28

Buahahaha :lol: To Antek jest wyjątkiem, zespół Downa w każdej komórce :cool2:
kulka - 2013-09-23, 21:11

Wikol też ma trisomię prostą we krwi. :lol:
Chyba, że w mózgu ma zdrowe komórki. Dwie na przykład... ;-)

AgaDka69 - 2013-09-23, 22:52

Gdyby to były wypowiedzi na fb to dałabym " lubię to " ;)
kulka - 2013-09-25, 12:42

Ale, tak poważnie, to pani genetyk poparła swoja opinię jakimiś naukowymi argumentami, czy tak sobie opowiadała? Może są jakieś badania na ten temat? Będziesz się z nią widzieć? Możesz dopytac o zagadnienie w świetle Twoich badań na Antku mafry i moim Wikolu?
monikagr - 2013-09-25, 13:01

Kulka, ja się będe z nią widzieć za 8 maja 2014 :shock: za 9 miesięcy to jak ciąża, ach tak mi się powiedziało ;-)
kulka - 2013-09-25, 13:03

monikagr napisał/a:
Kulka, ja się będe z nią widzieć za 8 maja 2014 :shock: za 9 miesięcy to jak ciąża, ach tak mi się powiedziało ;-)


:shock: ;-)

AgaDka69 - 2013-09-25, 18:50

Powiedziała tylko tyle, że właśnie wszystkie te rozszczepienia są mozaiki i robiła badania gdzieś zza granicą na ten temat. Kacper ( byliśmy w Prokocimiu) to jest jej pierwszy mozaikowiec. Właśnie od razu wtedy pomyślałam o was dziewczynki ;)

A ja odbiegając od tematu ;) wróciłam ode neurologa i Kacper ma nie obniżone a wzmożone napięcie mięśniowe :d tego to się nie spodziewałam :D

ilonidas - 2014-03-17, 09:26
Temat postu: chromosom dodatkowy
Mam pytanie Olek poza ZD urodził się z dodatkowym chromosomem markerowym w postaci mozaiki taki chromosom występuje u 1:200 dzieci z zd czy ktoś wie coś na ten temat?
Alicja - 2014-03-17, 09:49

Zaglądnij do wątku trisomia mozaikowa



Do scalenia



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group