FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-08-22, 17:03   Zasiłek rehabilitacyjny w ciąży

adzinka napisał/a:
jestem już ponad 6 miesiecy na zwolnieniu ciążowym, a dopiero teraz sie dowiedziałam ze trzeba wystąpić do zusu o jakieś swiadczenie rehabilitacyjne zeby nadal dostawać pieniądze

i nie wiem czy od 1wrzesnia dostanę pensję:)

:arrow: stąd

Co to jest zasiłek rehabilitacyjnyw czasie ciąży i co zrobić, aby go uzyskać?


Zasiłek rehabilitacyjny jest to zasiłek, który wypłacany jest ubezpieczonej, która wyczerpała zasiłek chorobowy ( a więc 182 dni) i nadal wymaga leczenia. Będą miały do niego prawo np. te kobiety, które ze względu na zagrożenie ciąży nie będą mogły przez okres dłuższy niż 182 podjąć pracy. Prawo do tego zasiłku przyznawane jest na okres nie dłuższy niż na 12 miesięcy, a zasiłek wypłacany jest za każdy dzień niezdolności do pracy, także dni wolne od pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi w czasie ciąży 100% podstawy wymiaru. Do jego uzyskania potrzebne jest zgłoszenie do ZUS na druku ZUS NP7 oraz zaświadczenie od pracodawcy na druku ZUS Z 3a, jak i zaświadczenie od lekarza, wydane na stosownym druku. Zgłoszenie powinno nastąpić nie później niż na 6 tygodni przed upływem zasiłku chorobowego. Jeśli do zasiłku chorobowego pobieranego wcześniej nie było dostarczane zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży, to wówczas należy też takie zaświadczenie przedstawić.

Zasiłek rehabilitacyjny może zostać cofnięty jeśli ubezpieczona w czasie jego pobierania będzie wykonywać działalność zarobkową lub wykorzystywać czas w sposób niezgodny z celem na jaki świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane.

:arrow: źródełko: Portal Kobieta i prawo
Zobacz także :arrow: tutaj.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
akst6 
mruczek
Gosia

Dołączyła: 17 Cze 2008
Posty: 52
Skąd: Toruń
Wysłany: 2008-08-25, 20:45   

Ja w czasie ci ąży byłam 8 mc na zwolnieniu lekarskim i z zasiłkiem rechabilitacyjnym nie było problemu. Ja się trochę spóźniłam z zaświadczeniem , ale wyrównanie dostałam w następnym mc. Także tu problemu być nie powinno.Pozdrawiam.
_________________
Gosia, ciocia Mikołaja zD ur.06.01.07.
 
 
Dagmara 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Lis 2006
Posty: 968
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-08-26, 12:16   

No cóż, a ja zaspałam ;/
Właśnie dzisiaj zadzwoniły do mnie panie z księgowości i oznajmiły mi , że 12 sierpnia skończył mi się okres zasiłkowy 182 dni na zwolnieniu i nie ma mi kto zapłacić :-?
Niestety panie nie były na tyle łaskawe, żeby w ogóle poinformować, że powinnam pilnować okresu tych 6 tygodni przed i złożyć dokumenty do ZUS-u. Właśnie Mariusz koczuje teraz w ZUS-ie i próbuje dowiedzieć się czy mamy jeszcze prawo do ubiegania się o zasiłek :-(
Pensji nie dostanę, szkoda, bo tak liczyłam na te pieniądze, zwłaszcza, kiedy tyle rzeczy trzeba kupić ;/
No cóż za niewiedzę i gapiostwo się płaci :-(
_________________
Dagmara = mama Aniołka Mikołajka i Lenki( 23.09. 2008 r.)
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-08-26, 13:00   

Dagmara napisał/a:

Właśnie dzisiaj zadzwoniły do mnie panie z księgowości i oznajmiły mi , że 12 sierpnia skończył mi się okres zasiłkowy 182 dni na zwolnieniu i nie ma mi kto zapłacić :-?
Niestety panie nie były na tyle łaskawe, żeby w ogóle poinformować, że powinnam pilnować okresu tych 6 tygodni przed i złożyć dokumenty do ZUS-u.


Panie z księgowości przede wszystkim same miały obowiązek o tym pamiętać i wystawić Ci druk ZUS Np-7 ;/
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-08-26, 15:57   

Norelka napisał/a:
Dagmara napisał/a:

Właśnie dzisiaj zadzwoniły do mnie panie z księgowości i oznajmiły mi , że 12 sierpnia skończył mi się okres zasiłkowy 182 dni na zwolnieniu i nie ma mi kto zapłacić :-?
Niestety panie nie były na tyle łaskawe, żeby w ogóle poinformować, że powinnam pilnować okresu tych 6 tygodni przed i złożyć dokumenty do ZUS-u.


Panie z księgowości przede wszystkim same miały obowiązek o tym pamiętać i wystawić Ci druk ZUS Np-7 ;/


Norelka ma rację :tak:

Daga, nie odpuszczajcie, trzymam kciuki :spoko:
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Dagmara 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Lis 2006
Posty: 968
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-08-26, 16:49   

Przede wszystkim to sama zawaliłam :tak: , bo powinnam pilnować swoich interesów :mur:
Pani z księgowości zlinczowała słownie mojego lekarza, bo to ponoć jego wina, bo powinien mnie poinformować ile jeszcze dni zostało do wykorzystania i takie tam... :-?
Nieważne, czytata :roll: jestem, powinnam dogrzebać się wcześniej co i jak :]
W każdym razie Mariusz przyniósł z ZUS-u dobre wieści :okular: Najprawdopodobniej wypłacą nam pieniążki, ale poczekamy na nie parę tygodni...
Wrzesień będzie zatem jednopensyjny :okular:
_________________
Dagmara = mama Aniołka Mikołajka i Lenki( 23.09. 2008 r.)
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2008-08-27, 23:25   

u mnie było tak, że panie z biura zadzwoniły i powiedziały, że dnia 6 kwietnia kończy mi się okres 182 dni i powiedziały, bym przyniosła kartę ciazy, którą przekserują oraz kserokopię kartoteki lekarskiej, wypisały wsystkie potrzebne druki i zaniosły do Zusu, chwała im za to :-)
wydaje mi się, że to jest obowiązkiem pracodawcy poinformować pracownicę, że ten okres się jej kończy i wystawić potrzebne druki na czas...
ale nie wiem, bo być może chodzi tutaj o wielkość firmy, że do 20 pracowników są inne zasady...
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Dagmara 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Lis 2006
Posty: 968
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-08-28, 08:49   

Sylwio, znaczy to tylko tyle, że pracujesz w porządnej instytucji( nie umniejszając niczego oczywiście mojej odrębnie działającej od szkoły księgowości ;-) )
Do ZUS-u dokumenty mógłby mi zawieść Mariusz, nie ma problemu, szkoda tylko, że nikt nawet nie zadzwonił i nie poinformował, co należy zrobić :-( Teraz jesteśmy stratni jakieś 4 tygodnie i mamy brak ciągłości w poborze wypłaty ;/
Chylę czoła przed profesjonalizmem i ludzkim podejściem Twoich pań z księgowości :prosze:
Okazuje się, ze można :-?
_________________
Dagmara = mama Aniołka Mikołajka i Lenki( 23.09. 2008 r.)
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2008-08-30, 10:30   

U mnie podobna sytuacja jak u Dagmary. Pani księgowa zadzwoniła do mnie 29 sierpnia . że 182 dni zwolnienia upłynęło 20 sierpnia. Tak ,że od tego momentu nie dostanę pieniędzy .Roznosi mnie dosłownie , wczoraj bluzgałam straszliwie na zakład pracy. Też czekają mnie spore wydatki i co?- jedna pensja! Zakład pracy nie poczuwa się do winy czyli to moja wina? Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, czy po złożeniu odpowiednich dokumentów do ZUS wyrównują wstecz zaległe świadczenie rehabilitacyjne?
_________________
Hanka- mama Małgosi z ZD ur.23.01.2005r. i Madzi ur. 30.10.2008r.
 
 
akst6 
mruczek
Gosia

Dołączyła: 17 Cze 2008
Posty: 52
Skąd: Toruń
Wysłany: 2008-08-30, 12:00   

Tak dobrze rozumiesz,zus wypłaci ci zaległe pieniądze.Ja złożyłam wniosek trochę za późno, ale w moim przypadku to była moja wina dostałam zaległe pieniądze przy następnej wypłacie.Jeszcze jedno to obowiązkiem zakładu jest powiadomnić pracownika na 6 tygodni przed u pływem 182 dnia chorobowego, ja takie powiadomienie dostałam.Nie wiem od czego to zależy, iż jeden zkład powiadamia inny nie.Powodzenia w zusie.
_________________
Gosia, ciocia Mikołaja zD ur.06.01.07.
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2008-09-02, 00:10   

u mnie to ta ładnie załatwiono, bo pracuję z nimi w biurze ;-)
ale prawda jest taka, że u nas kadrówka pilnuje takich spraw i i ładnie zawsze wszystkim tłumaczy o co chodzi i pomaga wypełniac papiery...
w tych firmach, w których kobieta nie została powiadomiona, moim zdaniem, panie nie mając na codzień do czynienia z taką sprawą, po prostu nie wiedzą co mają robić i co do nich należy...
a już wiemy, że zakład pracy powinien poinformować kobietę, że kończy się okres zasiłku chorobowego..
szkolenia by się przydały, nieprawdaż ?? :lol:
pozdrawiam :-)
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
Dagmara 
nawijacz

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Lis 2006
Posty: 968
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2008-09-12, 11:18   

Nie taki diabeł straszny... :shock: Jestem w szoku, bo właśnie wczoraj na koncie pojawiły się zaległe pieniądze :brawo:
We wtorek dostałam orzeczenie lekarza orzecznika z ZUS-u( instytucji,która jak się okazuje działa prężniej niż moja księgowość ;/ ), że istnieją okoliczności uzasadniające ustalenie uprawnień do świadczenie rehabilitacyjnego na okres 2 miesięcy( licząc od daty wyczerpania zasiłku chorobowego, czyli w moim przypadku od 12 sierpnia) :spoko:
Jest nadzieja Dziewczyny, że i w waszym przypadku, pieniądze wpłyną niebawem na konta :papa:
_________________
Dagmara = mama Aniołka Mikołajka i Lenki( 23.09. 2008 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu