FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Mam pytanie -renta
Autor Wiadomość
mamaagata 
cichosza

Wiek: 37
Dołączyła: 11 Gru 2008
Posty: 18
Wysłany: 2008-12-12, 14:26   Mam pytanie -renta

Chciałem się coś zapytać was czy jak osoba która ma renta na stałą .Może zus zaprasza rente która ma dziecko... :nie:
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-12-12, 14:29   

Coo???

Może koleżanka (kolega? bo już zgłupiałam!) w końcu zacznie pisać zrozumiale??
Bo zaczyna to być...eee...irytujące :okular:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
mamaagata 
cichosza

Wiek: 37
Dołączyła: 11 Gru 2008
Posty: 18
Wysłany: 2008-12-12, 14:34   

Alicja napisał/a:
Coo???

Może koleżanka w końcu zacznie pisać zrozumiale??


mam pytanie jeśli mam rente i dziecko zus może mi zabrać rentę ... :idea:
 
 
izab 
nawijacz

Dołączyła: 17 Sie 2008
Posty: 651
Wysłany: 2009-10-28, 20:24   

Mam pytanie ,dotyczące załatwienia renty dla osoby dorosłej ,dokładnie mojej siostry ,ma 31,urodziła się z fenylokenoturią.Posiada orzeczenie o niepełnosprawności,które skończy się za miesiąc,ale zapewne przedłużą...Jakoś sobie radziła ,dopóki pracowała w zakładzie chronionym,który zlikwidowali dwa lata temu.No i sie zaczeło, nie daje sobie rady w żadnym normalnym zakładzie, w najlepszym razie pracuje dwa dni...po czym ma podziękowane ,Ukończyła zawodową szkołe specjalną ,z zawodem szwaczka.Radzi sobie niby sama ,ale przy pomocy rodziców,a teraz tylko mojej mamy.Tak naprawde sama już na siebie nie zarabia.Jak mogę jej pomóc .Może ktoś z praktyki wie ,choć ten akurat nie dotyczy zd,od czego zacząć.
Dziękuje za odpowiedzi.
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2009-10-28, 21:57   

O przyznanie renty trzeba pytać w ZUS-ie, powiedzą tam, jakie trzeba spełniać kryteria, by o rentę się ubiegać.
Jeśli siostra nie będzie spełniać tych warunków i żadna renta nie będzie Jej się należała, to pozostaje OPS, gdzie można starać się o zasiłek stały z tytułu niezdolności do pracy (lub niepełnosprawności - stopień znaczny lub umiarkowany). Z tym ,że tu oprócz orzeczeń bierze się pod uwagę dochód na osobę w rodzinie.
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2009-10-28, 22:28   

izab,
dziś już za późno, wiec jutro pogadam z siostrą - jest najbliżej tematu, bo pracuje w zusie - zapytam co i jak. Zaglądnij po południu do tego wątku, odezwę się. pozdrawiam
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2009-10-29, 14:06   

izab - wysłałam Ci pw. Gdyby ktoś miał pytania odnośnie rent i emerytur pomogę. Wszelkie wiadomości mam z bezposredniego źródła :-D
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-10-29, 14:10   

Aniu to aż tak wielka tajemnica,że odpisałaś na priv?
Z informacji zamieszczonych na forum może skorzystać więcej osób :tak:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2009-10-29, 14:51   

No nie pomyślałam, że inni też by mogli skorzystać. Zakręcona dziś jestem jak termos! :glupek: Nie wiem, co mi strzeliło, chyba ten czerwony kolor "nowa wiadomość" - rzuca się w oczy od razu po zalogowaniu i sądziłam, że izab szybciej pw odczyta. No głupiam, głupiam! :ups: )
Wklejam treść:

Co do renty osoby dorosłej -możliwości są 2:
1) Złożyc w ZUS (w najbliższym oddziale) wniosek o rentę socjalną i tu nie jest wymagany żaden staż pracy, jesdnak jest to dość trudne, bo rentę socjalną dostają osoby z całkowitą niezdolnością do przcy. Więc jeśli ta Pani pracowała wcześniej - nawet w zakładzie pracy chronionej - to może być ciężko. Ale popróbować warto.
2) Jeśli choroba jest od urodzenia to może też złożyc w ZUS (w najbliższym oddziale) wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy, dołączyć do niego druk N9 (dadzą w Zusie) wypełniony przez lekarza prowadzącego oraz wszystkie dotychczasowe świadectwa pracy, bez względu na to, czy w danym zakładzie pracowała rok, czy 2 dni. Warunek jest taki, że 5 lat w ostatnim dziesięcioleciu musi być przepracowane, a także, że od ostatniego zatrudnienia (ubezpieczenia) do dnia złożenia wniosku upłynęło nie więcej niż 18 miesiecy. No i będzie potem wezwana do zusu na bad. przez ich lekarza orzecznika. Jeśli da jej grupę - niezdolność do pracy, to potem jest z górki. Oczywiście należy też mieć całą dokumentację chorobową, żeby udowodnic chorobę. Jak wszędzie - im więcej papierów tym lepiej. Jeśli lekarz orzecznik nie zakwalifikuje Jej jako osoby niezdolnej do pracy (a mozliwości jest wiele - prócz całkowitej niezdolności jest jeszcze częściowa) to powinna się odwołać, tzn złożyć tzw. sprzeciw do komisji lekarskiej. Procedura ta sama, tyle, że będzie Ją badać 4 lekarzy orzeczników. Jeśli tu się nie uda to zostaje sąd.

W każdym Zusie jest okienko informacji i powinni jasno i prosto wytłumaczyć wszystko (choć z reguły nie tłumacza jasno). Siostra radzi, żeby ta Pani najpierw złożyła wniosek o rentę z tyt. niezdolnosci do pracy i przeszła całą tą procedurę, a jeśli już ostatecznie się nie da, to wtedy wystapić o rentę socjalną.

Gdyby ktoś miał jakieś pytania - proszę bardzo, już powiedziałam siostrze, że zostaje "zakątkowym okienkiem informacyjnym do spraw rent i emerytur", a co! ;-)
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
izab 
nawijacz

Dołączyła: 17 Sie 2008
Posty: 651
Wysłany: 2009-10-29, 19:24   

Jestem bardzo ,ale to bardzo wdzięczna Ani.Aniu dziękuje :prosze: :prosze: :prosze: Podziękuj siostrze :prosze: :prosze:
Teraz wiem ,gdzie i jak się udać.Przeczytałam prywatną wiadomość dopiero teraz niedawno.

Dodam jeszcze że siostra ma grupę przyznaną ,a więc nie będziemy zaczynać od zera.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu