FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
opłacanie składek na poczet emerytury
Autor Wiadomość
kakio 
milczek

Dołączyła: 04 Lut 2008
Posty: 1
Wysłany: 2008-02-04, 14:54   opłacanie składek na poczet emerytury

Witam bardzo serdecznie wszystkich, bardzo długo szukałam jakiegoś fajnego i przemyślanie zrobionego forum na temat zespołu downa. Ja bezpośrednio nie mam nikogo w rodzinie chorego jednak moj chlopak ma chorą siostrę Kasie. Pisze ponieważ nie przelewa się u niego w rodzinie a pomyślalam że najlepiej zapytać osoby które sie na tym znaja:).
Problem jest następujący:
Mama Kasi przed jej urodzeniem pracowała 5 lat a po urodzeniu Kasi jeszcze 3 po czym zajęła się opieką nad nia.
Pracował tylko Kasi tata gdzie obecnie dochod netto wynosi ok 1000zl miesiecznie.
Po 2 latach urodził sie im syn.
Ponieważ dochod w rodzinie na jego czlonka byl bardzo niski zatem mama Kasi wywalczyla sobie oplacanie skladek na najniższa rente(czy tez emeryture dokladnie nie pamietam ale to jest ok 400zl). Kasia ma juz dzis 27 lat i po przejsciu sie do urzedu skarbowego okazalo sie ze skoro jej brat osiagnal juz wiek 25 lat zatem nie bedzie wliczany do dochodu a poniewaz ojciec dostał jubilatke to dochod zostal przekroczony o kilka zlotych i w zwiazku z tym Kasi mamie nie przysługuje już możliwość opłacania składek.
Mam zatem pytanie czy jest jaka kolwiek inna możliwość aby otrzymać jakiś zasiłek lub możliwość opłacania dalej składek zdrowotnych dla Kasi mamy.Obecnie przyznana jest ulga na rehabilitacje i zasiłek pielegnacyjny na Kasie.
Zaznacze moze jeszcze że Kasi nie mozna zostawić z obca osobą ani oddać np do domu dziennego pobytu by jej mama mogla pojsc do pracy.
Ale dziewczyna ma swoj temperament i charakterek:) no i niestety nie mozna jej spuszczac z oczu nawet na chwilke.
Pozdrawiam i proszę o odpoweidź.
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 840
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2008-02-04, 15:34   

Limit dochodu na 1 osobę, który nie powoduje utraty świadczenia pielęgnacyjnego (420 PLN/miesięcznie) to dzisiaj 583 PLN. W moim Ośrodku Pomocy Społecznej (Warszawa Bielany) literalnie odniesiono się do tej kwoty i jak ją przekroczyliśmy o kilkanaście złotych musieliśmy wstecz zwrócić świadczenie i dodatek rodzinny!

Wiem że to nie jest pocieszające - ale takie są fakty...
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16925
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-10-25, 15:33   Ustalenie składki na emeryturę

Witam. Odgrzewane wątek, który nie cieszył się zainteresowaniem, no ale ile z nas miało w 2008 lat 60 :lol:
Nawet ja nie miałam :nie:
Ale teraz już mam i dostałam pismo z ZUS z Biłgoraju z urzędu przyjaznego ( w prawym górnym rogu mają takie logo :shock: )
Żebym przedstawiła papiery na podstawie których prawidłowo ustalą przebieg mojego ubezpieczenia a tym samym obliczą okres za jaki należy opłacić składkę na ubezpieczenie emerytalne i rentowe :cool2:
1) akty ur dzieci
2) oświadczenie o okresie sprawowanej opieki nad dziećmi. ( ponoć załączyli druk, ale w kopercie go nie ma)
Max czas 6 lat bez względu na ilość dzieci :tak:
3) orzeczenia o niepełnosprawności dziecka lub o świadczeniu pielęgnacyjnym. To pozwoli dodać kolejne 3 lata do mojego stażu... :shock: :shock:
4) jeśli skończyłam studia dyplom na którym jest podany programowy zakres studiów. Jeśli nie( na moim nie ma napisane ile lat trwały studia) to zaświadczenie z uczelni z okresem trwania studiów :okular:
5) jeśli pracowałam przed 1.09.1999 to mam dostarczyć świadectwa pracy i z zaświadczeniami o zwolnieniach lekarskich, urlopach bezpłatnych i innych przerwach w zatrudnieniu!!!
6) legitymację ubezpieczeniową
7) zaświadczenia z powiatowego urzędu pracy jeśli pobierałam zasiłki dla bezrobotnych
8) jeśli prowadziłam działalność gospodarczą to numer konta płatnika i okres wykonywania
8) zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o okresie pobieranych świadczeń, za które odprowadzano składki...
Ufffffff od razu mi się odechciało emerytury.
Już kiedyś miałam przedstawić zaświadczenie z pierwszej pracy i mi się nie udało
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9714
Skąd: Dębica
Wysłany: 2023-10-25, 16:26   

Dużo tego. Każdy z nas tak będzie miał?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
szałwia 
złotousty


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2513
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2023-10-25, 19:27   

Zaciekawił mnie pkt : 3) orzeczenia o niepełnosprawności dziecka lub o świadczeniu pielęgnacyjnym. To pozwoli dodać kolejne 3 lata do mojego stażu...

Czy to znaczy, ze teoretycznie będę się mogla ubiegać o emeryturę 3 lata przed uzyskaniem ogólnie wymaganego wieku ?
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5873
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2023-10-26, 07:33   

szałwia napisał/a:
(...)

Czy to znaczy, ze teoretycznie będę się mogla ubiegać o emeryturę 3 lata przed uzyskaniem ogólnie wymaganego wieku ?


Nie słyszałam o takiej możliwości. Zasadniczo w naszym systemie emerytalnym są dwie możliwości przechodzenia na emeryturę: dla kobiet po osiągnięciu wieku 60 lat i dla mężczyzn w wieku 65 lat. Druga możliwość - dla osób pracujących w szczególnych warunkach (miejsca typu kopalnie, energetyka, budownictwo itp.) stosowne przepisy regulują, co oznacza szczególne, szkodliwe lub niebezpieczne warunki - są tzw. emerytury pomostowe (wcześniejsze) po osiągnięciu przez kobiety 55 lat (staż pracy 20 lat) i przez mężczyzn 60 lat (staż pracy 25 lat). Nauczyciele mają też przywilej wcześniejszej emerytury, ale zdaje się, że na podstawie odrębnych przepisów.

Ania, lista i szczegółowość dokumentów, które musisz dostarczyć powala. :nie: Szok! To wszystko jest potrzebne do świadczenia mama 4+?
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16925
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2023-10-26, 08:21   

Nie wiem do czego. Nie składam wniosku o świadczenie mama 4+, bo mam świadczenie pielęgnacyjne na Maksa, więc to załatwiałam we wrześniu.
Ale wniosek z ZUS dostałam i myślę co robić.
Nie wiadomo nigdy co się zmieni w przepisach i z czym zostanę :tak:
Znalazłam nawet moja pierwszą umowę o pracę i wyszczególnieniem, że byłam na bezpłatnym urlopie po urodzeniu Mary ;-)
Kiedyś musiałam to zdobyć dla ZUS , żeby zaczęli szacować moje składki, ale jak to zaniosłam to dostałam papier z ZUS dla ZuS, że oni tego nie mogą zrobić i sprawa umarła.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu