FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Typ przysadkowy/Typ tarczycowy
Autor Wiadomość
moni 
gaduła


Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2008
Posty: 325
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-15, 11:55   

ja dalej nie wszystko rozumiem
powiedzcie mi: trisomia prosta to typowy zD. A jak sie ma do tego podział na typ tarczycowy i przysadkowy - jakie badania sie robi na stwierdzenie tego. Jakie badania się robi na stwierdzenie mozajki?
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-15, 13:42   

Monika nie wiem czy któraś z nas ma określony typ zD czyli podział, o którym piszesz przysadkowy lub tarczycowy. Nie zmienia to sposobu pracy z dzieckiem.
Mozaikę natomiast wykrywa się przy badaniach genetycznych. Jeśli nie pojawia się trisomia w każdej badanej komórce, to badania się powtarza i stwierdza mozaikę.

[...]
część posta jest :arrow: tutaj>>
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-16, 14:38   Dwa typy dzieci z zespołem Downa w literaturze amerykańskiej

W amerykańskich książkach dzielą dzieci na 2 typy "observer" i" motor driven", czyli dziecko spokojne i z motorkiem w pupie! Może u nas to typy tarczycowy i przysadkowy? Kto to wie.
W każdym razie dziecko -ruchliwe kocha poruszać się z miejsca na miejsce.Podejmuje ryzyko, dobrze toleruje nowe pozycje, preferuje ruch i krótkie odpoczynki, kocha poruszać się szybko, Nie lubi siedzieć i stać.
Typ obserwatora : lubi przybierać jedną pozycję, z której może obserwować, bawić się zabawkami, które są w zasięgu,jest ostrożny,łatwo może się przestraszyć nowych ruchów i pozycji, lubi być noszony i to nawet przez długi czas.Preferuje przemieszczanie się wolne i poczucie ,że kontroluje równowagę ciała, Kocha pozycje stacjonarne jak siedzenie i stanie

To taka charakterystyka z książki "Gross motor skills"
W każdym razie nie muszą to być typy stałe dla całego życia dziecka. Maksio był typem obserwatora , a teraz ma motorek, że cho, cho...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-16, 15:00   

Tak, to chyba o to chodzi groszku.
Ten typ przysadkowy i tarczycowy bierze pod uwagę zachowanie i wygląd dziecka z zD (a nie wygląd komórki, jak to się ma przy określaniu trisomii w karitypie).
Istnieje taki podział w książce pt. Współczesna diagnostyka i rehabilitacja dziecka z zespołem Downa (Wrocław 1996 na str. 40).

Kliniczne zróżnicowanie objawów i cech u dzieci z zespołem Downa (wg F. Schmida 1987)

    Typ tarczycowy:
  • wysokość ciała: zmniejszona
  • masa ciała: zwiększona
  • budowa: krępa, niezgrabna
  • budowa kości: grubokoścista
  • dojrzewanie kośćca: opóźnione
  • kończyny: grube, niezgrabne, krótkie
  • skóra: pogrubiona, twarda, czasem półżółkła
  • włosy: słomiane, suche
  • język: gruby, szeroki, długi
  • głos: szorstki, ochrypły, "blaszany"
  • zachowanie: apatyczne, powolne, "otępiałe"
  • zachowanie socjalne: łagodne, dobroduszne
  • upośledzenie muzyczne: melodyczne


    Typ przysadkowy:
  • wysokość ciała: zmniejszona
  • masa ciała: niższa, w okresie dojrzewania często znacznie zwiększona
  • budowa: smukła
  • budowa kości: drobnokoścista
  • dojrzewanie kośćca: przyśpieszone, nieregularne
  • kończyny: krótkie, ale smukłe i proporcjonalne
  • skóra: cienka, czysto bardzo nikła tkanka podskórna, zwiększona kruchość małych naczyń krwionośnych, "policzki clowna"
  • włosy: cienkie, rzadkie, skłonność do łysienia plackowatego
  • język: normalny lub długi, nigdy szorstki
  • głos: szorstki, wysoki, przenikliwy
  • zachowanie: nadpobudliwe
  • zachowanie socjalne: destryktywne
  • upośledzenie muzyczne: rytmiczne


Trzeba chyba wziąć pod uwagę rok powstania tego podziału - 1987 r. Nie wiem np. o co chodzi z określaniem upośledzenia muzycznego...
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2008-05-16, 15:13   

kabatka napisał/a:
Trzeba chyba wziąć pod uwagę rok powstania tego podziału - 1987 r. Nie wiem np. o co chodzi z określaniem upośledzenia muzycznego...


Na moje oko, w pierwszym przypadku chodzi o brak poczucia rytmu, a w drugim po prostu o brak słuchu muzycznego... :roll:

Też czytając kiedyś tę książkę próbowałam określić, jaki typ reprezentuje Patrycja..
Okazuje się, że jak to zwykle bywa, posiada cechy zarówno jednego, jak i drugiego typu.
W ogóle to nie bardzo wiadomo, czemu ta klasyfikacja miałaby służyć.

Jeśli zaś chodzi o klasyfikację amerykańską, to zdecydowanie należy do "motorków" ;-)

Z drugiej strony wszystkie dzieci da się tak sklasyfikować, więc Ameryki Amerykanie nie odkryli ;-)
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-16, 15:35   

Ja zdecydowanie stwierdzam, że Szymon jest typem ostrożnego obserwatora, choć pewne cechy pomysłowości z jego strony nas nie ominęły. Natomiast, aby nikt mi nie zarzucił, że mam za łatwo z tym zD, to Kubuś jest zupełną odwrotnością. Zrobi wszystko, aby dotrzeć tam gdzie chce. Dziś już dwa razy zleciał z wersalki i nie zrobiło to na nim większego wrażenia! :lol:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-05-16, 18:26   

Tomek mi powiedział, że te typy opisała E.Mnczakiewicz w książce "Jak pomóc w rozwoju dziecka z zD". I rzeczywiście podaje te cechy, o których napisała Kabatka. Ja jakoś nie zwróciłam na ten rozdział uwagi.
Dzieci z zespołem czy bez mają swoje indywidualne cechy i temperamenty i można je klasyfikować....ale po co?
Pamiętam, że u genetyka ,jak topielec chwyciłam się braku bruzdy małpiej u Maksa, lekarz chwilę się zastanowił i poszedł po szefową-ale ta potwierdziła cechy zespołu ...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-05-20, 13:08   

Adaś ma zarówno cechy jednego, jak i drugiego z przewagą typu przysadkowego.
Jeśli chodzi o motorek w pupie to owszem ma, wszędzie wejdzie i jest wszystkiego ciekawy, niczego się nie boi, jednak jak znajdzie się w obcym miejscu to wtedy przeobraża się w typ obserwatora, oczywiście dopóki się nie oswoi, bo potem znów ofensywa.
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2008-05-20, 17:18   

No moja Martynka to klasyczny typ obserwatora :tak:
Jedyne, co się nie zgadza to "upośledzenie muzyczne" - ma poczucie i rytmu i melodii.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Ilona Dahnke 
złotousty
dlaczego tak szybko nam rosniesz coreczko?


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Lip 2008
Posty: 2564
Skąd: Henstedt-Ulzburg
Wysłany: 2008-07-21, 12:14   

moze jest jeszcze trzeci typ? Bo moja Pati, to 1/4 + 1/4 , a gdzie reszta? :lol:
_________________
Ilona Dahnke, mama Patricii-Olivii (3.7.97) i Fasolinki Antonii-Aniolka (6 tc)
Konstantin Paul-Josef (12.10.10)
 
 
naszkamilof9 
milczek

Dołączył: 26 Paź 2009
Posty: 1
Skąd: hamburg
Wysłany: 2009-10-26, 15:52   

:-) witam wszystkich ...
moj synek kamilek od malego jest obserwatorem i jak narazie nic sie nie zmienilo.
_________________
serduszkowy aniolek:) Kamilek
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-10-26, 15:53   

A któż to do nas pisze ;-) ? :arrow: Zapraszam do Czas się przedstawić :tak:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu