FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zakaz dyskryminacji rodzica niepełnosprawnego dziecka
Autor Wiadomość
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-09-16, 20:00   Zakaz dyskryminacji rodzica niepełnosprawnego dziecka

Pracodawca nie może traktować mniej korzystnie pracownika, który sam jest pełnosprawny, ale wychowuje niepełnosprawne dziecko.

ORZECZENIE

Zakaz dyskryminacji lub molestowania ze względu na niepełnosprawność nie dotyczy tylko gorszego lub niewłaściwego traktowania pracowników niepełnosprawnych, ale także rodziców niepełnosprawnych dzieci, jeżeli przyczyną dyskryminowania lub molestowania był fakt wychowywania tych dzieci. Tak wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 17 lipca 2008 r. w sprawie C-303/06 Coleman/Attridge Law i Steve Law. W praktyce oznacza to, że rodzice niepełnosprawnych są chronieni przed dyskryminacją na podstawie Dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (Dz.U. L 303, s. 16). Zdaniem ETS przyjęcie wykładni, zgodnie z którą dyrektywa ta ma zastosowanie wyłącznie wobec niepełnosprawnych, ogranicza jej skuteczność i ochronę, którą ma gwarantować.

Polskie sądy powinny uwzględniać orzecznictwo ETS. Wyrok ten ułatwi więc rodzicom niepełnosprawnych podopiecznych staranie się o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu na podstawie art. 183b kodeksu pracy.

- Często zgłaszają się do nas rodzice niepełnosprawnych dzieci, którzy utrzymują, że właśnie z tej przyczyny są dyskryminowani, bo są często nieobecni w pracy lub nie chcą pracować w godzinach nadliczbowych - mówi Anna Makowska, prezes Krajowego Stowarzyszenia Antymobbingowego.

W wyroku ETS przypomniał, że stosowanie zasady równego traktowania wymaga, aby w takich przypadkach ciężar dowodu spoczywał na pracodawcy, który powinien udowodnić, że nie dyskryminował pracowników. Powód musi przedstawić jedynie fakty, pozwalające domniemywać, że szef rzeczywiście mniej korzystnie traktował pracownika lub całą grupę podwładnych.

W przypadku sprawy, w której orzekł ETS, powódka S. Coleman z własnej woli odeszła z pracy w kancelarii adwokackiej, bo była mniej przychylnie traktowana z tego względu, że jest głównym opiekunem niepełnosprawnego dziecka. Jej zdaniem to właśnie z tego powodu szef odmówił jej po urlopie macierzyńskim powrotu na wcześniej zajmowane stanowisko oraz korzystania z elastycznego czasu pracy. W miejscu pracy czyniono też niestosowne i obraźliwe uwagi wobec niej i jej dziecka.

Autor: Łukasz Guza

źródło
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kacha_wawa 
złotousty


Pomogła: 34 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7353
Skąd: Belfast/UK
Wysłany: 2008-09-16, 20:59   

Mojego Tomka zwolniono z pracy dzień po operacji Olisia :roll: T. zadzwonił w piątek przed operacją, że na poniedziałek wolne potrzebuje, przez telefon nie robili żadnych problemów. We wtorek jak się stawił w pracy dowiedział się, że pracuje ostatni dzień. Niestety nic nie możemy pracodawcy udowodnić, bo prawnikom się tłumaczył, że była redukcja etatów i zwolnił połowę firmy. Fakt jest taki, że wcale nie połowę i wcale nie zwolnił tylko ludzie sami poodchodzili. Najpierw chcieliśmy narobić temu pracodawcy smrodu, ale szkoda naszych nerwów...
_________________
Mama Olisia z ZD (03.12.2007), Jessiczki (31.01.2010), Laury (18.09.2011) i Trójki w innym wymiarze
 
 
sylwucha 
mruczek

Wiek: 46
Dołączyła: 29 Paź 2007
Posty: 57
Skąd: Mragowo
Wysłany: 2009-12-03, 08:33   

Ja z ironicznymi podtekstami spotkałam się w szpitalu wojewódzkim (dziecięcym)w Olsztynie ze strony jednej z lekarek,to było ochydne jestem pełna pogardy dla tej pseudo doktor,na drugi dzień wyszłam ze szpitala (na żądanie)
_________________
Sylwia,mama Tomcia 18 lat z zD , Mateuszka 10 lat i Krzysia 3 latka
 
 
kropka79 
gaduła

Wiek: 44
Dołączyła: 28 Mar 2009
Posty: 343
Skąd: Białogard
Wysłany: 2009-12-03, 08:58   

Ja zrezygnowałam z pracy(poszłam na urlop wychowawczy) po tym jak przypomniałam kierowniczce że jadę z Maciusiem do kardiologa i usłyszałam "ale co ja mam zrobić , Wanda jedzie na wycieczkę do Watykanu i kogo ja za ciebie dam". A kilka dni póżniej doszła mnie informacja że mam dostać wypowiedzenie z możliwością przejścia na nie dość że gorszą robotę to na dwie zmiany. Oczywiście dyrekcja zakładu doskonale wiedziała o naszej sytuacji bo składałam podanie o zapomogę, w którym dokładnie wszystko opisałam.
_________________
mama Mateuszka ur.28.08.2000 i Maciusia
z ZD ur. 18.09.2007
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu