FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Świadczenie pielęgnacyjne
Autor Wiadomość
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-09-06, 20:22   

Nefre idziesz na wychowawczy, nie znam teraz limitu dochodu, aby Ci placicli.
Wychowawczy na dziecko niepelnosprawne jest podzielone na 2 okresy 3 pierwsze lata mozesz pobrac do 4 roku zycia, a kolejne 3 lata po 4 rz. do 18roku zycia dziecka.
Pozdrawiam
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2008-09-08, 09:48   

Hm, ja byłam na wychowawczym 6 lat, bez żadnych podziałów. A niby co masz robić między trzecim a czwartym rokiem życia dziecka?
Do świadczenia pielęgnacyjnego na sto procent nie można pracować. Nie wolno być nawet zarejestrowanym w Urzędzie Pracy. Jest też kryterium dochodowe, dosyć niskie niestety. Jak nie kwalifikujesz się na zasiłek rodzinny, to na świadczenie też nie.
Zawsze bardziej opłaca sie być na wychowawczym. Nawet psychicznie człowiek się lepiej czuje, jesteś na urlopie, a nie na zasiłku z MOPSu.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-09-08, 11:21   

Sorrki niewiem jak ale faktycznie pomylilam sie nastepny etap po ukonczeniu wychowawczego pierwszego etapu mozna brac...chyba walnelam sie bo sama zaczelam brac liczac od 4 roku zycia do 7...a potem juz koniec.
Te kolejne 3 lata mozna wykorzystac w kilku podzialach.
Na swiadczenie limit jest 583zl na glowe, i chyba wychowawczy tez ma ten limit ..jest z pod jednej ustawy..wyplaca teraz ten sam organ.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2008-09-08, 12:45   

No, to naprawde troche sie pozmienialo od starych dobrych czasów. Mi zasiłek wychowawczy wypłacał zakład pracy i nie pamiętam o jakimś limicie dochodowym(ale pamięć juz nie ta, może i tu sie mylę :lol: ). Ale przecież te wszystkie zmiany mają nam tylko ułatwić życie ;/ .
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2008-09-08, 14:00   

właśnie coś mi się kojarzyło, że trzeba sięzwolnićz pracy, by dostać to świadczenie pielegnacyjne... a pieniążków chyba tyle sao, co wychowawczego z rodzinnym i dodtakami (jeżeli oczywsice dochody puszczają... )
mnie też się wydaje, że lepiej na wychowawczym, zawsze jest gdzie wrócic, w razie czego.. poza tym, mam fajną pracę, dość dobrze płatną (jak na warunki małej mieściny.... ) i szkoda to zaprzepaścić...
bedę myślała co zrobić.. kombinujemy jakąś pracę na "czarno" wyknywaną wieczorami w domu, może się uda, do tego zasiłek i jakoś powinno być
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-09-12, 01:19   

Kiedys mozna bylo dorobic na wychowawczym...
Na pielegnacyjnym nie wolno, nawet majac umowe o dzielo na kilka groszy tropsisz zasilek na conajmniej 3 miesiace.
Z wychowawczym czy mozesz dorobic pogadaj z kadrowa.
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-09-12, 09:28   

Tak zw. wychowawczy faktycznie jest uzależniony od dochodów, tak jak rodzinny, gdyż jest to świadczenie będące "dodatkiem do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego" (wg ustawy o świadczeniach rodzinnych).
Otrzymywanie tego dodatku jest więc uzależnione od tego czy jest się uprawnionym do zasiłku rodzinnego, nie ma zas. rodzinnego - nie ma dodatku.
Urlop wychowawczy udziela pracodawca i on opłaca składki a dodatek płaci organ właściwy (gmina lub ośrodek pomocy społecznej upoważniony przez gminę) jeżeli spełnione jest kryterium dochodowe wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych. W przypadku rodziny gdzie jest niepełnosprawne dziecko jest to 583,00zł na osobe w rodzinie.
Pobierając taki dodatek nie mozna dorobić ani złotówki, bo się traci prawo do niego, można natomiast byc na urlopie wychowawczym nie płatnym i dorabiać.
Tak więc są to w pewnym sensie dwie różne sprawy - urlop wychowawczy i świadczenie pieniężne. Oczywiście są one zależne od siebie bo żeby móc otrzymywac dodatek najpierw musimy przedłozyć dokument potwierdzający że pracodawca udzielił nam urlopu wychowawczego.
Niestety, tak to wszystko pogmatwano.... :-?
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-09-12, 12:21   

Czyli znow tylko utrudniono bo do 2004 mozna bylo dorobic umowa o dzielo lub umowa zlecenie na platnym wychowawczym , tylko bo kwoty okolo 4000zl.... Wiecie co oburzajacy jest fakt jak obywatel ma placic to c to beda go gnoic.... a w druga strone jak panstwo ma oddac czesc tych przymusem odbieranych zlociszy to utrudni i nie da ..za to pijacy, i tak dostana, a to podwojne becikowe, a to staly...celowke
 
 
kasiazy 
nawijacz

Wiek: 46
Dołączyła: 16 Lip 2008
Posty: 653
Skąd: częstochowa
Wysłany: 2008-09-12, 16:15   

Z tego co ja sie dowiadywałam jeżeli rok wcześniej pracowałaś to twój dochód na rodzinę musi byc 583 złote a przy następnym staraniu o świadczenia oraz innych pieniędzy to może przekroczyś o 48 złoty i także powinnaś dostać świadczenie. Mnie przekroczyło o 56zł i zabrali mi zasiłek oraz na kształcenie i rehabilitację.Natali ma przyznane do 16 roku zasiłe pielęgnacyjny.Więc w przyszłym roku nie mam zamiaru sie starać o nic. Teraz mi nie przyznali a dałam zaświadczenie o najniższych zarobkach a już teraz jestem po dwóch podwyżkach. Czyli na nic nie moge liczyć.

Mam taką nadzieję że ktoś zrozumiał moje pisanie
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-09-12, 17:12   

Dochody bierze sie z poprzedniego roku jesli nie sa to dochody utracone np. w wyniku zwolnienia z pracy, obnizki, zmiany pracy na inny wymiar czasowy, stawki za godzine.
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2008-09-29, 13:02   

Dzisiaj się dowiedziałem, że jednej z naszych Mam, samotnie wychowującej 11-letnią córkę z zD, odmówili przyznania zasiłku (do tej pory zawsze przyznawali) stwierdzając, że dziecko nie wymaga całodobowej opieki.
Dokument zobaczę w czwartek, jest 14-dniowy termin na odwołanie.

Wydaje mi się, że sam fakt zD u dziecka jest wystarczającą podstawą do przyznania tego zasiłku.

Miał ktoś podobne problemy?
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2008-09-29, 13:05   

To jakiś absurd.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
jasmina 
gaduła

Dołączyła: 28 Gru 2007
Posty: 175
Wysłany: 2008-09-29, 18:49   

Jak odzyskać bezprawnie pobierany zasiłek przez ojca dziecka, który dzieckiem się W OGÓLE nie interesował, a dziecko było pod moją opieką...?
_________________
Mama Księżniczki
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-09-29, 19:46   

A konkretnie jaki zasiłek?
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
jasmina 
gaduła

Dołączyła: 28 Gru 2007
Posty: 175
Wysłany: 2008-09-30, 10:21   

Pielęgnacyjny Alicjo! ( te zawłaszczone pieniądze tyle by mi teraz pomogły....) :cry:
_________________
Mama Księżniczki
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu