FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
XIX Konferencja - 50 lat badań nad zespołem Downa [...]
Autor Wiadomość
martus 
mruczek


Wiek: 43
Dołączyła: 01 Lut 2009
Posty: 68
Skąd: Brzeziny k/Łodzi
Wysłany: 2009-11-24, 12:08   

A mnie optymistycznie nastroiło wystąpienie prof. Anny Sobolewskiej. Wspomnienia Celi zrobiły na mnie wrażenie :brawo: Nigdy nie myślałam, że osoba z zD jest w stanie przekazać tyle spostrzeżeń i odczuć. Wydarzenia opisane przez Celę miały miejsce kilkanaście lat temu. Doskonała pamięć.
_________________
Marta - mama Mikołaja i Ani z zD ur. 8 maja 2008r.
 
 
aga75 
nawijacz


Dołączyła: 27 Paź 2009
Posty: 585
Skąd: warszawa
Wysłany: 2009-11-24, 19:32   

A ja się cieszę, że było tylu studentów. Niech przyszli rehabilitanci, psychologowie i inni, których będziemy spotykać po drodze, mają świadomość z czym się musimy zmierzyć. Może byli bo musieli - trudno i tak jest szansa, że to zaprocentuje.

I dziękuję mamie, która wstała i pochwaliła się osiągnięciami swojego dziecka dzięki metodzie prof. Cieszkowskiej. Balsam na skołatane serce :-)
 
 
aga75 
nawijacz


Dołączyła: 27 Paź 2009
Posty: 585
Skąd: warszawa
Wysłany: 2009-11-24, 19:33   

.... Cieszyńskiej oczywiście :-D
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-11-24, 19:43   

Ago75 zapraszam do wątku ----> Edycja postów
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-24, 20:38   

Oczywiście już zamówiłam komplecik Cieszyńskiej :okular:
Mi dało do myślenia wystąpienie pani seksuolog:
1. nie powinniśmy obarczać naszych zdrowych opieką nad dziećmi z zD. Już nie chodzi nawet o dobre serce, czy układy dobre z rodzeństwem, ale też o kwestie praktyczne: czasami praca nie pozwala na taką opiekę, coraz częściej nawet. Do tego również warunki mieszkaniowe: mieszkania są drogie, młodzi ludzie gniotą się w małych mieszkankach. Gdzie tam jeszcze miejsce na rodzeństwo? Może już czas zacząć odkładać te 100.000 na dodatkowy pokój dla Martynki, żeby w przyszłości stworzyć warunki opieki nad nią rodzeństwu? ;/
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-25, 14:02   

gaga napisał/a:
[...]
Super też było spojrzonko na przygotowywanie niepełnosprawnych do pracy na siłę, ponoszenie ogromnych kosztów, z czego nie wiele wynikało.Są pieniążki to trzeba je wydać. A winno być kto chce proszę bardzo,otrzymuje wsparcie.
[...]


Powyższa sprawa, którą przypomniała gaga, była poruszona podczas dyskusji panelowej. Uczestniczyli w niej reprezentacji różnych organizacji pozarządowych zajmujących się wsparciem rodzin i samych dzieciaków z zespołem Downa.
Otóż okazuje się, że jeśli chodzi o rynek pracy sporo się robi, aby włączać osoby niepełnosprawne intelektualnie w rynek pracy. Okazuje się jednak, że mimo ponoszenia ogromnych nakładów finansowych na ten cel (są na to specjalne projekty np. unijne) ludzi z zespołem trafiających na otwarty rynek pracy jest jakiś zupełnie znikomy procent :-?
Cały system w zasadzie opiera się na organizacji szkolenia dla trenerów (zarabiają na tym organizatorzy szkoleń), potem Ci wyszkoleni trenerzy przez określony czas (zazwyczaj kilka miesięcy) w formie warsztatów, jakiejś pracy chronionej uczą ludzi z zespołem, jak pracować (tu zarabiają owi trenerzy). Projekt się kończy i... większość ludzi z zD nie trafia na otwarty rynek, bo zwyczajnie jest to nieopłacalne (aby każdy z nich mógł pracować, musiałby mieć obok siebie osobistego trenera, a to już się zupełnie nie kalkuluje).

W realizacji projektów związanych z pracą ludzi z niepełnosprawnością intelektualną przoduje Stowarzyszenie na Tak z Poznania. Ale nawet Pani Prezes przyznała, że osób z zD, które trafiły na otwarty rynek pracy jest... kilka - chyba mówiła nawet o jednym chłopaku :-? Bardziej Kochani np. już świadomie odcinają się od tego typu projektów: nie startują do nich, nie piszą wniosków. Po prostu uważają, że jest to działanie mijające się z celem. Człowiek z zespołem nie będzie pracował, bo np. teraz akurat trzeba posprzątać, jeśli mu się akurat teraz nie chce tego zrobić ;-)

Pamiętacie opowieść z tą pracą w ZOO :-) ? Przypomnicie?
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16956
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-26, 11:01   

Jedna szkoła niepubliczna uczestniczyła w projekcie - praca dla niepełnosprawnych. Uczniowie podpisywali, że będą się szkolić i mieli praktyki w ZOO, w sprzątaniu. Te szkolenia miały z 3 edycje, i jeden z uczestników za trzecim razem powiedział, że do ZOO on już nie pójdzie. I była konsternacja, bo przecież podpisał !!! że będzie się szkolił. Jakoś go przekonali, żeby tam jeździł, ale chyba on już nie sprzątał...
Ktoś mi w kuluarach szepnął, że ta osoba chciałaby założyć firmę, a nie sprzątać w ZOO.

I jeszcze może powtórzę co powiedział Pan Andrzej , jaka była relacja córki, gdy oglądali prospekt z pracą dla niepełnosprawnych - Ty chciałbyś, żebym ja była sprzątaczką!

Każdy ma swoje marzenia - niepełnosprawni też... Mój Maks może będzie chciał być kierowcą, bo lubi siedzieć i kręcić kierownicą i jak ja mu wytłumaczę, że to dla niego jest niemożliwe już z założenia, od urodzenia :-?
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-26, 19:09   

A ja zrozumiałam, że Natalia nie chce być Przątaczką
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2009-11-26, 19:33   

Przątaczką, przątaczką ja też tak zrozumiałam
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-11-26, 22:01   

To mnie oświeciłyście :-( A mi się wydawało, że perspektywy pracy dla naszych dzieci są znacznie lepsze.

Miałam szczęście rozmawiać z panią Sowińską dwa razy przez telefon krótko po urodzeniu Marcelka i pamiętam, że wtedy mi mówiła, że program odnosi sukcesy i mają więcej chętnych pracodawców niż kandydatów do pracy.

A potem się naczytałam w anglojęzycznych publikacjach o tym, że osoby z zespołem najczęściej pracują. Szczególnie zapamiętałam przykład dziewczyny, która marzyła o tym, żeby być modelką. Kiedy jej trener zaczął dociekać, co ją tak w tej pracy pociąga, okazało się, że chciała, mieć kontakt z ludźmi i być w centrum uwagi. W końcu pomagała w domu opieki dla starszych ludzi roznosić i zbierać tacki z jedzeniem. Inna dziewczyna była dobra w czytaniu, więc w bibliotece odkładała książki na odpowiednie miejsca. A co szczególnie wzbudziło mój podziw jako kiepskiej użytkowniczki bardziej zaawansowanych funkcji kserokopiarki, to to, że jedna dziewczyna pracowała w ksero.

Wydawało mi się, że w Stanach nikogo aż tak bardzo nie dziwi, że dorosłe osoby z zespołem pracują, mieszkają same w mieszkaniach chronionych i zawierają małżeństwa. Czy to tak optymistycznie wygląda w tylko książkach? Czy może jak się w Polsce postaramy, to też stworzymy dla naszych dzieci alternatywę dla DPSów?
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2009-11-27, 08:56   

Mewa napisał/a:
Czy to tak optymistycznie wygląda w tylko książkach? Czy może jak się w Polsce postaramy, to też stworzymy dla naszych dzieci alternatywę dla DPSów?


Moja mama i brat mieszkają w Islandii. Tam jest dużo więcej niepełnosprawnych niż gdzie indziej, ze względu na małą populację i "nie dostarczanie" nowego materiału genetycznego. I większość pracuje, a szczególnie zespołowcy. W biurach są np. recepcjonistami, a w przedszkolu mojego bratanka pracują jako pomoc wychowawczyń. I podobno nieźle sobie radzą. Więc może trzeba udoskonalić program i u nas?
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16956
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-27, 12:30   

boszka59 napisał/a:
Przątaczką, przątaczką ja też tak zrozumiałam

A kto to jest przątaczka :wow: ja juz chyba ogłuchłam na stare lata!
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
ladybirdka 
gaduła


Wiek: 41
Dołączyła: 15 Sie 2008
Posty: 313
Skąd: Poznań
Wysłany: 2009-11-27, 13:09   

U nas jest jeszcze sporo do zrobienia pod kątem samodzielności, w pracy czy mieszkaniu, czy w ogóle egzystencji osób z niepełnosprawnością intelektualną, wspomaganej przez asystentów czy trenerów. Dopiero się zaczyna dziać, wiele trzeba zrobić, ale może kiedyś dojdziemy do tego co za granicą. Myślę, że wiele trzeba zrobić w społecznym odbiorze osób niepełnosprawnych, w przełamywaniu stereotypów.
Programy już są, ale często niestety jakoś to nieumiejętnie i nie do końca jest przeprowadzane. Czasem bywa naciagane, tak jak pisał ktoś wyżej - na siłę wcielana osoba niepełnosprawna do pracy, bo są pieniądze to trzeba wykorzystać.

Znam chłopaka, o którym nasza pani prezes mówiła na konferencji (tzn.domyślam się,że to o nim mowa). Adam jest chlubnym przykładem właśnie działania biura integracji zawodowej osób niepełnosprawnych w Poznaniu. Pracuje, jest zadowolony z pracy, chwali się, co w niej robi. Ale przyznać trzeba,że Adam jest świetnie zsocjalizowany, usamodzielniony (wielka zasługa rodziców i całej rodziny - Adam ma sporo rodzeństwa, zostaje jako opiekun z dziećmi rodzeństwa), zna trasy tramwajowe w mieście, wie, jak gdzie dojechać, można z nim pogadać na wiele tematów.

Znam również i inną osobę z n.i., dla której znaleziono/dobrano pracę. Polegała ona na szykowaniu próbek reklamowych okładek na kalendarze. Chodziło o przyklejanie w odpowiedni sposób (wg wzoru) różnokolorowych prostokątów skórzanych, tak aby osoba chcąca kupić kalendarz mogła zobaczyć w jakich barwach może być okładka. Należało wyrobić w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca odpowiednią ilość tych próbek. Wypłata była nawet całkiem ładna. Jednak z biegiem czasu firma uznała, że niestety nie wszystko jest równo, że czasem zbyt wolno i trzeba poprawiać, więc odebrano tej osobie to zadanie, ale skoro była ona zatrudniona jako osoba niepełnosprawna uznano,że skoro są na to pieniądze będzie ona dostawała te pieniądze nie wykonując jednak tej pracy. To trwało kilka miesięcy, aż się pieniądze skończyły. I to było takie pseudo-pracowanie, które wcale nie podniosło w oczach tej osoby jej własnej wartości (mimo iż z pieniędzy się cieszyła).

Wiele do zrobienia jest.
_________________
Kamila - mama Filipka ur.15.04.2008

Filipek
Filipkowe nagrania
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-11-27, 21:03   

Wszystko rozbija się o pieniądze... Mentalność społeczeństwa to jedno, ale drugie, kto wie czy nie ważniejsze, to po prostu pieniądze :idea:
No bo jeśli człowiek z zespołem Downa ma iść do pracy, ale aby się mógł zatrudnić najpierw trzeba zapłacić za kursy trenerów, a potem opłacić samego trenera, który będzie uczył osobę z zD - no to ktoś te pieniądze musi wyłożyć. Osoba z zD raczej nie wypracuje takiego zysku, który by pozwolił opłacić choćby tego całego trenera...
Daje na te wszystkie projekty obecnie unia, problem jak rozumiem jest taki, że wszystkie projekty kiedyś się kończą i co wtedy: osobie z zD mówić: sorry, skończyła się umowa, nie mamy już pieniędzy. Przykład nieszczęścia jednej dziewczyny właśnie z takiego powodu - też był przywoływany.
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2009-11-27, 23:38   

To dobry temat do przemyslenia dla fundacji ktore pomagaja niewatpliwie ale zajmuja sie glownie maluchami lub dziecmi do nastego roku zycia...
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu