FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
VAT na usługi rehabilitacyjne
Autor Wiadomość
Michałkowo
mruczek

Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-04, 12:37   VAT na usługi rehabilitacyjne

Dowiedziałem się właśnie, że wg nowej ustawy na rok 2011 dotyczącej Vat usługi rehabilitacyjne świadczone przez prywatne podmioty (np. turnusy rehabilitacyjne) będa obłożone podatkiem Vat w wysokości 23%. Zwolnieniu będa podlegać tylko usługi świadczone przez ZOZ-y.
Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Jeśli to byłaby prawda, oznaczałoby dużą podwyżkę cen rehabilitacji.
Pozdrawiam
_________________
www.michalkowo.pl
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-01-04, 12:39   

Właśnie to już gdzieś dzisiaj słyszałam i trochę mnie to przestraszyło.
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Michałkowo
mruczek

Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-06, 12:45   

Do tej pory udało mi sie ustalić następujące fakty:

US Bielsko-Biała twierdzi, że zwolnione są tylko takie usługi, które są dokładnie opisane w ustawie o Vat, czyli:

Zwolnieniu podatkiem Vat podlegają m. in.:

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej;

- usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne (m. in. mgr rehabilitacji), o których mowa w art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r.
Nr 14, poz. 89, z późn. zm.),
d) psychologów;

Czyli generalnie usługi nie sa opodatkowane, jeśli sa wykonywane przez zoz-y lub rachunek wystawia rehabilitant mający działalnośc gospodarczą. W przypadku ośrodków prywatnych, w których właścicielem nie fizjoterapeuta, należy doliczać Vat.

Cytat z Rzeczpospolitej z 20.12.2010:
"Od nowego roku isitotne będzie, czy spełnia ona (usługa) przesłanki przewidziane w ustawie o VAT (jaki jest cel usług) oraz KTO JĄ ŚWIADCZY
Z tego wynika, że rachunek wystawiony przez rehabilitanta, prowadzoącego prywatny gabinet będzie zwolniony z Vat, a np. turnus rehabilitacyjny np. w Małym Gacniem gdzie właścicielem jest osoba prywatna (nie fizjoterapeuta) będzie obłożona Vat-em.

Mam nadzieję, że jednak będzie jakaś interpretacja, że jeśli ośrodek zatrudnia mgr fizjoterpaeutów, to tez może korzystać ze zwolnienia. W innym przypadku, byłby to paradoks i nierówność prawa.

W poprzedniej ustawie w załaczniku 4 były wyszczególnione usługi zwolnione z vat. Były w nich m. in. "Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej" - to dawało zwolnienie. W obecnej ustawie zawartość załaczników została przeniesiona do ustawy i tego punktu z byłego załacznika 4 już nie ma - jest tylko to, co przytoczyłem powyżej.

W Warszawie z kolei US interpretuje, że jednak jest zwolnienie z vat-u, jesli ośrodek zatrudnia mgr fizjoterapeutów. W sumie to jest bałagan

Jeśli ktokolwiek ma potwierdzone informacje, poparte oficjalnymi interpretacjami lub cokolwiek innego, proszę napisać, ponieważ w chwili obecnej ośrodki stają przed problemem konieczności doliczenia vat-u=zwiększenia ceny rehabilitacji
Pozdrawiam .
_________________
www.michalkowo.pl
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9711
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-01-06, 13:16   

To jak to jest? Chodzę do logopedy i ona coś mówi o płaceniu podatku, to samo rehabilitanci od Bobathów. Płącą oni VAT czy nie płacą?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Michałkowo
mruczek

Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-06, 14:32   

Wg ustawy o zoz art. 3 świadczeniem medycznym nie jest logopeda - więc moim zdaniem tutaj będzie podatek vat. Natomiast jest nim rehabilitacja lecznicza - więc jeśli terapeuta ma własna działalność, nie powinien doliczać vat-u.
Wkrótce planuję wystąpić do Krajowej Informacji Podatkowej o oficjalną interpretację.
Pozdrawiam
_________________
www.michalkowo.pl
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-01-06, 16:00   

Więc jakby wyglądała ta różnica? Przyjmując oczywiście czarny scenariusz. Do każdego tysiąca opłaty za turnus trzeba by doliczyć 230 zł :wow: ?
Zamiast 100zł za logopedę- 123zł?

Czy te zmiany to są koszty takiego rzędu?
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Michałkowo
mruczek

Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-06, 17:15   

Wg czarnego scenariusza - tak. Ale decyzje o cenach każdy ośrodek podejmie sam. Ja jednak mam nadzieję, że to nie będzie prawda
_________________
www.michalkowo.pl
 
 
Michałkowo
mruczek

Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-12, 13:08   

UWAGA WAŻNY KOMUNIKAT!!!

Po rozmowie z dyrektorem departamentu podatku od towarów i usług (Vat) w Ministerstwie Finansów wynika, że ośrodki rehabilitacji są ZOBLIGOWANE do naliczania 23% podatku vat od świadczonych usług rehabilitacyjnych. Zwolnione są tylko zoz-y oraz rehabilitanci prowadzący indywidualną praktykę (np. jak rehabilitant przyjeżdża do domu pacjenta). W przypadku, jeśli rehabilitant jest zatrudniony w prywatnym ośrodku rehabilitacji, to taki ośrodek musi wystawiać faktury z 23% vat-em.
To jest naprawde ogromny cios dla wszystkich rodziców dzieci niepełnosprawnych rehabilitujących dzieci w dobrych, prywatnych ośrodkach. Kolejnym absurdem jest nierówność prawa wobec podmiotów: rehabilitant przyjeżdżając do domu nie musi naliczać vat-u, a ten sam rehabilitant zatrudniony na etacie powoduje, ze ośrodek musi naliczać vat?
Jedyne co obecnie można zrobić , to spowodować, aby sprawa stała sie bardzo medialna - apelujmy do parlamentarzystów, piszmy maile do nich oraz do Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia. Może ktoś sie obudzi i stwierdzi, że znowy sięgnięto do kieszeni tych najbiedniejszych, a w tym przypadku do kieszeni rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy i tak mają naprawdę ciężko w życiu. Zachęcam do działania.

Pozdrawiam
Tomasz Ćwiertnia
_________________
www.michalkowo.pl
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-01-12, 13:10   

:wow:
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-01-16, 17:06   

Dziewczyny, to nie żarty z tym Vatem. Zacytuje zdanie z innego forum(chyba można?);

"moja znajoma jest teraz na turnusie w Małym Gacnie i miala zaplacic za turnus 4300zl , ale sie dowiedziala ze przez 23% vat ktory zafundowal naszym dzieciom nasz wspanialy rzad :twisted: musi zaplacic 5289zl :shock: "


Z innego forum:

"Witam. Wróciłam właśnie z turnusu dowiedziliśmy sie tam ze od następnego turnusu podniesiona zostanie kwota za turnus o 23%vatu. Jedyne co mogliśmy zrobić to podpisaliśmy petycję która została przesłana do ministerstwa i powiadomiliśmy media (Uwaga, Wydarzenia, Telewizję Publiczną i radia) czekamy teraz na reakcję mediów. Pozdrawiam i liczę na cud"


Kilka osób jest na turnusach w tej chwili, ciekawe czy coś o tym słyszały?
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
iwpal
milczek

Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 8
Wysłany: 2011-01-16, 22:46   

logopeda należy do zawodów medycznych, zgodnie z ustawą o "innych zawodach medycznych"
wykaz zawodów medycznych
http://www.abc.com.pl/pytanie/1206/7

a czy ośrodki rehabilitacyjne nie mogą podlegac pod punkt 23 ustawy zmieniającej ustawę o VAT:
"usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów ściśle
z tymi usługami związaną, wykonywane:
a) w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej
oraz w przepisach o systemie oświaty,
b) przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku od 0 do 3 lat;"
_________________
Pozdrawiam
IwonaP.
 
 
grażyna 
złotousty


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 15 Cze 2007
Posty: 6849
Skąd: z Lipówki
Wysłany: 2011-01-17, 08:28   

Znalazłam taką petycje do wydrukowania i wysłania:
apel o rozsądek
_________________
mama Anety z zD(34l)
Zakątek Anety
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-01-17, 08:47   

Też wydrukowałam i zbiorę podpisy od rodziny, a co. Tylko usunęłam wzmiankę o korzystaniu przez podpisanych z turnusów.
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
Michałkowo
mruczek

Dołączył: 12 Maj 2010
Posty: 69
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-01-20, 07:00   

Nawiasem mówiąc, to przerażenie mnie ogarnia czytając wypowiedzi niektórych ludzi, ze środowiska osób niepełnosprawnych. Proszę poczytajcie ten wątek:
http://www.forum.niepelno...how.pl?tid=4743
Wydawało mi się, że niepełnosprawni powinni trzymać się razem, a tam takie teksty, że wszystkiego sie odechciewa
Pozdrawiam
_________________
www.michalkowo.pl
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16923
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-01-20, 11:00   

barnaba 24 nie musi mieć kogoś niepełnosprawnego w rodzinie, żeby wypowiadać się w temacie...
Generalnie obserwuję, że ilu Polaków tyle zdań...niektórzy tak właśnie myślą,o nas rodzicach, że żebrzemy o pieniądze na rehabilitację. A co możemy innego zrobić???
Ja bym bardzo chciała, żeby mój M zarabiał tyle ile powinien, mając te kwalifikacje, które ma, wtedy nie wysyłałabym żadnych apeli , albo, żeby świadczenie pielęgnacyjne było w wysokości jaką na miesiąc otrzymują DOS, na jednego swojego pensjonariusza.

Zresztą sami wiecie, że tam gdzie jest kwestia pieniędzy nawet w rodzinie ludziom niekiedy trudno się porozumieć...
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu