FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Metoda werbo - tonalna
Autor Wiadomość
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-09-12, 13:14   Metoda werbo - tonalna

Mam pytanie, czy słyszałyście o tej metodzie i czy logopedzi do których chodzicie z dzieckiem stosują ją do nauki mówienia?

Poleciła mi ją nowa logopedka, która jest na Polnej w Poznaniu. Metoda ta uczy mówienia poprzez np. głosek przy pokazywaniu rękoma np. mówimy "a" i rozkładamy szeroko ręce, mówimy "o" i zamykamy ręce tworząc takie koło.
Poleciła nam ją i mnie zaciekawiła, a napewno Dawida bo był wpatrzony w to co robi i chętnie naśladował. Dodam jeszcze, że podobno jest bardzo prosta i są też organizowane kursy dla rodziców, które nie są takie drogi bo w granicach 200-400zł w zależności od stopnia kursu (tzn. pierwsza czy druga część), a sam kurs trwa ok 4 dni.

jeśli ktoś z was usprawnia w ten sposób mowę dziecka to proszę napiszcie coś więcej. Jestem ciekawa waszych opini.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 48
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-09-12, 13:48   

Ewa, a wiesz może gdzie są te kursy dla rodziców, kto je organizuje i z kim się kontaktować?
Zaciekawiła mnie ta metoda.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9725
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-09-12, 13:53   

Majka uczy się podobnie, ale niezupełnie.

Do każdej litery przyporządkowany jest prosty ruch ręką. Ten sam ruch dotyczący litery odpowiada potem sylabie zaczynającej się na daną literę.

O tyle potem jest fajnie, że jak Majka myli litery i mówi np. puty (buty) to jak jej każę powtórzyć z ręką to mówi 'buty". Trudne wyrazy łatwiej jest zobrazować i nauczyć.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-09-12, 13:55   

Podobno niedawno był w Poznaniu, ale mam nazwisko osoby która prowadzi te kursy, pani Izabela Łukasiuk (lub Kukasiuk - kurcze mam tak napisane, że może to być Ł lub K) i podobno we Wrześni będą ale kiedy i gdzie dokładnie to nie wiem. Września nie jest aż tak daleko, przynajmniej ode mnie tylko musiałabym gdzieś tam spać na te pare dni.
A chętna jestem na ten kurs. :tak:

Ale, ale nie dopatrzyłam się, że ta pani logopedka (ta u której byliśmy) dała mi swój adres mailowy więc napiszę do niej o więcej informacji.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-09-12, 14:32   

Dawid tylko przez chwilę bawił się z logopedką i ona w tym czasie pokazywała mu tą metodę a teraz od wczoraj mówi długie "aaaa".
Nie wiem na ile to zasługa tej metody a na ile jego własna chęć powtarzania po nas.

Iga a Majka lubi w ten sposób się uczyć?
To co piszesz jest bardzo budujące, bo nam właśnie ta pani powiedziała, że dla Dawida będzie taka metoda lepsza niż makaton, gdyż Dawid jest bardzo rozgadany a makaton by go spowolnił lub przestałby chcieć mówić a pokazywałby tylko.
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9725
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-09-12, 14:43   

Lubi i ja lubię, bo widzę, że łatwiej jej powtarzać i łatwiej jej zapamiętywać.

Ja na początku też uważałam, że MAKATON spowalnia mowę. Ale chyba tak nie jest. Piszę chyba bo na 100% nie jestem pewna.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 48
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-09-12, 14:50   

Zastanawiam się czy ta metoda byłaby dobra dla Agaty, ona ma już 6,5 lat ale ciągle nie mówi. Boję się że jest już za późno na wprowadzanie nowych metod.
Ale ja jestem gotowa podjąć się wszystkiego co dałoby choć cień szansy na rozwój mowy u Agatki.
Efcia, jak coś się dowiesz daj znać.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3788
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2011-09-12, 15:00   

Ady logopedka z przedszkola we wakacje właśnie zrobiła sobie takie szkolenie i chce zacząć z Adą tak pracować, a przy okazji mnie też będzie szkoliła abyśmy mogło powielać to w domu.
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-09-12, 15:12   

Właśnie nam tez mówiła, zebysmy do niej przyjeżdżały na NFZ i ona by z Dawidem pracowała a ja przy okazji bym się od niej uczyła, ale tak dojeżdżać do Poznania to jakoś mi się nie uśmiecha, co innego na miejscu.

Irenko a może spróbuj do niej się umówić na tą Polną terminy nie są odległe bo na koniec wrzesnia ale trzeba mieć skierowanie do poradni logopedycznej, przyjmuje we wtorki 8 do 11tej. -Agnieszka Dzięcioł, pogadasz z nią a może nuż coś u Agatki zaskoczy albo pani ci coś ciekawego powie co mogłabyś wykorzystać w domu. Babka fajna i bardzo chętna do pomocy (co się nie często zdarza na NFZ)
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2011-09-12, 15:50   

Irenka napisał/a:
Zastanawiam się czy ta metoda byłaby dobra dla Agaty, ona ma już 6,5 lat ale ciągle nie mówi. Boję się że jest już za późno na wprowadzanie nowych metod.


Nigdy nie jest za późno,
na cokolwiek!
Irenko, bądź dobrej myśli :tak: Jagoda ma już 15 lat a mowa rozwija się nadal.Dopiero teraz zaczęła mówić sz,cz.
Ja jestem bardzo zadowolona z terapii czaszkowo-krzyżowej, bo właśnie po niej nastąpił przełom.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
eelusiaa 
trajkotek
Ela - mama anielskiej Izy, Adama, Nataniela, Maksa


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 2352
Wysłany: 2011-09-12, 20:07   

My też w terapii używamy elementów tej metody np. odkręcanie zakrętek to jest "I", dociskanie to jest "E", budowanie wieży z kubeczków odbywa się przy sylabie "m"a, a na końcu - przy ostatnim elemencie jest "mam". To jest o tyle fajna metoda, że typowo przez zabawę. Z czystym sumieniem ją polecam.
_________________
Ela, mama Adasia z zd ur. 31.08.2008 r., Izy 05.05.2006 - 10.05.2007 r., Nataniela, Maksymiliana, Amelii i Ani
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-09-13, 10:30   

Pani logopedka mi odpisała a to część maila:
"Co do szkolenia to najbliższe odbędzie się w Inowrocławiu 1,2 października, poprowadzi je Pani Izabela Łukasiuk, można kontaktować się na adres: iza_013@vp.pl.
Proszę powołać się na mnie i napisać, że jest Pani mamą - mam nadzieję, że nie będzie problemów."
I jeszcze to:
"póki co przyjmuję w Poradni Log. tylko we wtorki rano. Po południu przyjmuję w Ośr. Integracji (wiecej informacji znajdzie Pani na mojej stronie www.logopedia-poznan.pl), ale tu wizyty nie są refundowane z NFZ.

Mam nadzieję, że podając jej stronę mailiową nie napisałam niezgodnie z regulaminem Zakątka, jeśli tak to przepraszam i proszę adminów o poprawienie lub skasowanie
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
konik 
mruczek


Dołączyła: 04 Paź 2009
Posty: 135
Wysłany: 2011-09-13, 17:27   

Pani Izabela Lukasiuk przyjmowała w poradni dla dzieci niedosłyszących w Kaliszu na ul. Kordeckiego.Chodziłam do Niej z Elizą,niestety od stycznia zrezygnowała.Nowa logopedka nie pracuje metodą werbalno-tonalną.
_________________
Małgorzata mama Daniela 1994 i Elizy 31 12 2009 z ZD
 
 
efcia 
trajkotek


Pomogła: 1 raz
Wiek: 46
Dołączyła: 05 Lut 2011
Posty: 2418
Skąd: Wągrowiec
Wysłany: 2011-09-14, 11:32   

Małgosiu a możesz napisać coś więcej o tej Pani i o metodzie, czy Eliza chętnie współpracowała no i czy widziałaś postępy. A jak długo miałyście te zajęcia?
_________________
Ewa, mama Mikołaja (19.02.2006) i słodkiego Dawidka z ZD (06.03.2010)
 
 
konik 
mruczek


Dołączyła: 04 Paź 2009
Posty: 135
Wysłany: 2011-09-19, 13:04   

Pani Iza jest bardzo miła i sympatyczna.Zostałyśmy do Niej skierowane ze względu na niedosłuch,który jest obecnie niewielki{metoda ta jest zalecana dla dzieci niedosłyszących}.Zaczęłyśmy jak Eliza miała 5 miesięcy i chodziłysmy do ukończenia roku.Zajęcia miały być co tydzień ale pani Iza często odwoływała i przeważnie miałyśmy co 2 tyg.Nauka polegała tak jak napisano wcześniej na na ruchu rękami i wymawianiu przy tym samogłosek,Eliza obserwowała też twarz i próbowała naśladować ruchy ust i języka.Natomiast pierwsze efekty powtarzanie a,e były gdy już do pani Izy nie chodziłyśmy bo ja nadal trochę ćwiczę tą metodą :-)
_________________
Małgorzata mama Daniela 1994 i Elizy 31 12 2009 z ZD
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu