To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Zakątek prawny - Rozliczenia PIT,odpisy

Maciejka - 2015-03-05, 14:30

Mam pytanie o ulgę na dzieci. Rozliczam pit szwagierki. Mają rodzinę zastępczą.
Czy ma znaczenie na wielkość ulgi kolejność wpisywania dzieci w PIT-O?
Przy kolejnych dzieciach kwota ulgi rośnie.
Czy trzeba do tego podejść miesięcznie, tj. w miesiącach gdzie była 2 dzieci kwota po 92,67 zł miesięcznie, 166,67 na trzecie dziecko, itd.

Czy jest jakiś PIT do pobrania, który przeliczy automatycznie lub pozwoli skorygować ręcznie 1/30 miesięcznej kwoty odliczenia za każdy dzień sprawowania pieczy w rodzinie zastępczej?

marutka - 2015-03-30, 20:25

Oświećcie mnie jak to jest z tymi pitami?
Czy jeśli rozliczę się razem z mężem który pracuje a ja pobieram zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne na dziecko to czy na czymś tracę że mnie dopisze w rozliczeniu????

grażyna - 2015-03-30, 20:35

Według mnie to raczej zyskacie- jakieś 550zł.
marutka - 2015-03-30, 21:12

Dziękuje za pomoc Grażynko :)
kruffka - 2016-01-29, 09:44

Przejrzałam kilka stron wstecz i nie znalazłam, więc tu dopytam:
Czy w ramach wydatków na sprzęt można odliczyć książki edukacyjne dla dziecka z zD, pomoce Montessori i inne tego rodzaju "sprzęty"? Czy ktoś to praktykuje z Was? Mnie kiedyś powiedziano w US, że jeszcze nie widzieli takiego dziwadła i kazali skorygować. Ale dużo wydaję na edukację Martynki i chciałabym jednak część odliczać.
Ktoś może mi poradzi?

Maciejka - 2016-01-30, 13:01

Moim zdaniem można ale w US nie zawsze rozumieją związek tych zakupów z niepełnosprawnością.

Przy uldze rehabilitacyjnej wymieniane są m.in. wydatki na:
zakupy wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
zakupy i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Ja takie, które wiem, że za dużo bym musiała tłumaczyć w fiskusie przy okazji ewentualnej kontroli rozliczam z 1%.

Alicja - 2016-03-21, 11:02

Ulga rehabilitacyjna 2015
kasia551210 - 2016-03-21, 14:01

A ja odliczam ulgę rehabilitacyjną na auto - i pytałam się koleżanki w US - mówi ze wystarczy jak mam orzeczenie i zaświadczenie od specjalisty że gdzieś jeździmy to wszystko, ja odliczałam 2 raz z rzędu bo wcześniej nie miałam z czego odliczyć - a pieniążki jak nigdy przyszły po około 2 tygodniach, wysłałam przez internet. :tak: :jupi:
staszek - 2016-03-24, 14:03

Hej.
Jeśli dobrze rozumiem to znaczy że mogę w picie odliczyć dojazdy na rehabilitacje własnym samochodem mając do dyspozycji orzeczenie + zaświadczenie z miejsca gdzie chodzimy na rehabilitację.?

pozdrawiam

kasia551210 - 2016-03-25, 08:52

Według mnie tak , ale może jeszcze się ktoś wypowie w temacie . Dokumenty są w domu w razie kontroli bo do Urzędu składamy tylko PIT u nas 37
staszek - 2016-03-25, 12:53

Tak Tak.

mamy jeszcze czas na takie rzeczy. ewentualne odliczenia będziemy robic w przyszłym roku a do tego czasu jeszcze musze zgłębic temat.:)

pozdrawiamy!!
i życzymy Wesołych świąt!!

izkar2 - 2018-01-19, 12:56
Temat postu: świadczenie a ulga prorodzinna
Witam, od lutego mam separację z mężem, mamy 2 dzieci w tym 1 niepełnosprawne.
dzieci zostają ze mną ja dostaję tylko świadczenie pielęgnacyjne. Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną na dzieci??

angelika kuspa - 2018-01-19, 15:13
Temat postu: Re: świadczenie a ulga prorodzinna
izkar2 napisał/a:
Witam, od lutego mam separację z mężem, mamy 2 dzieci w tym 1 niepełnosprawne.
dzieci zostają ze mną ja dostaję tylko świadczenie pielęgnacyjne. Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną na dzieci??


Świadczenie pielęgnacyjne nie podlegają opodatkowaniu, więc ulgi odliczyć nie możnaby bo nie ma jak.

dorota3 - 2018-01-19, 16:45
Temat postu: Re: świadczenie a ulga prorodzinna
angelika kuspa napisał/a:
izkar2 napisał/a:
Witam, od lutego mam separację z mężem, mamy 2 dzieci w tym 1 niepełnosprawne.
dzieci zostają ze mną ja dostaję tylko świadczenie pielęgnacyjne. Czy mogę odliczyć ulgę prorodzinną na dzieci??


Świadczenie pielęgnacyjne nie podlegają opodatkowaniu, więc ulgi odliczyć nie możnaby bo nie ma jak.


Zakładając oczywiście ,że pytająca nie pracuje i pobiera świadczenie

Marzenia - 2018-02-01, 08:57

!!! Uwaga!

Rodzice i opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnym stracili możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej za rok 2017. Do renty socjalnej (9882,70 PLN brutt0) doliczono zasiłek pielęgnacyjny - rocznie 1836,00 PLN. Dochód osoby niepełnosprawnej netto przekroczył 11718,70 i w związku z tym rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych stracili możliwość korzystania z ulgi rehabilitacyjnej.
Poprzyj nasz apel.

Szanowny Pan Minister
Krzysztof Michałkiewicz
Zwracam się z prośbą o jak najszybsze wyznaczenie posiedzenia Zespołu
Zespołu do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin
i wprowadzenie do porządku obrad palącej kwestii dot. możliwości a raczej braku możliwości odliczenia ulgi rehabilitacyjnej przez opiekunów niesamodzielnych dorosłych dzieci w zeznaniu podatkowym.
http://serwisy.gazetapraw...ilitacyj…
Proszę także o zaproszenie przedstawiciela Ministerstwa Finansów.
Potrzebne jest podjęcie zdecydowanych i szybkich działań legislacyjnych , które umożliwią opiekunom odliczanie wydatków poczynionych na rehabilitację w roku 2017r.
Maila należy wysłać na adres:
krzysztof.michalkiewicz@mrpips.gov.pl

Podaję też kontakt do Pani organizującej posiedzenia i rozsyłającej maile do chętnych uczestników posiedzenia.
Magdalena.Radzikowska@mrpips.gov.pl
tel. 22 529 06 08

Źródlo: Ulga rehabilitacyjna za 2018 r. Artykuł w Gazecie Prawnej



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group