To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - linie papilarne

okruszkowa - 2011-01-11, 16:19
Temat postu: linie papilarne
Mieliście badane linie papilarne dzieci pod kątem cech zespołu? Podobno dzieci ZD mają podobny kształt linii. A nie tylko te widoczne na pierwszy rzut oka bruzdy na dłoniach czy stopach.
Wie ktoś coś więcej na ten temat?

Alicja - 2011-01-11, 16:22

A skąd takie wieści na ten temat? od genetyka?
izab - 2011-01-11, 16:22

Wiem ,że kiedyś przed erą badań genetycznych w taki sposób wyglądało badanie czy dziecko podejrzane o zd ma je rzeczywiście, nie wiem jednak po co dzisiaj takie badanie, jaki cel ?
okruszkowa - 2011-01-11, 16:53

Przed wizytą w poradni genetycznej (przy szpitalu uniwersyteckim w Krakowie) synek został zważony, zmierzony i dodatkowo panie bardzo dokładnie obejrzały i opisały mu wszystkie linie na paluszkach.
I właśnie one mówiły, że dzieci z ZD mają bardzo charakterystyczne linie papilarne.
Zaciekawiło mnie to bardzo, ale nigdzie nie znalazłam więcej informacji na ten temat.

izab - 2011-01-11, 18:49

Rozumiem :-) czytałam chyba gdzieś w necie, w pierwszym okresie , zanim zrobiono badania genetyczne.
Grażyna O. - 2011-01-11, 19:06

Coś w tym jest, w :arrow: wikipedii można przeczytać
Cytat:
Cechy dysmorficzne i wady wrodzone
.....
-charakterystyczne dermatoglify:
*pojedyncza zmarszczka na piątym palcu ręki
*zwiększona ilość pętli linii papilarnych po łokciowej stronie (35%)

anuszkaa - 2013-05-23, 08:04

Oto odpowiedź na pytanie autorki tego wątku. Czy przez badanie linii papilarnych można rozpoznać zD?

Tajemnice naszych dłoni.

Cytat:
Naukowcy twierdzą, że posiadamy linie papilarne nie bez powodu. Podczas zginania palców czy mówienia skóra dzięki nim może bez problemu się rozciągać i kurczyć. Linie te mogą również pomóc w rozpoznaniu choroby.

Zwykle w miejscach stawów na palcach występują trzy linie papilarne. U niektórych osób zdarza się jednak, że znajduje się tam tylko jeden dermatoglif. Jeśli zauważymy coś takiego u noworodka, oznaczać to może problemy ze zdrowiem. Takie pojedyncze linie papilarne mogą wskazywać na wystąpienie alkoholowego zespołu płodowego, są również charakterystyczne dla osób z zespołem Downa.



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group