To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - Jaki to typ trisomii?

linka_ns - 2014-01-04, 12:16

Tak, typowa. Jednak dzieci bez zd też mają CAVC(razem z Patrycją była operowana dziewczynka bez zd, miała taką samą postać kanału jak Patrycja). Właśnie u nich jest ten kanał "inny", jak mówili w Krakowie, u dziecka bez zd nie wiedzą czego się spodziewać. U dzieci z zd CAVC ma typowe ubytki w przegrodach i typowe przyczepy zastawek, rokowania są lepsze.
martas - 2014-01-05, 00:18

linka_ns napisał/a:
Tak, typowa. Jednak dzieci bez zd też mają CAVC(razem z Patrycją była operowana dziewczynka bez zd, miała taką samą postać kanału jak Patrycja). Właśnie u nich jest ten kanał "inny", jak mówili w Krakowie, u dziecka bez zd nie wiedzą czego się spodziewać. U dzieci z zd CAVC ma typowe ubytki w przegrodach i typowe przyczepy zastawek, rokowania są lepsze.


Mi powtarzają, że do końca nie wiedzą co się w środku dzieje dopóki dzieciaka nie otworzą. I tak było z Hanią niestety. Echo swoje, cewnik swoje a w środku pomieszanie z poplątaniem...

kasiula222 - 2014-07-18, 21:25

Dziewczyny odebrałam dziś wynik kariotypu i z czego tu czytam to trisomia prosta wychodzi .
Zastanawia mnie teraz czy ja i mąż musimy robić swój kariotyp by na przykład przy kolejnym dziecku nie powtórzyło się zd , czy tylko przy translokacji jest większe prawdopodobieństwo ??

aniak - 2014-07-18, 21:31

Nie musicie. Trisomia prosta to czysta loteria.
kasiula222 - 2014-07-18, 21:50

dzięki aniak
Marta Witecka - 2014-07-19, 12:53

kasiula222 napisał/a:
Dziewczyny odebrałam dziś wynik kariotypu i z czego tu czytam to trisomia prosta wychodzi .
Zastanawia mnie teraz czy ja i mąż musimy robić swój kariotyp by na przykład przy kolejnym dziecku nie powtórzyło się zd , czy tylko przy translokacji jest większe prawdopodobieństwo ??


Ale większe prawdopodobieństwo zD przy kolejnym dziecku jest tylko przy translokacji dziedziczonej. Nasz Szymon ma ten typ zD, ale my jesteśmy z mężem czyści! :lol:

kasiula222 - 2014-07-19, 21:42

Marta to zgłupieć idzie z tym , to czyli może nam się jeszcze trafić dziecko z ZD
aniak - 2014-07-19, 22:49

kasiula222 napisał/a:
Marta to zgłupieć idzie z tym , to czyli może nam się jeszcze trafić dziecko z ZD

Jak każdemu :-(

mamaa - 2014-07-21, 10:30

Jeżeli ktoś ma jedno dziecko z zD, to prawdopodobieństwo że urodzi się jeszcze jedno w tej rodzinie wzrasta o 1 %. A więc wiek matki (zawsze jest jakieś prawdopodobieństwo+ten 1 %). Możecie zrobić sobie badanie genetyczne, powinien dać Ci skierowanie lekarz ginekolog choćby, a dla męża rodzinny. Ale prawdopodobnie nie jesteście nosicielami dodatkowego chromosomu (tak jak my).
agin - 2014-12-19, 23:46

Witam chciałam zapytac jaka to jest trisomia 46xx i 21{q10}
i czy mam szanse na zdrowe dziecko przy kolejnej ciazy
agnieszka

mamaa - 2014-12-20, 14:23

Chyba mozaicyzm, ale nie jestem pewna :oops:
Westa195 - 2015-02-12, 12:15
Temat postu: Mam do Was pytanie
Witam Was serdecznie. Mam pytanie. W poniedzialek mamy wiyzte u genetyka. Od kilku dni mamy wynik kariotypu. Nieprawidlowy meski 47XY +21. W komentarzu jest napisane, ze wystepuje trisomia chromosomu pare 21. Nic wiecej. Czy juz wedlug tego pierwszego badania mozna stwierdzic, czy jest to trisomia prosta, mozaika, translokacja? Nie ukrywam, ze bardzo mnie to interesuje. Czy by stwierdzic np. mozaike trzeba wykonac jeszcze bardziej specyficzne badania? Podrawiam Was goraco. Przepraszam za ten brak polskich liter, ale niestety, tak juz ze mna bedzie.
Maria74 - 2015-02-12, 12:33

Według mnie trisomia prosta.
baronek - 2015-02-12, 12:34

Taki zapis oznacza trisomię prostą.
monikagr - 2015-02-12, 14:28

gdyby była mozaika było by : 47XY +21, 46XY, czyli dwie linie, prawidłowa i z bonusem


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group