FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
W. Brytania: Lekarstwa na kaszel zabijają dzieci
Autor Wiadomość
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2009-03-02, 17:24   W. Brytania: Lekarstwa na kaszel zabijają dzieci

W. Brytania: Lekarstwa na kaszel zabijają dzieci

Ponad 60 leków dostępnych w Wielkiej Brytanii stanowczo nie nadaje się dla dzieci poniżej 6 roku życia i nie powinno być podawane dzieciom poniżej 12 roku życia. Okazuje się bowiem, że zażywanie niektórych dostępnych na rynku medykamentów na przeziębienie i kaszel może prowadzić do śmierci - alarmuje "Daily Telegraph".

Rząd podjął decyzję o obowiązku oznaczania groźnych leków po tym, jak wzrosła liczba śmiertelnych przypadków i alergicznych reakcji po ich przedawkowaniu. Część lekarstw wywoływała u dzieci halucynacje. Hermione Lyall, lekarz pediatra z St Mary's Hospital w Londynie twierdzi, że mogą one również uszkadzać serce, układ nerwowy i mogą prowadzić do konwulsji.

The Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA) donosi, że "po sprawdzeniu 69 dostępnych w sklepach środków na kaszel i przeziębienie, stwierdzono brak dowodów na ich właściwe działanie. Odkryto jednocześnie, że mogą one wywoływać groźne reakcje alergiczne, halucynacje i zaburzać sen.

Specjaliści zalecają rodzicom stosowanie paracetamolu na zbicie gorączki oraz syropów zawierających glicerynę, miód i cytrynę.

Informacje z ostrzeżeniem mają być wprowadzone do końca marca 2010 roku i będą dotyczyć leków, które zawierają którykolwiek z 15 niebezpiecznych składników (pseudoefedrynę, fenylefrynę, efedrynę, oxymetazolinę / xylometazolinę, difenhydraminę, chlorfeniraminę, bromofeniraminę, prometazynę, triprolidynę, doxylaminę, dekstrometorfan, folkodynę, guaifenesin, ipecacuanha).

:arrow: Źródło.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
kacha_wawa 
złotousty


Pomogła: 34 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7353
Skąd: Belfast/UK
Wysłany: 2009-03-02, 17:37   

Niestety polscy dziennikarze bardzo często lubią przeinaczać tekst i tłumaczyć tak, żeby było bardziej brutalnie :-(
Daily Telegraph-oryginalny tekst
_________________
Mama Olisia z ZD (03.12.2007), Jessiczki (31.01.2010), Laury (18.09.2011) i Trójki w innym wymiarze
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-03-02, 19:59   

Chyba jednak więcej zrozumiałam z tłumaczonego ;-) :lol:
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-03-02, 20:46   

Kasia jak dla mnie przetlumaczony dobrze.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
MadziaZA
mruczek

Dołączył: 21 Lut 2009
Posty: 125
Wysłany: 2009-03-02, 22:28   

Przy stosowaniu różnych lekarstw ważne jest umiejętne ich podawanie - tzn. są przypadki, kiedy nie wolno ich ze sobą łączyć w ogóle, lub konieczne jest zachowanie kilku godzinnego odstępu.

Niektóre wymienione wyżej substancje wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i np. powodują zmniejszenie odruchu kaszlu czy wymiotów, ale podane z lekami, które również w jakiś sposób wpływają na oun może prowadzić do wystąpienia niepożądanych objawów (łącznie z zagrożeniem życia).

My mamy wspaniałą panią doktór pierwszego kontaktu, którą zawsze informuję o lekach przepisanych przez specjalistów (alergolog, pulmonolog, psychiatra, neurolog) - nie kwestionuję ich znajomości tematu, ale wiem, że nasza pani pamięta co mały bierze od jednego czy drugiego i co ma zaordynowane od niej - poleca nam odpowiednie godziny podawania lub częściowe przejście na homeopatię.

Jednym słowem zalecam zaufanego lekarza pierwszego kontaktu, któremu będzie się chciało sprawdzić co i jak.
 
 
kacha_wawa 
złotousty


Pomogła: 34 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7353
Skąd: Belfast/UK
Wysłany: 2009-03-02, 22:42   

Magda może i źle się wyraziłam, ale denerwuje mnie, że w Polsce od razu są krzykliwe tytuły. Od razu zatytułowano artykuł, że leki na kaszel zabijają dzieci. A w artykule jest mowa o wystąpieniu takiej możliwości, ale po przedawkowaniu. Poza tym z tego co zauważyłam na opakowaniach leków zawsze podane jest dawkowanie i od jakiego wieku lek można podawać, więc ten artykuł wydaje mi się być lekko naciągany, znowu jest zalecane podawanie tak zbawiennego tutaj na wyspach paracetamolu :oops: Tylko, że paracetamol podany w zawyżonej dawce też może powodować skutki uboczne jak każdy lek.
Postaram się później znaleźć link, gdzie np. też tzw. specjaliści kategorycznie zabraniają podawania dzieciom na kaszel syropu Tixylix, podobno też ma w sobie szkodliwe składniki, tylko, że właśnie ulotkę takowego leku i takowy lek posiadam w domu i o żadnych wymienionych tutaj składnikach ulotka nie wspomina. Ma za to w składzie glicerynę, która jest zalecana, więc jedno z drugim się wyklucza. Choinka mam nadzieję, że zrozumiecie o co chodzi :oops:

Edytuję:
O Tixylixie jest właśnie w tym artykule co wkleiłam link. Stosowałam u Młodego zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu i wszystko było i jest z nim w porządku. Poza tym jak wół jest napisane, że zawiera glicerynę, więc w artykule jest sporo nieścisłości.
_________________
Mama Olisia z ZD (03.12.2007), Jessiczki (31.01.2010), Laury (18.09.2011) i Trójki w innym wymiarze
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu