FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Rozwój ruchowy a umysłowy
Autor Wiadomość
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2009-11-17, 23:06   

Czytalem juz wczesniej post Ani i postanowilem wlaczyc do dyskusji dopiero po sprawdzeniu tematu
Mam kolezanke ktora jest psychologiem, zajmuje sie zD, pytalem takze innych specjalistow i kazdy gdy uslyszal moje pytanie robil wielkie oczy- skad ta pani psycholog ma dyplom?
To co twierdzi jest albo totalna bzdura albo nowa nikomu nieznana teoria przy czym stawiam na bzdure :-)
Oczywiscie ze rozwoj ruchowy ma wplyw i to ogromny na rozwoj umyslowy, to jest niepodwazalny fakt.
Zaryzykuje stwierdzenie ze ta pani psycholog idac jej tropem myslowym do tej pory raczkuje... ;-)
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2009-11-18, 00:52   

Artur napisał/a:
Oczywiscie ze rozwoj ruchowy ma wplyw i to ogromny na rozwoj umyslowy, to jest niepodwazalny fakt.


:tak: Poprzez stymulację ruchową tworzą się nowe powiązania komórek nerwowych w mózgu- to fakt potwierdzony badaniami naukowymi (i owszem, nauka raczkowania bardzo podniosła ogólny rozwój mojego syna). Jednak rozwój fizyczny z umysłowym nie zawsze idzie w parze, a przyczyn tego jest zapewne bez liku, więc pani doktor jakby się trochę za mocno uogólniła. :roll:
Jest jeszcze inna teoria , mówiąca o zależności rozwoju mowy od stopnia upośledzenia i w niej również widzę jakąś niespójność. Przykład: zawsze godny podziwu, mądry i samodzielny Adaś Boszki, który zaczyna mówić dopiero w wieku 5-6 lat. :-)
 
 
djulia 
nawijacz


Wiek: 42
Dołączyła: 25 Sty 2007
Posty: 927
Skąd: mazowieckie
Wysłany: 2009-11-18, 12:49   

Kinga ma 32 miesiące nie chodzi, nie stoi ale na tle innych dzieci z zd tak bardzo źle nie wypada, mówi pojedyńcze wyrazy a ostatnio nawet łączy po dwa
_________________
Julia- mama Kingi z zD 07.03.2007 i Kuby 28.03.2013
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2009-11-18, 12:55   

Dzieki Nadziejko .Fakt nie gada za wiele to moje dziecie ale kombinuje za dwóch.I jak w przedszkolu patrzę na mamy przebierające swoje dzieci a mój robi to sam to mi serce rośnie.Nie mówi a w testach wyszło mu uposledzenie lekkie na pograniczu normy. Ruchowo jest jednak ponad norme wiekową.
 
 
Joanna 
trajkotek
joanna


Wiek: 47
Dołączyła: 05 Gru 2006
Posty: 2185
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2009-11-18, 14:21   

Nadziejka napisał/a:

Jest jeszcze inna teoria , mówiąca o zależności rozwoju mowy od stopnia upośledzenia i w niej również widzę jakąś niespójność.


Nadziejko nie do końca z mową, lecz faktycznie jest teoria że poziom możliwości intelektualnych dziecka jest skorelowany z głuszeniem i gaworzeniem bo sama mowa czynna w dużym stopniu jest uzależniona od gotowości aparatu artykulacyjnego. Choć mi się wydaje, że te wszystkie teoria to zbytnio na wyrost są robione.
_________________
Asia mama Mai 23.09.2006 i chłopaków
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-11-18, 14:29   

A Kai nie bardzo gworzył ani nie bardzo głużył, a teraz gada jak najęty i intelektualnie też radzi sobie fajnie.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
affelti 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 13 Sie 2008
Posty: 1416
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2009-11-18, 15:23   

U nas było całkiem odwrotnie jak u Kaika, a mianowicie kiedy Dawidek miał 3-4 m-ce, bardzo dużo gaworzył i ktokolwiek tylko przyszedł do nas w odwiedziny wróżył cyt: "oj ale gaduła z niego wyrośnie, napewno prędko zacznie mówić" i takie tam. Ku wielkiemu zaskoczeniu Dawida mowa była bardzo zaburzona i do ok 5 lat mówił zaledwie kilka krótkich wyrazów. :shock: Jednak teraz mowa wreszcie poszła do przodu i jest całkiem :tak: niezle Więc jest wiele różnych opinii na ten temat :]
_________________
Iza- mama Dawida lat 17
Sukcesy Dawida
Foteczki Dawida
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2009-11-18, 20:34   

Piotruś zaczął naprawdę samodzielnie chodzić po skończenu 3 lat. I na razie nie powiedziałabym, by był głęboko upośledzony, skoro np. spełnia większość naszych poleceń, rozróżnia litery i takie tam. To, że zaczął późno chodzić, nie oznacza, że wcześniej się nie ruszał, bo przecież pezał, czołgał się i raczkował-wszędzie było go pełno, wlazł do każdej dziury, łaził po schodach itd.
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu