FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Słabo wykształcona lateralizacja
Autor Wiadomość
margo 
gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 07 Wrz 2010
Posty: 289
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2012-03-13, 23:37   

Moja starsza córka Weronika ma właśnie lateralizacją skrzyżowaną, problem zaczął się w zerówce; pierwsze szlaczki, literki, cyferki ...pisanie trwało godzinami ;/ , wolne tempo pracy zawsze ostatnia, koncentracja na bakier, trudności w czytaniu- wcześniej nie miałam pojęcia o problemie , była leworęczna ale to nie był powód do niepokoju.lateralizacja skrzyżowana
_________________
Małgosia - mama Weronisi (07.03.2000) i Magdalenki z zD (22.08.2010)

Oto ja Magdalenka!

co u Madzi słychać
 
 
nefre 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 19 Cze 2008
Posty: 6417
Wysłany: 2012-03-15, 22:14   

No, fakt, chyba mu łyżkę kiedyś podawałam do prawej rączki.... być może mu narzuciłam tą rękę??
Jak ma po lewej stronie łyżkę, czy kredkę, to przekłada, ale telefon nadal przy lewym uchu ;-)
Ja też trzymam w lewej ręce, bo zawsze muszę coś bazgrolić jak rozmawiam (całkiem potężne rysunki wychodzą :okular: ).

Obserwuję go codziennie z tymi rękami i nogami i zaczyma mi się to mieszać ;)
Mój tato jest oburęczny, pisze i prawą i lewą ręką, potrafi wszystko obiema robić z taką samą precyzją i dokładnością. Ja jednak jestem praworęczna.
no, zobaczymy. Co ma być, to będzie :spoko:

A co do niedosłuchu, to my chyba nigdy nie będziemy tego wiedzieć. Raz badanie wychodzi dobrze, na kontroli później wychodzi źle.. wiecznie jakieś płyny w uszach, katar itp.. tak więc, nie wiem :-?
_________________
mama Natiego z zD (06.06.2008) i Nikosia (29.06.2011)
sukcesy Natusiowe
 
 
mammamika 
nawijacz
mammamika


Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2007
Posty: 1241
Skąd: Sopot
Wysłany: 2012-04-01, 12:03   

Na wykładzie prof. Cieszyńskiej zdziwiło mnie to, że wymaga ona od dzieci określenia stronności do 3 roku ( a nawet 2 - jak pisała hoobs).

W psychologii mówi się, że lateralizacja wykształca się do 6-7 roku życia, wcześniej mówimy o preferencji którejś ze stron, więc może trochę za szybko diagnozować lateralizację skrzyżowaną u młodszych dzieci? Może to po prostu oburęczność wpisana w rozwój?

Bardzo ważne jest przejęcie dominacji przez jedną ze stron (jak pisała Iga: nieważne lewa czy prawa) - wpływa to na całość rozwoju (od orientacji przestrzennej po umiejętność wodzenia wzrokiem od lewej do prawej - niezbędną do czytania), ale na to dziecko potrzebuje czasu.
Można wspomagać je ćwiczeniami (pani prof. zwracała uwagę, że nieumiejętna SI może wzmacniać obustronność), ale to chyba my rodzice możemy najwięcej zdziałać, bo znamy dzieci najlepiej (Kajtek odruchowo jest praworęczny, ale że dupoślizgiem stymulował sobie lewą rękę, bo na niej opierał cały ciężar ciała, często włącza się ona do wykonania precyzyjnych czynności i czy znaczy to, że jest lewo?)
_________________
Kajetan z zD - 8 lat, Mikołaj lat 10 i ja - Karolina
www.niezłyjazz.pl
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu