FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Klasa specjalna w szkole integracyjnej
Autor Wiadomość
Ewka 
cichosza


Wiek: 53
Dołączyła: 28 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Konin
Wysłany: 2009-02-02, 00:16   Klasa specjalna w szkole integracyjnej

Ja mam do wyboru szkołę specjalną gdzie mój syn będzie w "trudnej" grupie albo szkołę integracyjną gdzie będzie mu ciężko. Cały czas męczy mnie inna forma kształcenia - oddział specjany w szkole masowej. Co mi się marzy?: własne pomieszczenie dla 6 dzieci i możliwość wchodzenia na zajęcia do klas z zdrowymi dziećmi. Przecież nauka w klasie 1-3 jest zintegrowana więc sądzę, że może być w miarę sprawnie. Natomiast później dzieci mogą wchodzić na plastykę, muzykę, przyrodę, wf itd.
Macie może w swoich miastach takie oddziały? Może ktoś się podzielić doświadczeniem? Słyszałam o takich klasach w Toruniu, będąc na konferencji BK w W-wie też była o tym mowa.
Czekam na dyskusję...

pozdrawiam ciepło ewa
_________________
Ewa-mama Bartka z zD ur. 22.03.1999
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2009-02-02, 05:47   

Ewa w mojej wiosce jest taka klasa dla dwójki autystów. Ja czasami też o tym myślę. Musi być minimum dwoje o bardzo podobnych potrzebach
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2009-02-05, 21:50   

Nie mieszkam w Bytomiu,ale mąż kuzynki założył właśnie taką oto klasę:
:arrow: Innowacyjny Zespół Edukacyjno Terapeutyczny

Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny Zespołu Szkół Nr 3 w Bytomiu rozpoczął swoją działalność z dniem 1 września 1998 roku. Powstał z inicjatywy grupy rodziców zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Bytomiu, którzy skorzystali z prawa wyboru drogi edukacyjnej dla swoich niepełnosprawnych dzieci, stworzyli własną koncepcję tej edukacji i podjęli trud jej realizacji.

W skład zespołu wchodzi siedmioro uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym (w tym sześcioro z zespołem Downa): Magda, Artur, Jan, Radek, Marek, Jakub i Paweł. Wszyscy uczniowie mieszkają w swoich domach rodzinnych na terenie Bytomia.

Na co dzień Innowacyjny Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny funkcjonuje na terenie ogólnodostępnej Szkoły Podstawowej Nr 4 w Bytomiu.

Oprócz specjalnych zajęć uczniowie z zespołu edukacyjno-terapeutycznego na terenie Szkoły Podstawowej Nr 4 mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych zajęciach integracyjnych organizowanych zarówno przez nauczycieli prowadzących zespół, jak i nauczycieli szkoły ogólnodostępnej. Szczególnie cenne dla wzajemnego poznawania się i wspólnego współistnienia są przerwy śródlekcyjne (w każdy poniedziałek o 10.30 do 10.45), podczas których pełnosprawni uczniowie SP Nr 4 przychodzą zupełnie dobrowolnie, by bawić się i śpiewać przy akompaniamencie gitary.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
gosia78 
mruczek

Wiek: 46
Dołączyła: 01 Sty 2009
Posty: 114
Skąd: woj.śląskie
Wysłany: 2009-02-06, 09:31   

http://www.edterek.bmk.net.pl/-to stronka internetowa tej grupy.
To właściwie nie klasa,a mała rodzinka.
Znam osobiście wychowawcę tej grupy.
Wspaniały pomysł,żeby klasa specjalna powstała w zwykłej szkole.
Dzieci sie bardzo lubią,pomagają sobie.
_________________
Mama niepełnosprawnej Wiktorii(ur.24.06.1999) i Adasia(ur.8.01.2006)
 
 
Ewka 
cichosza


Wiek: 53
Dołączyła: 28 Lut 2007
Posty: 20
Skąd: Konin
Wysłany: 2009-02-06, 13:13   

Dziewczyny, bardzo Wam dziękuję!!!! :prosze: to jest to, co mi się marzy dla naszych dzieciaczków.... Siedziałam, oglądałam, płakałam ze szczęścia i cieszyłam się, że komuś się to udało. Oczywiście skontaktuję się z osobami które zorganizowały ten "zespół" (a może Alicja podasz mi na priv bezpośredni nr do męża kuzynki?- byłabym wdzięczna) :*
Nasza fundacja zorganizowała wczoraj spotkanie z vice prezydentem, któremu podlega oświata aby porozmawiać o edukacji naszych dzieci i....o mało co nie doszło do mordu!!! Ja byłam skłonna faceta udusić własnymi rękoma za bzdury które opowiadał. Klasy specjalnej w szkole masowej "nie widzi" po co zmieniać świat? Oczywiście na nasze pytania nie znał odpowiedzi, był nie przygotowany, miał nas w nosie....
Wszyscy byliśmy rozgoryczeni i zdegustowani spotkaniem z NASZYM prezydentem. Jak sami czegoś nie zrobimy, to "miasto" nam nie pomorze, ewentualnie utrudni nasze działania. Będziemy walczyć dalej...

pozdrawiam cieplutko ewa
_________________
Ewa-mama Bartka z zD ur. 22.03.1999
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2010-12-01, 18:37   

dziewczyny, jak to jest aktualnie z tymi klasami specjalnymi i szkołami specjalnymi? czy dzieci upośledzone w stopniu lekkim będą mogły do nich uczęszczać, czy może weszło już w życie to jakieś rozporządzenie , że dzieci z lekkim upośledzeniem muszą uczęszczać do szkół ogólnodostępnych i klas integracyjnych, bo do specjalnych się nie kwalifikują :wow: ??
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2010-12-01, 18:47   

U mnie w szkole ostatnio była rozmowa na ten temat (dyrektor wrócił ze szkolenia). Dziecko będzie mogło iść albo do szkoły masowej, albo do specjalnej (wybór rodzica). I szkoły mają raczej pomagać w podjęciu decyzji o edukacji w specjalnej, bo masowe szkoły słabo przygotowane, nawet w kierunku pisania IPET'ów. Co prawda pracuję w szkole średniej, ale podobno to ma obowiązywać całe szkolnictwo.
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2010-12-01, 18:58   

uff to mam taką nadzieję, że rodzice będą mogli dokonać tego wyboru.


romaya napisał/a:
nawet w kierunku pisania IPET'ów.


a co to??
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Janusz 
trajkotek


Wiek: 72
Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 2331
Skąd: Jelenia Góra
Wysłany: 2010-12-01, 19:39   

Indywidualny Program Edukacyjno Terapeutyczny
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą (Augustyn z Hippony).
Janusz, dziadek Michała ur. 22.05.2002 r. z zD.
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2010-12-01, 19:51   

dziękuję Janusz za "wyłuszczenie" :-)
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-12-01, 22:53   

I jeszcze są zmainy co do wymogów utworzenia klasy integracyjnej w szkole masowej. Do tej pory musiało byc co najmniej 3 dzieci z orzeczeniem aby taka klasa powstała a teraz już jedno dziecko z orzeczeniem i może byc klasa.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2010-12-02, 00:55   

Asia, czy masz jakiś link do tych przepisów? Czy to dotyczy tylko szkoły, czy ma również zastosowanie w przedszkolu?
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-03-18, 22:02   

Warszawa – powstaje klasa specjalna dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
vagabunda8 
złotousty


Pomogła: 35 razy
Dołączyła: 09 Mar 2011
Posty: 8813
Wysłany: 2013-03-18, 23:09   

Alicja napisał/a:
Warszawa – powstaje klasa specjalna dla uczniów z upośledzeniem umiarkowanym i znacznym


Ciekawa wiadomość, czyżby Agnieszka dopięła swego? Wszak ona zabiegała o szkołę dla swojego syna na Ursynowie? Chociaż powiem szczerze, że chyba bym się bała oddać Antka do takiej klasy w szkole integracyjnej. Rozumiem, że jest to potrzeba chwili i nie ma kasy na szkołę specjalną. Ciekawe co na to Marta?
_________________
BaHa mama Antka
__________________________________________
"Najgorszą wadą człowieka bez wad jest to, że nie ma wad, więc się nie przejmuj, gdy ktoś powie, że jesteś okropny"
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2013-03-18, 23:18   

Basiu, od lat taka klasa istnieje w Bytomiu klik.
I o takiej klasie myślałam jeszcze kilka dobrych lat temu dla Jagi.Zajęcia we własnym gronie a integracja na wyciągnięcie ręki.To się sprawdza!

~~~~~~~~

Do moderatorów zwracam się z prośbą, aby we wcześniejszym moim poście podmienić link do bloga klasy na aktualny.

[ Komentarz dodany przez: magura: 2013-03-18, 23:26 ]
Już można klikać :]
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu