FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jak masować buziaka?
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-10-13, 09:13   Jak masować buziaka?

Na rynku jest także kaseta DVD, dzięki której można zobaczyć, jak wygląda poprawnie wykonany masaż logopedyczny.



Elżbieta Stecko
DVD. Masaż logopedyczny

Rok wydania: 2006
Czas trwania: 21 min.

Treścią filmu jest badanie i ocena logopedyczna dzieci z grupy ryzyka nieprawidłowego rozwoju mowy. Masaż logopedyczny niemowlęcia i dziecka starszego. Najlepsze efekty usprawniania logopedycznego dziecka z obciążonym okresem ciążowo-okołoporodowym uzyskuje się, rozpoczynając z nim pracę w okresie niemowlęcym.
W filmie przedstawiono następujące propozycje:
1. Badanie noworodka uszkodzonego
a) omówienie stwierdzonych nieprawidłowości
b) masaż
2. Badanie niemowlęcia z zespołem Downa i jego omówienie
3. Masaż aparatu artykulacyjnego u dziecka w wieku szkolnym.

Film przeznaczony jest dla psychologów, logopedów i rodziców dzieci wymagających usprawniania aparatu artykulacyjnego z zastosowaniem masażu.

:arrow: źródełko
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-10, 20:25   

Jak masować?

Masaż należy wykonać 30 minut przed posiłkiem. Rozcieramy na skórze dziecka niewielką ilość oliwki. Można wykonywać go w formie głaskania: ugniatania palcami, rozcierania, oklepywania. Przechodzimy od barków, szyi, czoła, policzków do okolic ust.
Od barków do podbródka.
Zewnętrzna strona przełyku od dołu ku górze.
Od okolic za uszami do podbródka.
Od podbródka w kierunku skroni.
Od środka czoła do ucha.
Policzki – ruchy okrężne od nosa i warg w kierunku skroni, kciukiem podtrzymujemy brodę tak, aby zęby górne i dolne były złączone a wargi zwierały się.
Wargi – kciuk ułożony pod brodą a palec wskazujący i środkowy rozciągającym ruchem masują złożone wargi. Wargi rozciągamy i ściągamy, lekko obszczypujemy i głaszczemy.
Dziąsła – pocieramy palcem zwilżonym wodą lub sokiem. Masowanie dziąseł rozpoczyna się najpierw z jednej strony, gdzie wykonujemy kilka ruchów w płaszczyźnie poziomej. Następnie druga strona i ruchy w płaszczyźnie pionowej.
Podniebienie – masuje się w linii środkowej rozpoczynając od podniebienia twardego unosząc podniebienie miękkie lekko do góry. Ruch powtarza się 10-15 razy.
Język – od przodu ku tyłowi. Koniuszek języka trzymamy przez gazę aby się nie wyślizgiwał.

Dziecko sadzamy tak aby uzyskać kąt prosty w stawach biodrowych. Głowa lekko przywiedziona w kierunku klatki piersiowej (nadmierna lordoza odcinka szyjnego czyli odrzucenie głowy do tyłu właściwie uniemożliwia przełykanie i sprzyja wysuwaniu języka).

Jeżeli dziecko nie kontroluje głowy w linii środka, możemy mu pomóc przez przyjęcie pozycji bocznej. Głowa dziecka jest blokowana w zagłębieniu lewego ramienia (przy prawej ręce karmiącej). Trzy palce zapewniają kontrolę pracy żuchwy i ust:
Palec środkowy umieszczony jest tuż za podbródkiem. Konieczny jest silny stały nacisk palca, który umożliwia pośrednio kontrolę funkcjonowania języka.
Kciuk kontroluje staw skroniowo-żuchwowy, przy ucisku policzka można też kontrolować język.
Palec wskazujący pod dolną wargą domyka usta. W czasie połykania usta powinny być zamknięte.

Kontrola szczęki stosowana od przodu: kciuk umieszczony pomiędzy podbródkiem a dolną wargą, palec wskazujący na stawie skroniowym, palec środkowy przyłożony mocno tuż za podbródkiem. Kontrolę od przodu możemy zastosować tylko wtedy, gdy dziecko ma kontrolę linii środka głowy lub gdy skutecznie zablokujemy głowę dziecka podkładając między boczne oparcie agłowę dziecka np. ręcznik zwinięty w rulon. Jeżeli dziecko mimo to wygina szyję do tyłu próbujemy to kontrolować nie poprzez nachylanie mu głowy lecz przez naciśnięcie przedramieniem lub dłońmi na klatkę piersiową.

:arrow: źródełko - Hanna Strugała-Rozynek - neurologopeda
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2006-12-10, 22:43   

Monika wszystko zrozumiale do czasu kiedy zaczynasz pisac ..."Dziecko sadzamy......
????? od tego momentu nie wiem o co chodzi ? :shy: :nie:
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-12-11, 08:49   

Cytat:
Głowa lekko przywiedziona w kierunku klatki piersiowej


Rozumiem to tak, że broda dziecka powinna być bliżej klatki piersiowej. Jeśli głowa leci do tyłu - np. właśnie z powodu słabych mięśni (w linii środka) - maluch będzie wysuwał język, źle przełykał.

Cytat:
Jeżeli dziecko nie kontroluje głowy w linii środka, możemy mu pomóc przez przyjęcie pozycji bocznej.


Czyli jeśli ma słabe mięśnie i nie trzyma zbyt sztywno głowy, można zablokować właściwą pozycję, sadzając malucha bokiem do własnego ciała.
Potem natępuje opis, którymi palcami, co kontrolować, ale np. gdzie dokładnie jest staw skroniowo-żuchwowoy Ci Magda nie wytłumaczę. Myślę, że to jednak trzeba by pokazać.

Ewelina, czy ten opis zgadza się z instruktażem, który daje Aleksandra Łada?
 
 
dorotaq 
milczek

Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 2
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-01-26, 14:59   Re: Film "Masaż logopedyczny"

Witam,

kabatka napisał/a:
Na rynku jest także kaseta VHS, dzięki której można zobaczyć, jak wygląda poprawnie wykonany masaż logopedyczny.

Obrazek

Elżbieta Stecko
VHS. Masaż logopedyczny

Warszawa 1997
Czas trwania: 21 min.



moja córeczka co prawda nie jest dzieckiem z zD, ale ma obniżone napięcie mięśniowe.
Logopeda poleciła mi tę kasetę, ale niestety nie mam odtwarzacza video.
Czy ktoś z Was wie, czy istnieje wersja DVD, albo jakiś format odtwarzalny w komputerze?
Ja nic takiego nie znalazłam. Może ktoś ma kasetę i możliwość przegrania tego do komputera?
_________________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-01-29, 13:40   

Dorota, swego czasu (rok temu) też poszukiwałam tego na innym nośniku niż VHS - niestety nie udało mi wtedy znaleźć :nie: Nie wiem, jak jest teraz.

EDIT (12.02.2010): Zaktualizowany pierwszy post. Od 2006 r. jest już dostępna płyta na DVD z masażem logopedycznym.


Masaż twarzy
Opracowała: mgr Anna Mach

Masowany leży na plecach, twarz oczyszczona, włosy oddzielone od twarzy za pomocą opaski.
Do masaż twarzy używa się oliwki lub kremów tłustych poślizgowych.
Masaż wykonuje się szybko delikatnie nie rozciągając skóry podczas zabiegu.

Czoło
Głaskanie czoła przez;
a) składanie rąk na czole
b) opuszkami palców z wykończeniem podstawą dłoni
c)czwartymi palcami w okolicy gładzizny
z odprowadzeniem w kierunku skroni.
Rozcieranie czoła;
a)między czwarty i trzeci palec jednej ręki, układa się czwarty palec drugiej ręki.
b) wsuwanie trzecich i czwarty palców obu rąk (szufladki)
c) "ósemki" - mijanie się czwartych palców obu rąk.
Wibracja na powierzchni czoła;
oklepywanie miotełkami i wachlarzykiem.

Oczy
głaskanie czwartymi palcami dookoła oczu
- zgniatanie brwi
- szybkie szczypanie
- rozcieranie kącików oczu czwartym palcem z przytrzymywaniem drugą ręką
- formowanie brwi
- sklepywanie

Nos
- głaskanie
a) czwartymi palcami obu rąk
b) trzecim czwartym kciukiem
- rozcieranie
a) czwartymi palcami obu rąk
b) trzecim czwartym kciukiem
- szczypanie nosa kciukiem i czwarty palcem
- formowanie
- oklepywanie miotełkami

Policzki
Głaskanie równoczesne dwoma rękami za pomocą trzeciego czwartego i piątego palca, okrężnie
w górę - palce ustawione pod kątem 45°
- rozciąganie okrężne po linii głaskania trzecim czwartym i piątym palcem
- ugniatanie łuku żuchwy
- ugniatanie łuku jarzmowego
- wibracja na powierzchni policzków
- oklepywanie miotełkami i wachlarzykiem
Zmarszczki ciągnące się od nosa do ust
- głaskanie czwartymi palcami w gorę
- rozcieranie okrężne czwartymi palcami w górę
- oklepywanie miotełkami

Usta
- głaskanie okrężne czwartym palcem jednej ręki
- głaskanie podłużne naprzemiennie czwartymi palcami obu rąk
- rozcieranie czwartym palcem okrężnie wokół mięśnia okrężnego ust
- rozcieranie zmarszczek w kącikach ust
- szczypanie ust
- formowanie ust
- oklepywanie miotełkami

Podbródek
Głaskanie
a)ruchem składania rąk
b)opuszkami palców z wykończeniem podstawą dłoni
rozcieranie podbródka, kciuk ułożony na brodzie palec drugi trzeci i czwarty na podbródku,
wykonuje ruchy okrężne, nagniatanie ruchem falowym łuku żuchwy w kierunku do ucha,
oklepywanie podbródka.

Szyja
- głaskanie opuszkami palców obu rąk w kierunku uszu
- rozcieranie pomiędzy dwa palce trzeci i czwarty jednej ręki wkłada się palec drugiej ręki,
który wykonuje rozcieranie okrężne
- oklepywanie szyi miotełkami.

Masaż aparatu artykulacyjnego

Masaż aparatu artykulacyjnego należy rozpoczynać możliwie najwcześniej. Majac podejrzenia, iż sprawność ruchowa aparatu artykulacyjnego jest obniżona należy włączyć ćwiczenia usprawniające w rytm zabiegów pielęgnacyjnych.
Najczęściej występujące nieprawidłowości to:
- brak lub słaba kontrola ustawienia głowy, uniemożliwiająca prawidłowe utrzymanie pozycji siedzącej,
- nieumiejętność żucia i połykania,
- niezdolność warg do całkowitego zamknięcia,
- ograniczenie ruchomości spastycznego języka,
- brak lub słaba koordynacja ruchowa języka i warg,
- nadmierna wrażliwość tylnej części języka i tylnej ściany gardła (łatwość dławienia się i występowania
odruchu wymiotnego),
- nadmierny lub osłabiony odruch gryzienia.
Powyższe trudności są wynikiem obniżenia sprawności ruchowej oraz nieprawidłowego napięcia warg,
języka żuchwy. W celu uzyskania poprawy zaburzonych funkcji należy usprawnić powyższe narządy.
Proponowany zestaw ćwiczeń jest przykładem propozycji masażu.

Ogólne zalecenia dotyczące masażu:
1. zabiegi o charakterze profilaktyczno-usprawniającym prowadzimy systematycznie, niezwykle delikatnie,
ciepło w miarę atrakcyjnie, zachęcając przez to dziecko do współdziałania.
2. masaż wykonuje się kilka razy dziennie przed jedzeniem. Ćwiczenia te łączy się z bodźcami słuchowymi np.
- masując tylne części języka wypowiadamy[gg], [ga], [ha],
- przednią część języka, podniebienie, dziąsła wypowiadamy [to], [tu], [da], [la], [dla],
- wargi - [pp], [bb], [pa, ap], [apa], [ma] itp.
3. ingerencja wewnątrz jamy ustnej jest dla dziecka nieprzyjemna, dlatego też do masażu wykorzystuje się
przedmioty, do których dziecko jest przywiązane np. smoczek, łyżeczkę.
4. równocześnie z masażami należy pamiętać o ćwiczeniach połykania i jedzenia (żucie, gryzienie),
5. pomagamy dziecku w wykonywaniu określonego ruchu np.
- trzymanie warg przy cmokaniu,
- przesuwanie języka na lewo i prawo przy próbie nauczenia dziecka żucia.
Przy tych ćwiczeniach łączy się elementy masażu z ruchem wykonywanym przez dziecko świadomie.


- próby chwytania w palce przemieszczającego się w buzi języka,
- przesuwanie języka w buzi,
- masaż palcem wskazującym, grzbietowej strony języka - ruchy koliste od czubka do nasady języka,
- masaż plackowy - ruchy rozgniatające,
- masaż punktowy - ucisk punktowy,
- oklepywanie języka palcem, szpatułką, łyżeczką,
- podciąganie i dźwiganie języka ku górnym dziąsłom,
- energiczne wywijanie czubka języka ku górze,
- prowokowanie dziecka do zlizywania np. miodu ze smoczka lub łyżeczki

Masaż podniebienia:
- masaż kciukiem od przodu jamy ustnej do podniebienia miękkiego,
- masaż najpierw prawej, potem lewej strony podniebienia rozpoczynając od bruzdy środkowej,
schodząc do łuków zębnych,

Masaż dziąseł
- masaż dziąseł górnych od dołu do góry palcem lub miękką szczoteczką,
- masaż dziąseł dolnych od góry do dołu

Masaż warg
- masaż wibracyjny warg (gra na grzebieniu),
- uczulanie warg przedmiotami o różnej fakturze, temperaturze, konsystencji,
- "obrysowywanie" kształtu ust przez matkę (uczulanie warg),
- leciutki masaż warg,
- oklepywanie warg palcami, ściąganie ich w dzióbek i spłaszczanie w kierunku kącików ust,
- rozkładanie i składanie warg do uśmiechu.

:arrow: źródełko
 
 
dorotaq 
milczek

Dołączyła: 26 Sty 2007
Posty: 2
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2007-01-30, 19:52   

Dzięki Kabatka, jak coś znajdę, to dam znać, a póki co spróbuję nauczyć się na podstawie opisu :)
_________________
Pozdrawiam,
Dorota
 
 
Bea 
gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 16 Sty 2007
Posty: 224
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-02-14, 00:15   

Tak sobie czytam :arrow: te wasze posty i musze przyznac, ze tez czasami sobie mysle "gdzie jest granica miedzy zabawa a stymulacja..." Ja masuje Olivera raz na dzien, poniewaz on jest jeszcze taki malutki (6 tygodni). I musze przyznac ze nie zawsze sprawia mu to przyjemnosz, a raczej wiecej sie przy tym naplacze niz nacieszy. Nie wiem ile razy powinnam mu masowac buzke (od wewnatrz), bo on przy tym sie denerwuje; jak zamienic masaze w zabawe? :idea:
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-14, 09:00   

Beatko,
chyba to jest najtrudniejsze, aby wypracować z maluchem odpowiednią drogę.
Rób tak, żeby go nie bolało, głaszcz, masuj bardzo delikatnie - z użyciem oliwki, aby nie ciągnąć mu skórki. Nasze dzieci mają przewrażliwioną skórę. Jeśli nie masz odpowiednio naoliwkowanych dłoni, masaż suchymi dłońmi może go zwyczajnie boleć.
A masaże rób przy każdej okazji. Nie podchodź do tego tak, że teraz się kładziemy na przewijaku i 15 minut ćwiczymy. Przy przewijaniu, przed kąpielą, po kąpieli - głaskaj go i masuj. Wtedy nauczy się, że nie jest to czas jakiejś pracy, tylko po prostu Waszych pieszczot. Wszystkie zabiegi z dzieckiem i to, na co nam pozwala, to kwestia wypracownia. Moim zdaniem, im dziecko mniejsze, tym łatwiej można go tego wszystkiego nauczyć. Potrzeba tylko ciut konsekwencji :spoko:
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-02-14, 16:11   

Umnie wyglądało to tak, że każdy masaż buźki obracałam w zabawe,robiłam to pare razy dziennie.Najpierw zagadywałam śmiałam się i wygupiałam a później ćwiczyłam.W buźce najlepiej,robic w rękawiczkach są takie specjalne do kupienia w aptece ja byłam z nich zadowolona są śliskie więc nie sprawiają bólu raczej łaskoczą,i zapewniają chigienę,co najważniejsze.Później juz kupiłam specjalną miekką szczoteczke którą zakłada się na palec.Może było to męczące ale efekty są warte tego.Polecam
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
Bea 
gaduła


Wiek: 50
Dołączyła: 16 Sty 2007
Posty: 224
Skąd: Londyn
Wysłany: 2007-02-17, 00:53   

Super! Dzieki dziewuszki. Czy ja moge uzywac takiej specjalnej szczoteczki do masowania dziasel? Ona nie ma "wlosia" Tylko ma taki jakby brodawki...Ja poprostu mam problem wlozenia mu palca do buzi - jest za duzy :nie:
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-02-18, 21:53   

Pewnie że możesz,skoro masz z tym problem lepsze to niz nic.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-19, 09:04   

Bea palec jest o tyle lepszy, że możesz wyczuć dokładnie, gdzie masujesz. Szczoteczką to czucie jest już ograniczone. Ale oczywiście można nią masować, trzeba tylko baczniej to robić, aby nie za mocno przyciskać i nie za daleko :-)
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2007-02-20, 10:18   

Tak zgadzam się z Kabatką,palcem jets poprostu łatwiej bo czujesz sama jak masujesz a szczoteczką nie stety nie.Ale skoro nie idzie palcem to jaknajbardziej możesz to robić szczoteczką.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16899
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-03-03, 23:14   ilustrowany masaż twarzy

Logopedyczny masaż buziaczka -Twojego dzieciaczka
Mam, od Pani logopedki, taki pogladowy instruktaż,przyznam z pewnym zażenowaniem , że ostatnio go zaniedbałam .Może komuś z Was się spodoba i go zastosuje.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu