FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
SUO - specjalistyczne usługi opiekuńcze
Autor Wiadomość
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2015-12-10, 22:41   

Dziewczyny nam sie należy - napiszcie pismo do ośrodka z zapytaniem - nie moga odpowiedzieć ze sie nie nalezy - - napewno należy się autystykom bo to jest podciagniete pod chorobę psychiczną - ale ja mam 2 rok Bartosz ma 16 lat. Napisać złozyć i zadziała , jak rozmową nic to pismem . :-x
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-12, 12:39   

Ja dostałam na moją Martynkę z zD, 16 godzin tygodniowo. Nie skorzystałam, bo musiałabym płacić po 35 złotych, a przychodziły panny ze studiów. Taką zwykłą opiekunkę to ja mogę taniej zatrudnić :okular:
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
monikagr 
trajkotek


Wiek: 45
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 1723
Skąd: Kraków
Wysłany: 2015-12-12, 14:54   

W tbg gdzie pracowałam dziewczyny były po konkretnych studiach z doświadczeniem. Z maluchami chodziły do przedszkoli, że starszymi współpracowały ze szkołą plus dodatkowo w domu. Płaciło się w zależności od dochodów. Tyle, że 6 lat temu zespolowcom nie przysługiwało. Teraz z tego co wiem też nie mają.
_________________
Monika mama Nikodemka z zD (19.07.2010), Adasia (19.07.2010) i Emilki (14.07.1997)
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2015-12-12, 16:34   

My mamy 1 godzinę tygodniowo - bo Bartosz ma sporo zajęć (lekcji) w szkole ale może od stycznia będę chciała 2 godziny w tygodniu. Pani wcześniej przychodziła może nie z wielkim doświadczeniem ale Bartosz ją akceptował , teraz przychodzi nowa Pani gdzieś tam troszkę pracowała młoda, ale ja nie nastawiam się na mocną terapie - on ma spędzić z nią godzinkę a ja w tym czasie spokojnie wypiję kawkę pogadam z koleżanką przez telefon albo pojadę na zakupy, małe. Uczy się w szkole, ewentualnie lekcje odrobi, mi bardziej zalży
by miał kontakt z kimś innym niż tylko ja , poznawał nowe osoby potrafił z nimi współpracować :tak:
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2015-12-12, 20:24   

kruffka napisał/a:
Ja dostałam na moją Martynkę z zD, 16 godzin tygodniowo. Nie skorzystałam, bo musiałabym płacić po 35 złotych, a przychodziły panny ze studiów. Taką zwykłą opiekunkę to ja mogę taniej zatrudnić :okular:


Straszna stawka. :evil: U nas studentki pedagogiki przychodzą bawić się z dzieckiem ( takie "korepetycje") za 10 maksymalnie 20zł.
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2015-12-12, 20:46   

a poco 16 godzin tygodniowo? może na miesiąc? ja mam raz w tygodniu po 1 godzinie to 4 godziny miesięcznie, ale nie dopłacam bo jak ma się większy dochód to się dopłaca tylko różnicę między przyznane z opieki a zwiększonymi wydatkami ale to są niewielkie różnice oczywiście wszystko zależy od dochodu i ilości godzin :roll:
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-14, 11:56   

Opłata jest uzależniona od dochodu. Mniej zamożna rodzina dostanie usługi nawet za darmo.
Mnie by się przydało 16 godzin tygodniowo, bo Martynka nie chodzi do szkoły. 3 godziny dziennie wytężonej pracy dużo by dało.
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2015-12-14, 16:24   

A ile lat ma Martynka ? I nie chodzi do szkoły - no w takiej sytuacji to jak najbardziej 16 godzin tygodniowo :prosze: :-)
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-14, 16:27   

Martynka ma 9 lat, jest w drugiej klasie i drugi rok uczy się w domu.
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
kasia551210 
nawijacz


Pomogła: 2 razy
Wiek: 52
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 1088
Skąd: okolice Warszawy
Wysłany: 2015-12-14, 16:30   

No to załatwiaj jej SUO - mój Bartosz ma lekcje w szkole po 6-7 godzin i już jest mało czasu żeby miał więcej ale od stycznia będę chciała 2 godziny w tygodniu - ja nie dopłacam do usług
:]
_________________
Mama Bartosza z ZD lat 22 (01.010.1999) i córki Mai lat 24

,,Nie ważne, jak wyglądasz, liczy się, bowiem tylko to, co masz w sercu, a talent zawsze będzie wyżej ceniony od bogactwa i urody''
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-16, 20:23   

Tak jak napisałam: zrezygnowałam z SUO, ponieważ nie spełniały moich oczekiwań. Sama zajmuję się edukacją Martynki. Chodzi jedynie na masaż, SI i do logopedy.
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2015-12-16, 21:55   

Myślałaś o "korepetycjach" udzielanych przez studentki pedagogiki? To nieduże pieniądze, a wielka frajda dla dziecka. :tak:
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-19, 12:12   

Te studentki, które do nas przychodziły, były na tyle nierozgarnięte, że napisałam skargę i odmówiłam zapłacenia. Panny siedziały i czekały, aż ja im powiem, co mają robić. Zero inicjatywy. Kilka razy chodziłam i prosiłam o zmianę dziewczyn, ale każda jedna robiła to samo. Tak naprawdę dziewczyny nie dostają całej kwoty, bo usługi są zlecane przez ośrodek jakiejś firmie, która załatwia stały dostęp studentek (nawiasem mówiąc ja przeczytałam dokładnie o SUO i to nie mogą być studentki, zwłaszcza nie z pierwszego czy drugiego roku). W związku z tym i specjalistki są tańszego sortu :okular:
Cała sprawa skończyła się tak, że dawałam opiekunce pomoce zrobione przeze mnie i prosiłam, żeby pracowała z Martynką. Dla mnie było taniej, a zwłaszcza lepiej.
W każdym razie w zeszłym roku zaczęła do Mati przychodzić dziewczyna z bloga zabawysylabowe.blogspot.com. Zajęcia prowadzi świetne i sama jej zaproponowałam wyższą kwotę, niż chciała, bo trzeba wspierać pomysłowość i inicjatywę.
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16916
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-09-08, 19:46   Wiadomość z naszej grupy facebookowej zakątek21

Drodzy Rodzice Zespolaków, Jeśli komuś jest potrzebny wniosek do MOPS w sprawie przyznania SUO, poniżej zamieszczam mojego "gotowca", może komuś się przyda.

UWAGA! Jest limit miesięczny 600 zł na Zespolaka, więc najlepiej wybrać te zajęcia i w takiej ilości, żeby zmieścić się w limicie.

Poniżej przykładowo we wniosku opisałam to, o co można się ubiegać, wiadomo, że każdy ma inne potrzeby. Trzeba pamiętać, żeby opisać dokładnie co to za terapia/zajęcia i przez kogo mają być prowadzone i jakie uprawnienia ma prowadzący posiadać oraz ile godzin miesięcznie.
Na końcu napisałam, jakie załączniki należy przedstawić. W zaświadczeniu od lekarza trzeba bardzo dokładnie opisać jakie zajęcia są potrzebne ile godzin miesięcznie i przez kogo mają być prowadzone. Ja takie zaświadczenie sama przygotowałam dla lekarza i zgodził się podpisać.
WZÓR WNIOSKU O SUO
……………………, dnia …………………. 2016r.
Imię i nazwisko
Adres: …………………..
Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ………………
Zwracam się z prośbą o przyznanie pomocy w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla mojego syna/ mojej córki …….. urodzonego dnia ………… polegających na uczeniu i rozwijaniu umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia oraz usprawnianiu zaburzonych funkcji organizmu poprzez prowadzenie następujących zajęć:
1. Terapia neurologopedyczna prowadzona wg koncepcji terapeutycznej Castillo Moralesa wraz z terapią ręki oraz masażem Shantala –
Terapia prowadzona przez neurologopedę klinicznego posiadającego certyfikat koncepcji terapeutycznej: Castillo Moralesa, terapii ręki oraz masażu Shantala,
w ilości 8 godzin miesięcznie.
2. Terapia logopedyczna prowadzona wg metody krakowskiej
Terapia prowadzona przez logopedę posiadającego dyplom ukończenia szkolenia podstawowego w ramach Metody Krakowskiej obejmującego: Terapię Neurobiologiczną, Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania®, Programowanie języka dla dzieci z zaburzeniami komunikacji, Stymulację mechanizmów lewopółkulowych, Wczesną diagnozę i terapię zaburzeń autystycznych,
w ilości 8 godzin miesięcznie.
3. Rehabilitacja prowadzona wg zakresu usprawniania Metodą NDT-Bobath
Rehabilitacja prowadzona przez fizjoterapeutę posiadającego dyplom z zakresu usprawniania Metodą NDT-Bobath,
w ilości 8 godzin miesięcznie
UZASADNIENIE
Oczywiście wybrać i dopasować właściwe fragmenty do siebie
Mój syn urodził się z wadą genetyczną Trisomia 21 (Zespół Downa).
Zespół Downa jest całościowym zaburzeniem genetycznym i biochemicznym wynikającym z dodatkowego potrojonego chromosomu -dodatkowy chromosom w Zespole Downa to dodatkowych około 250 genów w każdej komórce!
Zespół Downa jest skomplikowanym problemem o dużej zmienności metylacji i acetylacji. Stan ten wpływa na sam fakt urodzenia się dziecka z ZD, jego stan zdrowia, immunologię, neuroprzekaźniki, funkcjonalność tarczycy, efektywność jelit, zaburzenia psychiczne .
W tej chorobie bardzo ważny jest czynnik czasu. Im szybciej dziecko będzie zdiagnozowane i rehabilitowane, tym lepsze efekty można osiągnąć.
Zespół Downa wiąże się również z hipotonią – obniżonym napięciem mięśni. Stąd konieczna jest rehabilitacja mająca na celu wzmocnienie obniżonego napięcia mięśni.
Najczęściej Zespolaki mają obniżone napięcie mięśni twarzy, inaczej zbudowane podniebienie oraz język, niedokmykane są usta. W związku z tym konieczne jest rehabilitacja tej części ciała, aby dziecko mogło nie tylko porozumiewać się ale i jeść. Konieczne są masaże stymulujące prace mięśni twarzy i języka. To wszystko mogą zapewnić odpowiednie ćwiczenia neurologopedyczne. Stąd konieczne jest zapewnienie rehabilitacji neurologopedycznej wg koncepcji Castillo Moralesa, która przeznaczona jest dla Zespolaków z hipotonią mięśni. Metoda ta polega na wykonywaniu masaży części zewnętrznej twarzy, części wewnętrznej twarzy jak również dłoni i stóp (terapia ręki oraz masaż Shantala), których receptory mają przełożenie na twarz.
Zatem taka terapia pomaga nie tylko w procesie porozumiewania się ale i samodzielnego jedzenia, picia.
Z kolei terapia logopedyczna wg metody krakowskiej jest całościową, systemową terapią funkcji poznawczych oraz stymulacją intelektualną dla wszystkich funkcji poznawczych a zwłaszcza wzroku i słuchu. Jest to o tyle istotne dla Zespolaków, że ich komórki mózgowe starzeją się szybciej a nie używane obumierają.
Zatem taka stymulacja zapobiega procesowi obumierania komórek mózgowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawione terapie metod rehabilitacji są niezbędne dla zapewnienia w miarę prawidłowego (jeśli nie podstawowego) rozwoju dziecka.
Nadmienić należy, że organizacja i świadczenie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu ich zamieszkania, należy do zadań zleconych gminie z zakresu administracji rządowej. Bezpośrednim organizatorem zadań w gminie Ośrodek Pomocy Społecznej, który realizuje te zadania samodzielnie lub zleca ich realizację podmiotom zewnętrznym. Wojewoda zapewnia środki na realizację zadań a także zgodnie z art. 22 pkt 1 i 8 ustawy z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej ustala sposób, realizację zadania na terenie województwa oraz nadzoruje je.
Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 12 marca 2004 o pomocy społecznej pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych przysługuje:
1. Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych.
2. Usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
3. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
4. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
5. Ośrodek pomocy społecznej, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.
6. Rada gminy określa, w drodze uchwały, szczegółowe warunki przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi (a do tego zalicza się m.in. zespół downa), oraz szczegółowe warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania.
7. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych i kwalifikacje osób świadczących te usługi oraz warunki i tryb ustalania i pobierania opłat za specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi, jak również warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat, ze względu na szczególne potrzeby osób korzystających z usług, uwzględniając sytuację materialną tych osób.
Powyżej wskazany punkt 7 w artykule 50 wyraźnie wskazuje, że specjalistyczne usługi opiekuńcze są świadczone „osobom z zaburzeniami psychicznymi”
Wg ustawy o ochronie zdrowia psychicznego (art. 3), osoba z zaburzeniami psychicznymi to:
a)osoba chora psychicznie (wykazująca zaburzenia psychotyczne),
b) upośledzona umysłowo,
c) wykazująca inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym.
Obecnie mój syn jest objęty opieką specjalistyczną w następujących ośrodkach:
1. Ośrodek Wczesnej Interwencji w Kielcach, gdzie uczestniczy w następujących zajęciach: ……………. W wymiarze ………….. godzin tygodniowo.
2. Ośrodek Szkolno Wychowawczy w ……………, gdzie uczestniczy w następujących zajęciach: ……………….. w wymiarze …………. Godzin tygodniowo.
W Ośrodku Wczesnej Interwencji …………………. Nie może mieć zapewnionych zajęć zleconych przez lekarza w takim wymiarze, ze względu na dużą ilość pacjentów. Z kolei w Ośrodku Szkolno Wychowawczym, nie jest prowadzona w ogóle terapia zalecona przez lekarza.
Biorąc pod uwagę powyższe, przedstawione przeze mnie terapie metod rehabilitacji są niezbędne dla zapewnienia w miarę prawidłowego (jeśli nie podstawowego) rozwoju dziecka, dlatego też wnoszę o ich przyznanie w formie specjalistycznych usług opiekuńczych.
Z poważaniem,
podpis
Załączniki:
1. Orzeczenie o niepełnosprawności.
2. Orzeczenie o potrzebie wczesnego wspomagania – opcjonalnie
3. Zaświadczenie od lekarza specjalisty – najlepiej neurologa lub psychiatry z zaleceniami jakie mają być zajęcia, przez kogo mają być prowadzone (jakie ma mieć uprawnienia) i w jakiej ilości tygodniowo/miesięcznie.
4. Zaświadczenie z ośrodka, gdzie prowadzona jest rehabilitacja dziecka – z adnotacją, że nie mogą zapewnić zajęć, które lekarz pisze w zaświadczeniu.
5. Zaświadczenie o dochodach – wg wskazań MOPS.

Wzór zaświadczenia od lekarza specjalisty
MACIEJ KOWALSKI
ur. 2 lipca 2015r. PESEL ………………., zam. ……………………..
Diagnoza:
Trisomia 21, zaburzenia neurorozwojowe
Zalecenia: wczesne wspomaganie rozwoju:
1. Terapia neurologopedyczna prowadzona wg koncepcji terapeutycznej Castillo Moralesa wraz z terapią ręki oraz masażem Shantala –
Terapia prowadzona przez neurologopedę klinicznego posiadającego certyfikat koncepcji terapeutycznej: Castillo Moralesa, terapii ręki oraz masażu Shantala,
w ilości 8 godzin miesięcznie.
2. Terapia logopedyczna prowadzona wg metody krakowskiej
Terapia prowadzona przez logopedę posiadającego dyplom ukończenia szkolenia podstawowego w ramach Metody Krakowskiej obejmującego: Terapię Neurobiologiczną, Symultaniczno-Sekwencyjną Naukę Czytania®, Programowanie języka dla dzieci z zaburzeniami komunikacji, Stymulację mechanizmów lewopółkulowych, Wczesną diagnozę i terapię zaburzeń autystycznych,
w ilości 8 godzin miesięcznie.
3. Rehabilitacja prowadzona wg zakresu usprawniania Metodą NDT-Bobath
Rehabilitacja prowadzona przez fizjoterapeutę posiadającego dyplom z zakresu usprawniania Metodą NDT-Bobath,
w ilości 8 godzin miesięcznie
Powyższe zalecenia powinny być stosowane, co najmniej do ukończenia przez dziecko 3 lat.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu