FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zasiłek pielęgnacyjny
Autor Wiadomość
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-08-20, 07:16   

szałwia napisał/a:
(...)Może faktycznie nie może iść z automatu , bo jak by trzeba było zwracać zasiłki w przypadku nieotrzymania orzeczenia …. ;/


Tego nawet nie wzięłam pod uwagę :lol:
Zresztą nie słyszałam, żeby dziecko z zespołem Downa nie dostało orzeczenia o niepełnosprawności, często zdarza się, że punkty 7 i 8 otrzymują wpis "nie wymaga" i wtedy opiekun nie może starać się o świadczenie pielęgnacyjne. Jak pamiętam na grupie fejsbukowej najczęściej z tego powodu pojawiały się posty i pytania, co mam zrobić, jak się odwołać. Chyba że znacie takie przypadki, że w ogóle komisja nie orzekła niepełnosprawności przy zD?
W każdym razie dokumentację zebrałam, jeszcze muszę umówić się do lekarza, który wypełni mi potrzebny dokument i składam papiery na komisję, która orzeknie niepełnosprawność Julka zdalnie.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2490
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2021-08-20, 09:37   

Ja powiedziałam Pani, ze dziecko ma ZD, wiec na pewno dokument będzie ;-)
Myślałam o innych przypadkach, gdy niepełnosprawność jest faktycznie czasowa i wyleczalna.
My mamy jeszcze neurologa w poniedziałek i też składam papiery na zdalna komisję. U rodzinnego już byłam.
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-08-20, 11:04   

szałwia napisał/a:
(...)
My mamy jeszcze neurologa w poniedziałek i też składam papiery na zdalna komisję. U rodzinnego już byłam.


Ja mam dopiero wizytę u naszej doktor 7 września. Pokserowałam wszelkie szkolne opinie i orzeczenie o potrzebie kształcenia, które pojawiły się od ostatniej komisji (tak zaleciła mi pani z zespołu orzekającego). Teraz tylko czekać na zaświadczenie od lekarza i składam. Nie ma siły musza podtrzymać symbol 01-U, który Julkowi dawali od urodzenia. Nic się nie poprawiło chłopakowi. :roll: Fajnie, jak by orzekli od razu do 16 roku życia. Bo to bujanie się z papierologią raz na kilka lat jest wkurzające, choć i tak nie mam co narzekać, bo to dopiero trzecia komisja w jedenastoletnim życiu Julka.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2021-08-20, 14:36   

szałwia napisał/a:
(...) Myślałam o innych przypadkach, gdy niepełnosprawność jest faktycznie czasowa i wyleczalna. (...)


Tylko, że ustawa okołocovidowa z ubiegłego roku z automatu wydłuża aktualne orzeczenia do momentu trwania pandemii. Czyli należałoby przyjąć, że termin ogłoszenia odpowiednim aktem prawnym końca pandemii jest jednoczesny z datą wygaśnięcia orzeczenia. I od tego momentu taki "czasowy" (i każdy inny) niepełnosprawny ma dwa miesiące na udowodnienie na komisji, że nadal jest niepełnosprawny. Ale w okresie pandemii termin ważności orzeczenia jest w mocy i zasiłek pielęgnacyjny powinien należeć się bez proszenia. Co za tym idzie - nikt nie miałby prawa domagać się jego zwrotu po zakończeniu pandemii, nawet jeśli po pandemii wnioskujący o orzeczenie tego orzeczenia by nie dostał (bo wyzdrowiał). Nowy wniosek - nowy okres niepełnosprawności. Tak to rozumiem.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16885
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-08-20, 15:01   

Też tak uważam.
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
szałwia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 24 Paź 2009
Posty: 2490
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2021-08-20, 20:41   

Aaa…no może … :nzastanawianie: Bo ja , nie wczytując się w ustawę, myslalam , ze to nasze przedłużenie jest jakby akonto kolejnego …
_________________
Sylwia - mama Wiktora (ur.21.02.2006) i Igorka z zD (ur.05.08.2009)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu