FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Mundurkowa szkoła
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-08-27, 09:54   Mundurkowa szkoła

W szkołach specjalnych nie będzie mundurków
Jolanta Góra
Gazeta Prawna


Resort edukacji przygotował nowelizację ustawy o systemie oświaty znoszącej mundurki w szkołach specjalnych i dla dorosłych. Identyczne zmiany chcą także wprowadzić posłowie. Ich projekt jest już w Sejmie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wprowadzić zmiany do ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którymi nie będzie wymogu noszenia jednolitych strojów w szkołach specjalnych, dla dorosłych i przyszpitalnych.

- Dyrektorzy szkół prosili nas o zajęcie stanowiska w sprawie jednolitych strojów m.in. w szkołach specjalnych. W efekcie przygotowaliśmy projekt, zgodnie z którym decyzję o tym, czy wprowadzać mundurek, będą podejmować dyrektorzy szkół i rodzice - mówi Wiesława Szczepaniak-Maleszka z departamentu kształcenia ogólnego i specjalnego w MEN.

Jednocześnie MEN poinformowało kuratorów oświaty o tym, że dyrektorzy szkół specjalnych w porozumieniu z rodzicami mogą nie wprowadzać mundurków już od września.

Nowelizacja MEN zakłada, że stroje jednolite będą obowiązywały tylko w szkołach podstawowych i gimnazjach dla dzieci i młodzieży. Oznacza to, że przepis ten nie obejmnie szkół dla dorosłych.

Tymczasem na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty, znoszącego wymóg noszenia jednolitego stroju w szkołach specjalnych oraz dla dorosłych.

Posłowie chcą również, aby nie musieli nosić mundurków uczniowie przebywający w szkołach przyszpitalnych i uzdrowiskach.

Natomiast w szkołach specjalnych, integracyjnych i z klasami integracyjnymi decyzja o wprowadzeniu mundurków będzie podejmowana przez dyrektora w uzgodnieniu z rodzicami.

- Dyrektor szkoły i rodzice znają stan zdrowia swoich dzieci i najlepiej wiedzą, czy noszenie jednolitych strojów przez dzieci upośledzone umysłowo, chore i niepełnosprawne zaszkodzi czy też pomoże w osiągnięciu efektów wychowawczych - podkreśla Krystyna Szumilas, posłanka PO, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

MEN jednak nie wie jeszcze, czy poprze poselski projekt. Raczej dołączy proponowane zmiany do tzw. dużej nowelizacji ustawy o systemie oświaty zakładającej m.in. wprowadzenie ośrodków wsparcia wychowawczego. Projekt ten nie został jeszcze przyjęty przez rząd. Gdyby zatem rząd poparł projekt poselski, korzystne zmiany dla uczniów szkół specjalnych mogłyby zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
jpiekar 
mruczek
Jarecky

Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 100
Wysłany: 2007-09-04, 13:11   

Ewelina napisał/a:
Słuchajcie, tak sobie wyglądam przez okno i obserwuję 7 letnia młodzież podążającą na pierwsze zajęcia... i tak się zastanawiam jak to jest z tymi mundurkami. Bo żadne nie ma, kolorowo jak na deptaku w Łebie.


kabatka napisał/a:
Co do mundurków, wiesz, że o tym dziś rano sobie też pomyślałam - może je upychają w plecakach i zakładają dopiero przed szkołą. Kiedyś u mnie w liceum było tak z tarczami, że na agrafkę przed szkołą sobie ludzie przypinali. Aż pani dyrektor zaczęła sprawdzać, czy tarcze są odpowiednio przyszyte, ci, co mieli je na agrafkę, dostawali nić i igłę
Ale to nie było za moich czasów, tylko jakieś 5 lat wcześniej, za moich czasów to już były glany, czarne sukienki i kapelusze z czarną woalką boszsze...

:arrow: z tego wątku>>


W szkołach jeszcze luz, gdyż mundurki dopiero będą ..... w najbliższej przyszłości. U mojej starszej córki w szkole, mundurki będą uszyte jak pielęgniarka - tu cytuję nauczycielkę - "zmierzy i zważy dzieci". Już nie zapytałam, czy pielęgniarka będzie szyła te mundurki, a właściwie tylko kamizelki (bo szkoła zadecydowała, że mundurkiem będzie kamizelka), czy krawiec z prawdziwego zdarzenia. Ech, oby jak najdłużej je szyli.
Pozdrawiam, mama Zosi.
_________________
Jarecky
 
 
armadia 
trajkotek
Anna


Wiek: 43
Dołączyła: 03 Kwi 2007
Posty: 1656
Skąd: wielkopolskie
Wysłany: 2007-09-04, 13:25   

z tymi mundurkami to istny cyk.Naprawde jakis sen Romana się spełnił, ale co do realizacji co i jak, kto - to pełna samowolka i wszystko sie wymyka spod kontroli.
w sumie jak juz wymyslili te mundurki to mogli zrobic by np. wojewodztwa miały takie same, albo chociaz licea, no nie wiem ...jakiś ład w tym wszystkim:)
_________________
Ania-mama Frania, ur. 13. maja 2007r. i Adasia, ur. 07.lipca 2009 r.
http://alfsy.cba.pl/
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2007-09-04, 15:42   

A nas mundurki już są. Dominiśka dzisiaj powędrowała odstrojona w niego, choć nie powiem żeby chętnie go zakładała. Co do organizacji przy wprowadzaniu mundurków to faktycznie był cyrk. Mundurki są, choć trudno nazwać to mundurkiem, to jest poprostu fartuszek i to z najgorszej jakości materiału (jakiś stylon czy coś w tym rodzaju i do tego bardzo cienki) nie mówiąc że uszyte też są kiepsko. Nie mówię że jestem przeciwna ujednoliceniu ubrań uczniów ale mogłoby to wyglądać lepiej.
Ale co tam trzeba się przystosować i już, przy Dominice głośno nie mówię że są kiepskie bo wcale nie będzie chciała go nosić.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-09-04, 15:49   

U nas w szkole już są koszulki T-shirt z logo szkoły, a mundurki mają dopiero zamawiać. Jeszcze trochę to potrwa.
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-09-04, 16:24   

U nas jako mundurki będą kamizelki na suwak - paskudne jak tralalalalalalalalala/////
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-09-04, 18:01   

U Oli w szkole też kamizelki, ale zobaczymy je dopiero za 3 tyg. Jak zwykle i remont szkoły nie zakończono przed wrześniem i przedłuży się do ... pażdziernika :-?
 
 
magda 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Pomogła: 1 raz
Wiek: 51
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 6708
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2007-09-04, 19:12   

U karoliny w szkole wszyscy już są "wystojeni" w mundurki - kamizelki. Propozycja dla dziewczynek był inna (tuniki) ale przegłosowały matki chłopców, że sąniepraktyczne. Miały oczywiście najwięcej do powiedzenia :-?
_________________
Magda - mama Karolinki (24lat) i Kubusia z zD (17lat)
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-05, 14:36   

Słuchajcie, dla mnie taki mundurek to istna zmora. Jeśli to będą też spodnie, to ja się zapłaczę, bo mój Krystian potrafi po jednym dniu wrócić z dziurami w całym ubraniu, nie wspominając o spodniach. Liczę na to, że i w jego szkole będą to tylko kamizelki.
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-06, 10:32   

i straszne, i śmieszne :-?

:arrow: przeczytajcie>>
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-09-07, 10:01   

Tak, dobre określenie: straszne i śmieszne. A najbardziej rozśmieszyły mnie komentarze uczniów (laser :lol: )
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-07, 16:34   

A ja Wam powiem, że jestem przerażona zupełnie czym innym. W jaki sposób dorośli ludzie reagują na zarządzenia, czy jak w tym przypadku obowiązek noszenia mundurka. Sam sposób na wyegzekwowanie tego (niewpuszczanie do klasy itp.) jest rzeczywiście nietrafiony i do tego niezgodny z prawem. Ale co to za problem, że są mundurki?
Mój Jaś chodzi akurat do szkoły podstawowej, która jest też razem z opisanym gimnazjum. I przerażające jest jak widzi się 13-sto latki z kolczykiem w pępku, spódniczka mini, wymalowana jak na imprezę i nie myśli o niczym innym, jak tylko o tym, czy chłopak który idzie za nią zwrócił uwagę na jej wygląd. Gromada chłopaków jest czasami tak przerażająca, że nie wiem czy bezpiecznie mogę przejść obok nich z moimi dziećmi. I co osiągnął taki redaktor prowokując zamieszczoną rozmowę? Bo jak dla mnie to tylko bunt. Jeżeli tak młodzi ludzie nie są w stanie zaakceptować mundurków, to jakie prawo są w stanie przyjąć? Może komuś wyda się to zbyt ostre, ale moim zdaniem w ten sposób chowa się przyszłych anarchistów, czyli mi wszystko wolno na co mam ochotę i nikt niczego nie może mi narzucić.
Nauczyciele być może nie znajdują lepszych sposobów, ale pewnie od dawna widzą to, o czym piszę.
Zgadzam się też, że dla wielu mundurki są wydatkiem (jak pisała Kruffka potrzeba wielu wymienników), ale to jak mundurki wyglądają zależy od nas. Kto z rodziców jest w radzie rodziców, to wie,że decyzję na temat ich wyglądu i ceny zapadały w czerwcu. U mojego Jasia są jedynie granatowe spodnie lub spódnice i dowolna bluza. Nic nie musieliśmy kupić. Gimnazjum widzocznie ma inne zasady.
Mnie jakoś nie śmieszą wypowiedzi gimnazjalistów...
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
Megi 
nawijacz

Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 910
Skąd: śląskie
Wysłany: 2007-09-07, 23:50   

Dzisiaj rozmawiałam z koleżanką, , która na jeden mundurek dla pierwszoklasistki wyda...90zł lub więcej. Musi kupić koszulkę polo z krótkim rękawem, koszulkę polo z długim rękawem i kamizelkę. Na pytanie czy" jeśli dziecko wybrudzi bluzeczkę możne założyć w innym kolorze" usłyszała odpowiedż przeczącą :shock: ,można natomiast dokupić jeszcze jedną( lub więcej) koszulkę na zmianę.Rodzice nie mieli nic do powiedzenia, gdyż dopiero wczoraj odbyło się z nimi zebranie, a zadecydowała rada rodziców ze starszych klas.Cóż, głosów oburzenia było sporo, ale i tak wszyscy potulnie ustawili się po mundurki.
Ciekawe po co teraz ( na jesień i zimę) kupować polo z krótkim rękawem :?
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-09-09, 10:33   

A kiedy bdą mundurki dla nauczycieli?
Po pierwsze chodzą do tej samej szkoły i też jakoś muszą ją reprezentować, a po drugie, oni też nieźle dokazują - przecież też są ludźmi!
A po ostatnie: normalne ubrania często dostajemy w spadku po innych członkach rodziny, ale mundurków nie dostaniemy. Krystianek ma pełną szafę przekazanych ubrań, i jako dziecko z problemami, żeby nie zaprzeczyć sobie samemu, dzielnie tnie je na strzępy, barwi bielinką, maluje farbami i jeszcze wiele innych ma pomysłów. W końcu inteligentny chłop jest przecież.
Od zeszłego roku nosi okulary, nie pomogły żadne kary, groźby i prośby, ani konsekwencje: przez 10 miesięcy wykończył 10 par okularów, właśnie odbieram kolejne w poniedziałek.
Martwię się, że z mundurkiem będzie tak samo.... uf :nie:
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2007-09-09, 14:28   

I pewnie dzieci w szkołach specjalnych i zespołach edukacyjno-terapeutycznych mundurki nie ominą. :roll:
Ciekawe jak to będzie u Jagi..
Jutro się wszystkiego dowiem a przede wszystkim czy dostała promocję do następnej klasy bo jeszcze nie odebrałam świadectwa ;-)
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu