FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Domowa rehabilitacja - porady
Autor Wiadomość
jagoda73 
mruczek

Dołączyła: 03 Sty 2012
Posty: 52
Wysłany: 2012-12-12, 12:03   

Joa, ten walec edukacyjny jakiej był średnicy? Kiedy zaczęliście na nim ćwiczyć? Mój Antoś ma pół roku, czy to dobra pora na ten sprzęt. Teraz na brzuszku jest na etapie pływania. Wreszcie wie o co chodzi, gdy lekarz ciągnie go za ręce, tzn. ciągnie główkę. Z pleców na brzuszek zaczął obracać się szybciutko. Teraz czekamy na wypinanie klaty :-) na wyprostowanych rączkach i łapanie stópek. Na czym polega to turlanie. Nasz fizjoterapeuta nie poleca innych sprzętów niż własne ręce, więc nie wiem, czy go zapytam, jak mogę ćwiczyć na wałeczku z małym. A taki kolorowy wałeczek byłby jakąś atrakcją i odmianą dla Maluszka, któremu w leżeniu na brzuszku unosimy klatkę piersiową i prostujemy rączki.
 
 
linka_ns 
nawijacz

Wiek: 40
Dołączyła: 18 Lis 2011
Posty: 837
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2013-07-29, 22:54   

Mam pytanie dotyczące stymulacji dłoni.
Patryśka ma niedostymulowane dłonie, nie wiem jak to opisać, sama próbuje je "naciskać", wkłada je sobie pod brzuch albo kolana. Ciągle coś musi z nimi robić,sprawdza powierzchnie,struktury itp. Ostatnio zaczęła wyciągać z buzi kaszę,zupę i rozciera ją o siebie.
Zastanawiałam się jak jej pomóc je stymulować. Przychodzi mi na myśl-zabawa w kiślu, grochem jaśkiem i tyle. Co mogłabym jeszcze jej dać do przekładania w rękach. Żeby się mogła bym pobawić i jednocześnie stymulować?
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3751
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2013-07-29, 23:35   

Na dłonie: ugniatanie plasteliny, ciastoliny,plastynki; różnego rodzaju gąbki(masować nimi), szczoteczki, miska z makaronem- można tam szukać zabawki, piłki;
Można zrobić taki tor z wycieraczek o różnych strukturach(dywan, wycieraczka szorstka, gładka, misiowata, płytka podłogowa, coś gumowego) itd.
Ada jak była mniejsza to idąc po schodach w bloku musiała dotknąć rączką wszystkich wycieraczek po drodze- w ten sposób dowrażliwiała swoje dłonie sama. ;-)
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-07-30, 07:20   

Jak się ogarnę to wstawię nagrany masaż dłoni. Majce masowałam często na poczekalni, żeby siedziała spokojnie. A potem kupiłam tableta :-(
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2013-07-30, 23:27   

Do tego co napisała Angela dodam jeszcze, że na torze (u nas na SI na to mówią scieżka :-D ) warto oprócz róznych struktur i faktur (miękkie, szorstkie, plastik, drewno, wypukłe, kłujące itp) dorzucić zimne i ciepłe. Ja miałam kafel - taki podłogowy, łazienkowy (zimny) i mięciutkie, milutkie futerko (ciepły).
Paula na ścieżce łaziła głównie "na misia" i dzięki temu dostymulowała zarówno stopy, jak i dłonie.
Wrzuć do kilku miseczek: groch, cukier, kaszę, mąkę. I niech z jednego w drugie raczki przekłada i miesza w tym. Dobrze działa też zabawa taką piłeczką z kolcami (ja Pyśkę całą nią masowałam), miseczki z wodą - zimną na zmianę z ciepłą... Możliwości wiele. I malowanie rączkami (są specjalne nieszkodliwe dla dzieci farby).
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9685
Skąd: Dębica
Wysłany: 2013-07-31, 08:28   

>>>> Masaż dłoni
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
meteor 
mruczek


Dołączył: 10 Lut 2010
Posty: 47
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-04-16, 10:11   rehabilitacja w domu

Witam.Nasz Marcelek ma juz 4lata od roku jestesmy w Irlandii mamy tutaj dobra opieke jednak rehabiltacja jest na niskim poziomie.Marcel praktycznie nie ma wogole rehabulitacji.szukalem prywatnych rehabilitantow lub osrodkow jednak w naszej miejscowosci nie moga namierzyc.w zwiazku z tym chcialem rozpoczac rehabilitacje w domu czy mozecie podac mi jakies wskazowki, namiary na literature lub video.nie bardzo wiem jak sie do tego zabrac a napewno jest potrzeba by popracowac nad jego nogami oraz rekoma ma dosyc slabe.bede wdzieczny za wszelkie informacje
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2014-04-16, 12:28   

Polecam wątek ---> Domowa rehabilitacja-porady :-)

I zakątkową wyszukiwarkę :spoko:
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
hasseb321 
milczek

Wiek: 32
Dołączył: 23 Wrz 2014
Posty: 1
Wysłany: 2014-09-23, 10:53   

Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...
_________________
aliii
 
 
Madziara87 
cichosza

Wiek: 36
Dołączyła: 06 Maj 2015
Posty: 42
Skąd: powiat mikołowski
Wysłany: 2015-11-09, 18:06   

Hej!
Proszę Was o radę.
Do czasu operacji mieliśmy zakaz od kardiologa na jakąkolwiek rehabilitację. W międzyczasie zapisałam się do tyskiego OWI i czekamy na swoją kolej... Na pierwsze spotkanie idziemy w przyszły poniedziałek.
Z dzisiejszej kontrolnej wizyty w kardio dowiedziałam się, że rehabilitację będziemy mogli rozpocząć najwcześniej w drugiej połowie grudnia, a najlepiej w styczniu.
Do operacji Tomek był słabiutki, mało jadł, na brzuchu go nie męczyłam, zaledwie ze dwie minutki dziennie. Jak wcześniej starał się troszkę podnosić główkę, a przynajmniej walczył, żeby ją obrócić, to przed zabiegiem widziałam, że nie miał siły.

No i teraz skończył 4 miesiące. Wiem, że długa droga przed nami, ale zaczęłam się zastanawiać, czy nie miałam już czegoś z nim robić? Oprócz masażyków, mówienia, głaskania...? Śpiewamy, opowiadamy, pokazujemy.
Cały czas słyszałam, że tylko pielęgnować i kochać. No to tylko to robiliśmy tak naprawdę.

Ale może miałam go jakoś więcej/bardziej/mocniej stymulować?
Martwię się, że będziemy jeszcze bardziej do tyłu...
 
 
anna30 
złotousty
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 10 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 01 Lip 2009
Posty: 5716
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2015-11-09, 21:56   

Słuchaj kardiologa. To nie sa przelewki. To, co robisz w domu, wystarczy. Skup sie na stymulacji poznawczej - bodźce. A fizycznie wszystko nadrobi, jak przyjdzie jego czas :spoko: Ponad to, co robisz - głaskanie, masażyki itp, dodaj jeszcze masaże róznymi fakturami (miekkie futerko, piórka, naprzemian z czymś bardziej szorstkim, czy kolczastą piłeczką), masuj tak całe ciałko. Rób dzieciaczkowi kąpiele w kisielu (krochmalu) raz rzadszym, raz bardziej gęstym. Dawaj mu do rączek różne faktury, coś ciepłego naprzemian z zimnym. Skup sie na masażach buźki. Duzo musyki, dużo czytania, dużo słów. Podstawiaj pod nosek rózne zapachy, rózne smaki na język. To są proste rzeczy, ale bardzo mu tym pomożesz :-) A o rehabilitacje sie nie martw. Serduszko jest najważniejsze. To, czy zacznie podnosić główke w wieku kilku mies czy roczku nie jest teraz istotne. Zacznie to robic :spoko: Paula zaczeła chodzic jak miała ponad 3,5 roku. Teraz biega tak, ze nie jestem w stanie za nia nadążyć ;) Trzymam kciuki.
_________________
Ania-mama Madzi z zD-Pyzatego Aniołka, Paulinki z zD (13) i Jerzyka (9)
.............................................................................
"Gwiazdy są piękne, ponieważ na jednej z nich istnieje kwiat, którego nie widać. " A.de Saint-Exupery
 
 
Madziara87 
cichosza

Wiek: 36
Dołączyła: 06 Maj 2015
Posty: 42
Skąd: powiat mikołowski
Wysłany: 2015-11-09, 22:31   

dziękuję :)
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-11-10, 10:07   

Madziara87, posłuchaj anny30 :tak: . Dla pocieszenia Ci powiem, że mój Marceli nie ma poważnej wady serca, rehabilitację ruchową miał od początku i rzeczywiście chodzić zaczął jak miał dwa latka, czyli troszeczkę wcześniej niż wiele dzieci po operacjach serca, ale teraz to one przegoniły go o parę długości w rozwoju poznawczym. Jak Marcelek był malutki, to mi się wydawało, że tak wiele zależy od rozwoju ruchowego, a teraz widzę, że to nie do końca prawda. Spojnie, będą z Tomka ludzie :tak: .
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
baronek 
złotousty
moderator


Pomogła: 16 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 04 Sty 2011
Posty: 5857
Skąd: Budziska/Warszawa
Wysłany: 2015-11-10, 10:31   

Madziara, Julek miał zabieg na sercu w wieku niecałych 3 miesięcy. Do tego czasu była tylko fizjoterapia w OWI. Pamiętam, że wypisując nas ze szpitala kardiolog pozwolił ruszyć z rehabilitacją po sześciu tygodniach. Czyli tak właściwie zaczęliśmy tę wiotkość Julka okiełznywać dopiero, jak gość miał pół roku. Świat się nie zawalił. ;-) Julek, z pomocą rehabilitanta, i tak w swoim tempie osiągał kolejne etapy rozwoju ruchowego. Tomek też rozwinie skrzydła. Na pewno. :tak: Cierpliwości! Serce najważniejsze.
_________________
Marta - mama Krzysia (ur. 8 lipca 2008) i Julka z zD (ur. 27 października 2010)
 
 
Katarzyna Wełna 
nawijacz

Pomogła: 2 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 13 Mar 2014
Posty: 817
Skąd: Bukowno k.Olkusza
Wysłany: 2015-11-12, 13:19   

Myśmy trafili na rehabilitacje jak Maksiu miał 8 mieś. Wszystko wyrównał,choć kiedyś zgadałam się z rehabilitantką,która ćwiczyłam z innymi dziećmi na tej samej sali co my była przerażona, że tak późno zaczynamy a później była zaskoczona postępami jakie mamy.
_________________
Katarzyna mama: Aleksander 2004,Natasza 2008,Maksiu ZD(22.08.2013).
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu