FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Skokowy rozwój mowy
Autor Wiadomość
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2007-11-22, 17:10   Skokowy rozwój mowy

magdalenka napisał/a:
Poza tym z mowieniem zatrzymalismy sie jakies 6 miesiecy,nie ma nowych slowek :nie: i zebym stanela na glowie nie umiem nauczyc go mowic :nie:
Nie radze sobie bo brak tu specjalistow ktorzy daliby wskazowki :-(


A ja zauważyłam,że moja Ania rozwijała się takimi "skokami" - było coś , potem dłuuuugo nic, a potem nas co chwilę zaskakiwała czymś nowym i znów po jakimś czasie przerwa. Może Kai tak samo?...
A kolorki jeszcze się nauczy, spokojnie :tak:
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2007-11-22, 20:33   

Niektóre rzeczy wkładam Michałowi do głowy wciąż bezskutecznie. Kolory też myli. Narazie cieszę się, że odpowiada na pytania: jak się nazywasz, ile masz lat i gdzie mieszkasz. Jak go zgubię, to może się odnajdzie. :lol: Jeszcze niedawno nie chciał odpowiadać, ale przyszedł czas.... A więc spokojnie i bez ponaglania, dziewczyny. :-)
Do niektórych rzeczy nasze dzieci muszą dorosnąć, czasem to trwa bardzo długo. Jeśli będziemy się bardzo starać, to pewnie możemy to przyspieszyć, ale pewnie tylko o kilka miesięcy, więc chyba nie ma sensu męczyć siebie i dziecka.
Uważam tak jak Dagmara:
Cytat:
Oj, myślę, że za dużo od siebie wymagacie Jesteście wspaniałymi mamami i kropka
 
 
RENIA 
gaduła
renia129


Wiek: 50
Dołączyła: 16 Paź 2007
Posty: 500
Skąd: pomorskie/Łupawa
Wysłany: 2007-11-23, 19:24   

No cóż a ja myślałam że mam bardzo zaniedbane dziecko mimo że korzystamy z różnych poradni to w domu dajemy sobie luz może i bym pracowała nad tym ale co mam zrobić kiedy Celinka nie chce a na siłe nie ma sensu ona uważa że od nauki jest szkoła i poradnie a dom jest do odpoczynku kiedy siadamy do lekcij jest krzyk i strojenie foszków potem po dłuższych namowach oczywiście obietnica obejrzenia bajki lub komputer (a to lubi robić najlepiej)zaczyna troche pracować i mimo wczesnej godziny jest strasznie śpiąca i zmęczona
_________________
Mama Celinki ZD (7.12.2000) Martynki19
Paulinki76
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-11-23, 19:43   

Cytat:
Poza tym z mowieniem zatrzymalismy sie jakies 6 miesiecy,nie ma nowych slowek i zebym stanela na glowie nie umiem nauczyc go mowic


Magdusiu i żebyś stanęła na głowie, to nie nauczysz.
Kiedy Szymon miał 2 lata studiowałam i miałam właśnie zajęcia z logopedii. Szymcio zaczynał pięknie mówić pojedyńcze słowa, odgłosy i widać było, że rozumie na poziomie swojego wieku. Nagle po paru miesiącach zamilkł i to na 2 lata! :wow:
Próbowałam wielu sposobów i też prawie stawałam na głowie. Pani logopeda "od konsultacji" mnie dobijała, natomiast pracująca z nim logopeda uskrzydlała. Cieszyła się z każdego dźwięku i widziała w nim zawsze potencjał. To ona namówiła mnie na kurs Makatonu i bardzo się z tego cieszę.
Szymon nagle mając 4 lata, po drenażu uszu i wycięciu migdałków zaczął mówić. Na kursie Makaton (niektórzy może pamiętają: Mija, Aśka, Kruffka, Groszki) była mowa o tym, że właśnie brytyjscy specjaliści zaobserwowali "4 lata" jako szczególny wiek dla rozwoju mowy u dziecka z zD. U nas tak było, choć nie wiem który z czynników miał większy wpływ. Ale czy to moja wina, że przerwa trwała tak długo? Albo dochodząc do tematu kluczowego - czy to ja zawiniłam, że Szymon ma zD? Bynajmniej nie czuję się winna. A na dziś dzień Szymcio mówi, jak mówi, ale się dogadujemy. I jestem przekonana, że tak będzie z Kaiem!!! :tak:
A wczoraj wracaliśmy razem do domu i mówię do chłopców, że tata jest już w domu i zaraz go spotkamy, a Szymon na to:"Soupel" (super). I to mnie cieszy i na razie mi wystarczy.
Magdalenko :*
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
Nadziejka 
złotousty

Dołączyła: 19 Sty 2007
Posty: 2590
Wysłany: 2007-11-23, 20:22   

Cytat:
brytyjscy specjaliści zaobserwowali "4 lata" jako szczególny wiek dla rozwoju mowy u dziecka z zD

U nas też to się sprawdziło. Od roku Michał mówi o wiele lepiej. To był niemal wystrzał. Coraz rzadziej też używa "chińskiego".
 
 
hanka 
gaduła

Dołączyła: 24 Mar 2007
Posty: 215
Skąd: małopolskie
Wysłany: 2007-11-24, 21:55   

Dziewczyny ja jestem bardzo bardzo szczęśliwa, ponieważ moja Małgosia w styczniu skończy 3 lata i zaczyna mówić prostymi zdaniami, wymawia prawie wszystkie głoski, oprócz cz, dż, r ale tego nie musi w tym wieku mówić. Zaczyna wymawiać sz, ż ! Radość i duma mnie rozpiera!
 
 
dawid legnica 
nawijacz


Wiek: 41
Dołączyła: 07 Paź 2006
Posty: 870
Skąd: legnica
Wysłany: 2008-03-04, 13:35   

przeczytałam wszystko co napisaliście w tym wątku i u nas jest identycznie.... :-( dawid bardzo ładnie mówił pojedyncze słowa, bez seplenienia itd. jak zaczął chodzić przestał..., powoli mowa zaczęła wracać mimo że zasób słówek się zmniejszył, a teraz koniec aby usłyszeć mama albo tata, daj lub inne bardzo proste i codzienne słówko musimy czekać czasem nawet tydzień i choć staję na głowie nic nie mogę zrobić :-( gada tylko po swojemu a mnie szczerze wam powiem ręce opadają - skąd się biorą takie skoki wstecz??? było już fajnie a tu ciach i koniec - zaczynamy wszystko od nowa i za każdym razem przerwy w niemówieniu są dłuższe, mimo że naprawdę duuużo pracujemy :-( za to po swojemu gada cały dzień ;/
_________________
Basia mama Dawidka z ZD ur 02.12.2005 i Natalki ur 16.04.2008
"Nawet w najciemniejszym miejscu zawsze jest nadzieja na światło"
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-03-04, 15:05   

Wiesz Basiu, jeśli dobrze pamiętam ten film na kursie Makatonu, to tłumaczyli oni to następująco. Cechą naszych dzieci są zwężające się kanały słuchowe w kierunku ucha środkowego. Wzrost dzieci fizyczny także następuje skokowo i nierównomiernie. I często bywa to przez nas niezauważone, a one mogą okresowo gorzej słyszeć z powodu nie rośnięcia kanałów w takim tempie jak reszta organów. I nagle w wieku około 4 lat następuje gwałtowny wzrost kanałów słuchowych. Jest to nawet logiczne.

Nie wiem czy o tym już pisałam, ale po ostatnim drenażu (we wrześniu) Szymona mowa znów się bardzo poprawiła. Dziecko musi dobrze słyszeć, aby mówić!

Czekajcie Basiu cierpliwie! :papa:
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2008-04-02, 09:37   

O Boże jak ja czekam na jakiś skok. Czasami już, już się wybija i fallstart wracamy na rozbieg. Do tego zaczął niesmowicie graźć rączki. To jest koszmar. Łapa stale w buzi. Staram się zajmować go czyms innym ale niewiele to daje. We śnie i przy usupianiu nie gryzie ale w ciągu dnia strasznie.
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 47
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2008-04-02, 10:52   

Ja też się strasznie już martwię, Agatka jeszcze nie mówi żadnych konkretnych słów. W styczniu skończyła 3 latka, nie macie pojęcia jak ja czekam aż coś powie.....
Czasem jestem przerażona dlaczego, czy opóźnienie rozwoju jest aż tak duże. Zdaję sobie sprawę że to wszystko co przeszła na początku swojego zycia, wszystkie problemy medyczne (wcześniactwo, operacja, problemy z oddychaniem, tarczycą itp.) może mieć wpływ. Czekam aż nastąpi ten skok.... :-(
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16923
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-04-02, 13:13   

Maksio też bardzo wsadza ręce do buzi, ja też czekam na jakieś słowa, albo przynajmniej świadome powtarzanie samogłosek, które potrafi powiedzieć, ale nie powtórzy jak poproszę... :-(
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
GRADKA12 
nawijacz

Wiek: 48
Dołączyła: 26 Paź 2006
Posty: 863
Skąd: legnica
Wysłany: 2008-04-02, 13:35   

Nasz Michaś trochę mówi, ale rączki też ma w buzi.
Trzymam kciuki za Wasze dzieciaczki, żeby w końcu zaczęły mówić.
_________________
MAMA MICHAŁKA 25.05.2005 zD, Dominika i Bartosza
 
 
boszka59 
złotousty


Pomogła: 7 razy
Dołączyła: 11 Lis 2006
Posty: 2838
Wysłany: 2008-04-02, 15:41   

Adaś buduje zdania ale z bardzo uproszczonych wyrazów. np.Mama paś juś nie. tzn że koniec spania . Pięknie mówił jak miał 2,5 roku tata, obecnie jest gaga.itd
 
 
aneta
gaduła


Dołączył: 08 Maj 2007
Posty: 249
Skąd: warmińsko-mazurskie
Wysłany: 2008-04-02, 21:37   

Mój Bartek we wrześniu skończył 4 latka i niestety też nic nie mówi,nie wspominając o rączkach ,a dokładnie kciukach które też często są w buzi .
Jeszcze nigdy nie usłyszałam od niego słowa"mama"
_________________
Aneta mama Bartka ur.27.09.2003r z.D. i Nikoliny
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2008-04-02, 22:41   

Tomek ma skończone 4 lata i 3 miesiące. Mówi ładnie mama, nie i pa pa. Reszta to kuki, keki, gi, uuaa, pyr, puk, pi, . W zeszłym roku mówił baba i ajek (dziadek) teraz mu się nie chce. Słowa "tata" jeszcze nigdy nie usłyszeliśmy.
Są dni, że ręce mi opadają, :cry: pokazuje wszystko na migi, wszyscy go rozumieją, a on nie ma potrzeby mówienia.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu