FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Zwykłe przedszkole - ani integracyjne, ani specjalne
Autor Wiadomość
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-27, 11:10   Zwykłe przedszkole - ani integracyjne, ani specjalne

Pani wicedyrektor przedszkola, które znajduje się naprzeciwko mojego domu, zaczepiła mnie i zaproponowała zapisanie dziecka, ponieważ mają jeszcze wolne miejsca.
Chciałam zapisać Martynkę do prywatnego integracyjnego przedszkola, które znajduje się bardzo daleko - pół godziny jazdy samochodem, środkami miejskiej komunikacji nie sposób (3 przesiadki i spory kawałek do przejścia).
Zastanawiam się teraz nad propozycją pani wice z pobliskiego przedszkola.
Nie będę mogła skorzystać z asystenta, bo płacę całość i nie mam tyle pieniędzy (już jedna godzina dziennie kosztowałaby mnie przez cały miesiąc 600 zł).
Przedszkole znajdujące się tak blisko domu ma swoje zalety: Martynka mogłaby chodzić, zwłaszcza w pierwszym okresie, na zaledwie godzinkę lub trochę więcej, dziennie. W razie wypadku szybko ktoś mógłby się pojawić w przedszkolu.
Czy któreś z Zakątkowych dzieci chodzi do zwykłego masowego przedszkola, 25 osób w grupie? Przeczytałam wątki w tym dziale i nie mogę znaleźć odpowiedzi na tyle pytań, które mnie nurtują
Czy np. dyrektor może zatrudnić pedagoga specjalnego w normalnym przedszkolu? Czy może utworzyć grupę integracyjną w przyszłości, nawet jeśli przedszkole nie mogłoby przyjmować dzieci z trudnościami ruchowymi (przedszkole jest piętrowe)?
 
 
MamaKuby 
nawijacz
Asik


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Lut 2008
Posty: 565
Skąd: Warszawa Mokotów
Wysłany: 2009-03-27, 11:22   

A czy ta pani oferowała Ci coś specjalnego dla Martynki? Opiekę, logopedę itp?
_________________
Mama Kuby ur. 17.05.2007
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-03-27, 11:32   

Jeszcze nie rozmawiałyśmy: byłam zdziwiona, a i mam wrażenie, że ona też się nie spodziewała, że Martynka ma zespół Downa (ogólnie zaproponowała najpierw zapisanie Krzysia, to ja wyskoczyłam z Martynką - zrozumiałam, że to jej zapisanie proponuje).
W poniedziałek pójdę tam jeszcze raz, dowiem się wtedy, ale chciałabym wiedzieć w jakich granicach mogę szaleć z oczekiwaniami!

:lol: Mam tam chody: uratowałam ich któregoś razu przed kradzieżą zabawek z podwórka (przygotowane do kradzieży zabawki, już stojące na ulicy i czekające na podwózkę, zabrałam na swoje podwórko - pani dyrektor bardzo się rano dziwiła, że u mnie ich zabawki stoją): u nas dużo pijaczków chodzi i kradną strasznie
 
 
Magdalenkaaa78 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lip 2008
Posty: 64
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-04-01, 11:56   

Ja mam synka w przedszkolu masowym, z tym, że z autyzmem.
mamy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego kwalifikujące go do przedszkola ogólnodostępnego. Chociaż p. dyrektor świadomie przyjęła Kubę ( powiedziałam jeszcze przed złożeniem karty, że Kuba ma autyzm) chyba nie spodziewała się że będzie zmuszona starać się o coś dla Kuby dodatkowo. Jednak coś tam się udało - wszystko zależy od dobrej woli dyrekcji i wychowawczyń. Zgodnie z orzeczeniem Kuba ma zajęcia z logopedą - systematycznie, co tydzień w przedszkolu i zajęcia z pedagogiem - średnio 45 min też co tydzień, ż tym, że w PPP bo przedszkole nie zatrudnia pedagoga na etacie. jednak to mój przypadek - oczywiście jest możliwość, by pracownik PPP przychodził do przedszkola - tak, jak u nas logopeda.
Co do asystenta. Jest możliwość zatrudnienia asystenta nie na Twój koszt - jednak w orzeczeniu o kształceniu spec. musicie mieć taki zapis! PPP bardzo często wprowadzają w błąd twierdząc, że nie mogą/ nie ma podstaw prawnych do takiego zapisu. faktem jest jednak, że w ustawie o systemie oświaty gdzieś taki zapis jest i że niektóre poradnie asystenta wpisują.
Czy przedszkole musi realizować zalecenia orzeczenia? Musi. jesli nie zatrudnia specjalisty ( np. logopedy) może zwrócić się o pomoc do PPP bądż do innego przedszkola.
Co do zatrudnienia dodatkowego nauczyciela wspierającego to nie, nie zatrudnia się ich w przedszkolach masowych.
Co do stworzenia grupy integracyjnej to problemu nie ma, byleby była dobra wola dyrekcji i OP. U nas integracyjne też jest piętrowe, windy nie ma. fakt, podjazd jest :)
 
 
magdalenka 
złotousty


Pomogła: 5 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 03 Paź 2006
Posty: 5141
Skąd: Londyn
Wysłany: 2009-04-01, 12:01   

A ja wlasnie ogladala program na temat autyzmu i o tym gdzie poslac do szkoly, zadzwonil do programu (bo jest tam czas na telefony) chlopak z zepolem Aspergera i powiedzial ze chodzil do zwyklej szkoly i ze dla dziecka z Autyzmem taka szkola to jest okropnosc , okropnosc, okropnosc, powtorzyl to 3 razy.
Chcialabym uslyszec opinie starszego dziecka z zD na ten temat, byloby o wiele latwiej podjac decyzje.
_________________
Just when you think you have learned what you need to know in life, someone truly special comes into it and shows just how much more there is
Kai 7 lat i Nel 9 lat
Filmik Kaia
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-04-01, 15:12   

Dziękuję Magdalenko za tę wiadomość o asystencie. Zobaczę, co się da zrobić, i oczywiście napiszę
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 48
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-04-01, 20:32   

Nasza Agatka chodzi do zwykłego przedszkola. U nas w okolicy poprostu nie ma ani integracyjnego ani specjalnego przedszkola więc brak innych możliwości.
Grupa jest niezbyt duża - ok. 15 dzieci bo to małe wiejskie przedszkole, ale panie są wspaniałe.Bardzo dobrze opiekują się Agatką, pomagają jej w usamodzielnianiu, włączają ją we wszystkie zajęcia i zabawy innych dzieci.
Ja wystapiłam o wczesne wspomaganie w przedszkolu, trochę trwało zanim coś ruszyło ponieważ na terenie gminy nikt jeszcze nigdy wcześniej nie praktykował wczesnego wspomagania ale nasza pani dyrektor była bardzo chętna i zaangażowana i udało się. Agatka ma raz w tygodniu zajęcia z logopedą, wiem że p. dyrektor stara się także o zajęcia z oligofrenopedagogiem.
Myślę że przebywanie ze zdrowymi rówieśnikami dobrze wpływa na Agatkę, w ciągu kilku miesięcy chodzenia do przedszkola zrobiła pewne postępy i widzimy zmiany w jej zachowaniu, że tak powiem - bardziej się uspołeczniła.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2009-04-01, 21:13   

To super Irenko,efekty będą widoczne na pewno jeszcze większe,u nas też tak było,myślę że małe przedszkola wiejskie są dobrym wyjściem dla naszych dzieci,no i Panie są bardziej chętne do pomocy niż w dużych miastach,gdzie mają dużo dzieci na głowie.
Brawa dla przedszkolanki :brawo: :brawo: :brawo:
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-04-01, 22:49   

Magdalenkaaa78 napisał/a:
Co do asystenta. Jest możliwość zatrudnienia asystenta nie na Twój koszt - jednak w orzeczeniu o kształceniu spec. musicie mieć taki zapis! PPP bardzo często wprowadzają w błąd twierdząc, że nie mogą/ nie ma podstaw prawnych do takiego zapisu. faktem jest jednak, że w ustawie o systemie oświaty gdzieś taki zapis jest i że niektóre poradnie asystenta wpisują.
:)


A czy nie jest tak, że dla dziecka z autyzmem można zatrudnić asystenta, ale dla dziecka z upośledzeniem umysłowym nie?
Tak mi powiedziano.
Natomiast orzeczenie o nauczaniu specjalnym PPP wydaje dopiero, gdy dziecko skończy 2 lata.
Zazdroszczę wszystkim, którzy mają w pobliżu przedszkola przy OWI, ale takie są uroki mieszkania na wsi :-?
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-04-01, 22:51   

Irenka napisał/a:
Nasza Agatka chodzi do zwykłego przedszkola.
Myślę że przebywanie ze zdrowymi rówieśnikami dobrze wpływa na Agatkę, w ciągu kilku miesięcy chodzenia do przedszkola zrobiła pewne postępy i widzimy zmiany w jej zachowaniu, że tak powiem - bardziej się uspołeczniła.


Irenka, w jakim wieku Agatka zaczęła chodzić do przedszkola?

Sory za drugi post, ale nie wiedziałam jak umieścić drugi cytat w tym samym poście :oops:
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
Magdalenkaaa78 
mruczek


Wiek: 45
Dołączyła: 04 Lip 2008
Posty: 64
Skąd: Siedlce
Wysłany: 2009-04-02, 09:45   

dorotka8s napisał/a:



A czy nie jest tak, że dla dziecka z autyzmem można zatrudnić asystenta, ale dla dziecka z upośledzeniem umysłowym nie?
Tak mi powiedziano.


A któż Ci taką głupotę powiedział? :-x
I autyzm i upośledzenie umysłowe nie są chorobami - są stanami, zaburzeniami. Za to w ICD-10 ( międzynarodowa klasyfikacja chorób ) są w F - choroby i zaburzenia psychiczne. Zresztą mowa tu o asystencie w ramach SUO - tj. dla osób ( w tym dzieci ) z zaburzeniami psychicznymi. Asystent w ramach systemu oświaty to inna bajka.
poradnia psychologiczno-pedagogiczna wydając orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego określa w nim zalecenia dot. pracy z dzieckiem (w tym może także określić czy potrzebny jest mu asystent/osoba wspierająca) - zalecenia te są obowiązkowe do realizacji przez szkołę. ( Rozporzadzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dn.18 stycznia 2005 r .w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych )

dorotka8s napisał/a:

Natomiast orzeczenie o nauczaniu specjalnym PPP wydaje dopiero, gdy dziecko skończy 2 lata. .


A po co orzeczenie dziecku nie uczęszczającemu do przedszkola ( nieuczęszczającemu oczywiście z powodu wieku, nie choroby) ?


dorotka8s napisał/a:

Zazdroszczę wszystkim, którzy mają w pobliżu przedszkola przy OWI, ale takie są uroki mieszkania na wsi :-?


A u nas otworzyli Ośrodek dziennej rehabilitacji dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. Chodzimy nawet trzy razy w tygodniu, mamy SI, logopedę, pedagoga, psychologa, rehabilitację, masaże, eeg biofeedback. Jestem zachwycona. Oczywiście na fundusz :) Ukłony dla pani doktor, której się chciało :)
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 48
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2009-04-02, 10:09   

dorotka8s napisał/a:


Irenka, w jakim wieku Agatka zaczęła chodzić do przedszkola?

Agatka poszła do przedszkola we wrześniu ub. roku, miała 3 latka i 8 m-cy.
My też mieszkamy na wsi, w okolicy gdzie nie ma w pobliżu większego miasta, tez nic się u nas nie dzieje w zakresie dostępu do rehabilitacji niepełnosprawnych dzieci. O OWI czy innej podobnej instytucji mozemy sobie pomarzyć :cry:
O wczesnym wspomaganiu, jak pisałam, tez nikt nie wiedział dopiero coś się ruszyło i powoli raczkuje.
Tez czasem zadroszczę innym jak słysze na jakie zajęcia, do jakich placówek i specjalistów maja mozliwość uczęszczac ze swoimi dziećmi, ale co zrobić.... Mieszkamy gdzie mieszkamy chyba że się przeprowadzimy :roll: bo i takie myśli po głowie mi krążą.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
dorotka8s 
nawijacz
mama Aneczki


Wiek: 58
Dołączyła: 24 Lut 2007
Posty: 718
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2009-04-02, 21:29   

[quote="Magdalenkaaa78"]
dorotka8s napisał/a:

dorotka8s napisał/a:

Natomiast orzeczenie o nauczaniu specjalnym PPP wydaje dopiero, gdy dziecko skończy 2 lata. .


A po co orzeczenie dziecku nie uczęszczającemu do przedszkola ( nieuczęszczającemu oczywiście z powodu wieku, nie choroby) ?


Chciałam napisać "gdy dziecko skończy3 lata", tzn. gdy zaczyna chodzić do przedszkola.

No cóż, co kraj to obyczaj, jak widać w różnych rejonach Polski różnie podchodzą do przepisów i nie wszędzie są lekarze, którym się chce.
_________________
mama Dorota z Anią z zD (ur.2.12.2006)
 
 
marzeniaj25 
cichosza

Wiek: 45
Dołączyła: 11 Lip 2009
Posty: 20
Skąd: BRZEZNA
Wysłany: 2009-07-12, 16:19   

moja Emilka zaczęła chodzić do przedszkola gdy miała 3 latka - przedszkole na wsi - i pani dyr nie podobało się że ma pampersa jakoś to przeszłam dawałam Emilkę na 4-5 godzin dziennie nasza pani dyr jakaś nie do życia teraz wakacje a Emilka od września do przedszkola i etap oduczania od pampersa jakoś ciężko idzie...ale zobaczymy
_________________
Mama 9-letniej Emilki zD (28.07.2005), 7-letniej Beatki i 5-letniej Kasi
 
 
gosiafx 
gaduła

Wiek: 46
Dołączyła: 30 Wrz 2009
Posty: 498
Skąd: boguszów-gorce
Wysłany: 2009-10-15, 20:15   Re: Zwykłe przedszkole - ani integracyjne, ani specjalne

kruffka napisał/a:
Pani wicedyrektor przedszkola, które znajduje się naprzeciwko mojego domu, zaczepiła mnie i zaproponowała zapisanie dziecka, ponieważ mają jeszcze wolne miejsca.
Chciałam zapisać Martynkę do prywatnego integracyjnego przedszkola, które znajduje się bardzo daleko - pół godziny jazdy samochodem, środkami miejskiej komunikacji nie sposób (3 przesiadki i spory kawałek do przejścia).
Zastanawiam się teraz nad propozycją pani wice z pobliskiego przedszkola.
Nie będę mogła skorzystać z asystenta, bo płacę całość i nie mam tyle pieniędzy (już jedna godzina dziennie kosztowałaby mnie przez cały miesiąc 600 zł).
Przedszkole znajdujące się tak blisko domu ma swoje zalety: Martynka mogłaby chodzić, zwłaszcza w pierwszym okresie, na zaledwie godzinkę lub trochę więcej, dziennie. W razie wypadku szybko ktoś mógłby się pojawić w przedszkolu.
Czy któreś z Zakątkowych dzieci chodzi do zwykłego masowego przedszkola, 25 osób w grupie? Przeczytałam wątki w tym dziale i nie mogę znaleźć odpowiedzi na tyle pytań, które mnie nurtują mój synek chodzi do masowego przedszkola.niema tam specjalnych zajęć dla naszego synka ale wychowawczyni stara się aby alanek coś wyniósł z tego przedszkola,dodam że cały personel uwielbia alanka ;-) ))
Czy np. dyrektor może zatrudnić pedagoga specjalnego w normalnym przedszkolu? Czy może utworzyć grupę integracyjną w przyszłości, nawet jeśli przedszkole nie mogłoby przyjmować dzieci z trudnościami ruchowymi (przedszkole jest piętrowe)?
_________________
mama DAWIDA 20 lat,MICHAŁKA 18lat,ALANKA 8 latka(ZD) i Kubusia ur. 3
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu