FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Alkohol + ciąża = sFAStrygowany maluch
Autor Wiadomość
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2006-11-30, 10:20   Alkohol + ciąża = sFAStrygowany maluch

Niemowlęta matek pijących w ciąży są bardziej zestresowane
PAP

Im więcej alkoholu pije ciężarna kobieta, tym więcej kortyzolu produkuje jej dziecko, a w rezultacie w wieku niemowlęcym reaguje bardziej emocjonalnie na zmiany w otaczającym je środowisku - wykazali naukowcy z Kanady.

Wyniki pracy opublikowano na łamach pisma "Alcoholism: Clinical & Experimental Research".

Dotychczas niewiele wiadomo było na temat wpływu alkoholu podczas ciąży na poziom stresu u niemowląt.

Najnowsze badania naukowców z Kanady wykazały, że im większa jest ekspozycja na alkohol w życiu płodowym, tym większa produkcja hormonu stresu - kortyzolu w organizmie dziecka. Skutkiem tej zależności jest zwiększenie nerwowości i reakcji emocjonalnych niemowląt.

Zdaniem badaczy bardzo istotny wpływ na zdrowie psychiczne dziecka może mieć spożycie alkoholu przez matki podczas pierwszych dni i tygodni ciąży, w czasie od poczęcia do rozpoznania ciąży.

Wcześniejsze badania na małpach i szczurach wykazały, że ekspozycja na alkohol w życiu płodowym wpływa na odpowiedź stresową w sytuacjach problemowych - może ją zwiększać lub tłumić.

Stres jest reakcją organizmu na trudne sytuacje fizyczne lub psychiczne (społeczne), w których wywołaniu pośredniczą mechanizmy nerwowe (neurochemiczne) i hormonalne.

"Ekspozycja na alkohol w życiu płodowym wydaje się wpływać na te mechanizmy bezpośrednio i pośrednio, wywołując efekty utrzymujące się przez całe późniejsze życie dziecka. Wpływ alkoholu we wczesnej ciąży jest istotny ze względu na rozwój mózgu płodu, a poznanie tego zjawiska jest niezwykle istotne" - mówi współautorka pracy, Sterling K. Clarren.

Naukowcy badali związek ekspozycji na alkohol w życiu płodowym z odpowiedzią stresową 55 niemowląt w wieku od 5 do 7 miesięcy przy użyciu specjalnego testu umożliwiającego obserwację poziomu stresu i emocji oraz pomiar poziomu kortyzolu i akcji serca.

Badacze odkryli, że im więcej piły matki w czasie ciąży, tym bardziej emocjonalnie reagowały ich dzieci. Wiązało się to również z podniesieniem poziomu kortyzolu. Zwiększenie poziomu hormonu stresu występowało w równym stopniu u chłopców i dziewczynek. Na wynik nie miało wpływu to, czy kobiety przestały pić, jak dowiedziały się, że są w ciąży, czy piły przez całe 9 miesięcy.

Zdaniem autorów pracy odkrycie to dowodzi, że na rozwój płodu ma znaczący wpływ zarówno czas przed, jak i po rozpoznaniu ciąży.

Naukowcy podkreślają, że narażenie na wpływ alkoholu w życiu płodowym nie tylko zwiększa odpowiedź stresową, ale również wydłuża okres powrotu niemowlęcia do normalnego stanu "relaksu", zwłaszcza u chłopców.

Autorzy pracy ostrzegają, że wyniki ich badań powinny zainteresować zwłaszcza kobiety planujące ciążę - jeżeli to możliwe, kobiety te powinny zupełnie zrezygnować z picia alkoholu.

:arrow: źródełko
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2006-12-01, 11:34   

Może przy okazji tego artykułu warto dla samej wiedzy wspomnieć o FAS czyli Fetal Alcohol Syndrome.

FAS jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń, które mogą wyrażać się jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcja mózgu, anomalia rozwojowe, zaburzenia w uczeniu się i zaburzenia psychologiczne. FAS jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkohol powoduje więcej szkód w rozwijającym się płodzie niż inne substancje łącznie z marihuaną, heroiną i kokainą. (Institute of Medicine, 1996) Efekty mogą być groźne lub średnio nasilone i wyrażają się obniżeniem IQ, zaburzeniami uwagi i zdolności uczenia się, aż do wad serca, dysfunkcji mózgu i śmierci włącznie. Wiele dzieci doświadcza poważnych zaburzeń zachowania i funkcjonowania społecznego, które trwają całe życie. Na świat przychodzi więcej dzieci z FAS, niż z Zespołem Downa. (1991, Journal of American Medical Association) W USA co roku rodzi się ponad 5 000 dzieci z FAS. Około 35 000 do 50 000 ma inne zaburzenia alkoholowe. Większość przypadków pozostaje nie zdiagnozowana lub zdiagnozowana niewłaściwie.


Cechy charakterystyczne i objawy FAS

Diagnoza alkoholowego zespołu płodowego FAS opiera się na następujących kryteriach:
charakterystyczne rysy twarzy
mała waga urodzeniowa
dysfunkcja OUN (ośrodkowego układu nerwowego)
wywiad potwierdzający narażenie na działanie alkoholu w życiu płodowym<

Charakterystyczne rysy twarzy

Uwaga: Cechy morfologiczne mogą nie być tak widoczne zaraz po urodzeniu lub w okresie dorastania, albo dorosłości, jak między 2 a 10 rokiem życia

Dzieci z FAS mają wiele (nie zawsze wszystkie) charakterystycznych cech dysmorficznych:

zmarszczka kącika oka
małe, szeroko rozstawione oczypłaska środkowa część twarzoczaszki;
wygładzona rynienka podnosowa
cienką górna warga
małożuchwie



Jedna lub dwie z tych cech może pojawić się u zdrowego dziecka na skutek genów i cech odziedziczonych po biologicznych rodzicach. Kiedy występuje kilka cech wraz z objawami ze strony OUN i wywiadem świadczącym o narażeniu na działanie alkoholu w życiu płodowym, można rozważyć diagnozę FAS

Dzieci, u których nie stwierdza się wszystkich fizjologicznych objawów, mogą być zdiagnozowane jako mające Fetal Alcohol Effects (FAE) - alkoholowy efekt płodowy, efekt działania alkloholu na płód


Anomalia rozwojowe. Dzieci z FAS mają niską wagę urodzeniową i z trudem przybywają na wadze. Obwód głowy może być mniejszy niż normalnie. Niektóre niemowlęta mogą mieć wady serca lub inne anomalia dotyczące uszu, oczu, wątroby lub stawów

Opóźnienia rozwojowe Większość dzieci z FAS ma opóźnienia rozwojowe i IQ niższy od normalnego. Stopień zaburzeń rozwojowych zwykle jest porównywalny ze stopniem opóźnień rozwojowych. Większość dzieci z FAS ma IQ uważany za "normalny".

Ośrodkowy Układ Nerwowy
Większość niemowląt z FAS jest pobudzonych. Ma trudności z jedzeniem, jest nadwrażliwa na bodźce. Może mieć hypertonię (zbyt duże napięcie mięśniowe) lub hypotonię (zbyt małe napięcie mięśniowe) lub jedno i drugie. Najbardziej groźne cechy charakterystyczne FAS to subtelne objawy uszkodzenia układu nerwowego będące rezultatem narażenia na działanie alkoholu w życiu płodowym. Objawy te mogą wystąpić jako zespół FAS lub FAE:
deficyt uwagi
deficyt pamięci
nadaktywność
trudności z rozumieniem pojęć abstrakcyjnych (matematyka, czas, pieniądze)
nieumiejętność rozwiązywania problemów;
trudność w uczeniu się na błędach;
słaba ocena sytuacji
niedojrzałe zachowanie;
słaba kontrola impulsów

Uwaga: Te objawy nie są "problemami w zachowaniu" lecz skutkiem stałego, niezmiennego niszczenia mózgu (statyczna encefalopatia) i nie zawsze zależą od woli dziecka.

Dorośli z zespołem FAS mają trudności z osiągnięciem pełnej niezależności. Mają kłopoty w szkole, problemy w utrzymaniu stałej posady i wytrwaniu w zdrowym związku. Dzieci i dorośli z FAS są podatni na fizyczną, seksualną i emocjonalną przemoc. Bez wczesnej interwencji osoby takie mają szansę rozwinąć zaburzenia wtórne, takie jak choroby umysłowe, problemy z prawem, problemy szkolne, nadużywanie alkoholu i narkotyków, niepożądaną ciążą

FAS w pigułce
~FAS jest wiodącą przyczyną chorób umysłowych.
~Większość osób z FAS ma przeciętny poziom inteligencji
~FAS jest przyczyną poważnych problemów społecznych i zaburzeń zachowania
~Co roku w USA rodzi się 5 000 dzieci z FAS
~Dziesięć razy więcej dzieci rodzi się z efektem poalkoholowym (FAE)
~Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu, którą można spożywać w czasie ciąży bez ujemnego skutku na dziecko
~Alkohol uszkadza płód bardziej, niż jakikolwiek inny narkotyk
~Zespołowi FAS i innym uszkodzeniom alkoholowym można zapobiec w 100%


:arrow: żródło
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-14, 12:28   

Kochane! Alkohol upośledza dzieci w podobny sposób, jak zD: uszkadza myślenie abstrakcyjne. Te dzieci mają trudności z uczeniem się przemiotów ścisłych (matematyka zwłaszcza), wyciąganiem własnych wniosków, funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mają zaburzone czucie na różnych poziomach, też muszą być rehabilitowane, aby osiągnąć pełnię (prawie) sprawności.
Krystian był w piątek u psychologa. Jest bardzo inteligentnym chłopcem, naprawdę, o wiele więcej wiadomości posiada, niż niejedno dziecko w jego wieku. (Przez dwa i pół roku był dla nas jedynakiem, ja nie pracowałam, tylko zajmowałam się wyrównywaniem jego szans.) Na wszystkie pytania odpowiadał cudownie. Przyszła kolej na rysowanie. Synuś narysował ślimaczka, z jednej strony czułki, z drugiej strony ogoneczek bez niczego, jak przystało na ślimaczka, wzorcowy. Pani psycholog zadała mu pytanie: no dobrze, a gdzie ślimaczek ma oczka?
Oczywiście w odpowiedzi Krystian narysował je po drugiej stronie, nie tam gdzie są czułki!

Gdy pierwszy raz zobaczyłam zdjęcie mózgu dziecka z FAS, popłakałam się. Krystian ma FAS i było to dla mnie okropne przeżycie: zobaczyć, jak może być głęboko uszkodzony przez alkohol!
Po dalsze informacje i żeby zobaczyć obraz mózgu dziecka, które było alkoholikiem w życiu płodowym, zajrzyjcie tutaj: http://www.parpa.pl/download/fas1.pdf
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-07-30, 10:06   

Z FAS-trygowane dzieci
Ewelina Sawaściuk
Charaktery

Co trzecia kobieta w ciąży sięga po kieliszek, a skutki tego bywają dramatyczne. Nawet niewielka ilość alkoholu wypitego przez matkę może nieodwracalnie zaburzyć rozwój dziecka, które nosi w swym łonie.

Wesele. Panna młoda w białej sukni, pod którą rysuje się wyraźny brzuszek. Przy stole biesiadnicy. Stawiają przed nią kieliszek, nalewają wódkę. Ona zakrywa kieliszek dłonią, kręci przecząco głową. Krewni namawiają: „Tyle to możesz wypić, dziecku nic nie będzie”. Ona broni się, ale jak długo? A może rzeczywiście jeden kieliszek lub dwa dziecku nie zaszkodzą?


Ludzie piją bez względu na płeć, wiek i stan. Nagminnie piją też kobiety brzemienne. W naszym kraju pijących się rozumie, tłumaczy i rozgrzesza. Jakże często słyszymy: „Po wódce był, nie ma się co dziwić, na trzeźwo to porządny człowiek”. Problem z tymi, którzy odmawiają wypicia. Co z nimi zrobić? „Chory jesteś?” – pytamy. „Z nami się nie napijesz, coś ty taki” – oburzamy się. „Napij się, choć odrobinę” – namawiamy, również kobiety w ciąży. Powszechnie panuje przekonanie, że wypicie co jakiś czas piwa, wina czy nawet wódki nie jest niczym złym w tym stanie. Często można usłyszeć od przyszłej matki, że alkohol ją rozluźnia. A skoro mama jest spokojniejsza, to i dziecku jest dobrze. Kobiety w ciąży nie chcą rezygnować z imprez i spotkań towarzyskich, a trudno wyobrazić sobie imprezę i rodaków rozmowy bez alkoholu. Odmowa picia często tylko wzmaga naciski otoczenia. „Napij się, tylko jeden kieliszek wódki, kufelek piwa, dziecko nawet nie poczuje” – słyszą przyszłe mamy. Aż w końcu same zaczynają wierzyć, że wypicie tych kilku piw czy kieliszków wódki nie jest niczym złym. Tym bardziej że i tak w ciąży piją mniej niż zwykle, i zdecydowanie mniej niż inni wokół. Nie chcą szkodzić swemu dziecku. Nie przypuszczają, jak brzemienna w skutki może być ich niewiedza, niefrasobliwość, uległość wobec otoczenia.

Groźniejszy niż kokaina
Związek między nieprawidłowym rozwojem dziecka a piciem alkoholu przez jego matkę podczas ciąży został zauważony już w starożytnej Grecji i Rzymie. Termin „Fetal Alcohol syndrome” (czyli alkoholowy zespół płodowy, FAS) wprowadzili w 1973 roku dwaj lekarze amerykańscy, Kenneth Lyons Jones i David W. Smith. FAS to szereg fizycznych i umysłowych zaburzeń, będących rezultatem działania alkoholu na dziecko w okresie prenatalnym. Zaburzenia te mogą się wyrażać jako opóźnienie umysłowe, dysfunkcje mózgu, anomalie rozwojowe, problemy w uczeniu się, a także o charakterze psychicznym i społecznym.

Nie ma bezpiecznej dla płodu ilości trunku, jaką może spożyć przyszła matka. Nawet najmniejsza i jednorazowa dawka alkoholu może zakłócić rozwój dziecka. Konsekwencje spożywania alkoholu w czasie ciąży są groźniejsze dla płodu niż inne środki odurzające, takie jak marihuana, heroina i kokaina. Według danych National Organization on Fetal Alcohol Syndrome z 2004 roku, w Stanach Zjednoczonych co roku rodzi się 40 tysięcy dzieci z FAS i pokrewnymi zaburzeniami (FAE – czyli Fetal Alcohol Effects i ARND – czyli Alcohol-Related Neurodevelopmental Disorder). Szacuje się, że jedno na 100 dzieci cierpi na zaburzenia wynikające ze spożywania alkoholu przez ich matki w czasie ciąży (a jedno na 500 ma FAS). Dane te nie są kompletne, ponieważ nie u wszystkich dzieci rozpoznaje się FAS. Bywa ono niezdiagnozowane.

W Polsce nie ma statystyk co do liczby dzieci z tym obciążeniem. Pracownia Badań Społecznych w Sopocie przeprowadziła w 2005 roku badanie dotyczące picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Uzyskane dane są alarmujące: 33 proc. kobiet w ciąży piło alkohol.

Lekarze bardzo rzadko informują przyszłe matki o konsekwencjach spożywania alkoholu w ich stanie. Bywa, że nawet zachęcają je do wypicia lampki wina codziennie „na poprawę krwi”, „żeby zapobiec anemii”.

Z fałdką w kącikach oczu
Jak poznać to zaburzenie? Po pierwsze, takie dziecko ma charakterystyczną twarz. Po drugie, przy urodzeniu dzieci z FAS ważą niewiele, z trudem przybierają na wadze, a w późniejszym wieku mają niski wzrost. Dodatkowo często pojawiają się u nich wady oraz dysfunkcje narządów wewnętrznych: serca, wątroby, stawów, a także epilepsja. Zbyt duże (hypertonia) lub zbyt niskie napięcie mięśniowe (hypotonia) sprawia, że rozwój motoryczny jest u nich wolniejszy, pojawiają się problemy z koordynacją ruchów.

W okresie niemowlęctwa dzieci z FAS bywają nadmiernie wrażliwe na bodźce, nadaktywne i rozdrażnione, bywa, że ich rozwój psychomotoryczny jest znacznie opóźniony. Często mają trudności ze ssaniem i spaniem. Większość z nich ujawnia opóźnienia w rozwoju umysłowym, niektóre mają upośledzenie umysłowe lub poziom inteligencji niższy od przeciętnego. Później osiągają słabsze wyniki w nauce, mają problemy z koncentracją uwagi, pamięcią, oceną i przewidywaniem zdarzeń. Są to symptomy uszkodzeń neurologicznych spowodowanych przez alkohol. Trudno im zrozumieć pojęcia abstrakcyjne (takie jak czas, liczba czy sprawiedliwość). Brak im zdolności językowych: nie rozumieją znaczenia słów, metafor czy idiomów, z trudem przyswajają nowe słowa, mają problemy z definiowaniem terminów, w niektórych przypadkach znacznie później zaczynają mówić. O dzieciach dotkniętych syndromem FAS zwykle mówi się, że nie mają wyobraźni. Z trudem się uczą, nie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, nie wyciągają wniosków z popełnionych błędów.

To nie są „złe” dzieci, ale swym zachowaniem sprawiają wiele kłopotów. Są niedojrzałe emocjonalnie, zmienne w nastroju i impulsywne. Z trudem kontrolują swe zachowania, bywają labilne emocjonalnie. Nie potrafią nawiązywać prawidłowych relacji z rówieśnikami. Często bywają agresorami lub ofiarami agresji. U dzieci z FAS bardzo często można dostrzec tzw. lepkość uczuciową: przytulają się do wszystkich, brak im dystansu, bywają natrętne i nie potrafią właściwie odczytywać uczuć i emocji innych ludzi.

Mózg pod wpływem
Takie są skutki uszkodzenia mózgu dziecka rozwijającego się w łonie przez alkohol, który pije jego matka. Nie ma bezpiecznego dla płodu okresu ciąży. Od chwili poczęcia cząsteczki alkoholu przenikają poprzez łożysko do organizmu płodu. Wszystkie jego narządy wewnętrzne mogą ucierpieć, ale szczególnie podatny na działanie alkoholu jest mózg. Najpoważniejsze uszkodzenia zachodzą w tych jego rejonach, które w momencie spożycia alkoholu najintensywniej się rozwijają. Komórki mózgowe dziecka ulegają przekształceniom, pojawiają się nieprawidłowe połączenia pomiędzy neuronami, a potem dochodzi do zniszczenia komórek lub całych obszarów mózgu. Najbardziej podatne na działanie alkoholu, a w efekcie na uszkodzenie, są: ciało modzelowate (łączące dwie półkule), móżdżek (odpowiadający za funkcje motoryczne), hipokamp (który bierze udział w procesach uczenia się i pamięci) oraz płaty czołowe. W efekcie brakuje połączeń między półkulami i nie współpracują one dostatecznie przy podejmowaniu codziennych decyzji. To dlatego osoba z FAS działa pod wpływem impulsu, a dopiero potem uświadamia sobie (lub nie), jakie mogą być tego konsekwencje. Mózg takiej osoby ma problemy z wiązaniem nowych informacji z wcześniejszym doświadczeniem, a także z wykorzystaniem wiedzy w działaniu.

Z tego się nie wyrasta
Dzieci z FAS dorastają, ale nie do końca, bowiem w wielu sferach nie osiągają dojrzałości. Nie wyrastają z problemów. Mają trudności z ukończeniem szkoły i osiągnięciem życiowej niezależności. Konsekwencją tego syndromu u dorosłych już osób jest brak dojrzałości emocjonalnej, nieumiejętność planowania i podejmowania decyzji, a tym samym trudność w realizacji zamierzeń. Dorosłe osoby z FAS często czują się zmęczone, miewają napady złego humoru, bywają drażliwe, poirytowane, albo odczuwają lęk bez powodu. To wszystko sprawia, że mają kłopoty z nawiązaniem właściwych relacji z partnerem i w rodzinie. Nie potrafią również wyjaśnić, jakie są powody ich zachowania, uczuć, co wywołuje poczucie zagubienia. Mogą też wystąpić u nich problemy i zaburzenia mające wtórny charakter, takie jak choroby umysłowe, konflikty z prawem (w efekcie impulsywnych, agresywnych działań), nadużywanie alkoholu i inne uzależnienia. Kobiety narażone są na przedwczesną, niechcianą ciążę. Częstym doświadczeniem osób z FAS jest różnego rodzaju przemoc (psychiczna, fizyczna, seksualna). Ich impulsywne zachowania bywają mylnie interpretowane jako wyraz złej woli, a są efektem uszkodzeń, jakich doznał ich mózg, zanim się narodzili.

To, jak bardzo alkohol wypity przez matkę zaburzy rozwój płodu zależy od tego, jak często i ile alkoholu pije, jaki jest stan jej zdrowia, a także innych czynników, np. czy je coś podczas picia, czy nie. Te same czynniki i właściwości organizmu decydują o tym, jak szybko się upijamy, czy i kiedy może u nas wystąpić upojenie alkoholowe. Trzeba pamiętać, że alkohol dłużej oddziałuje na system nerwowy dziecka niż matki. I nawet okazjonalne picie alkoholu przez kobietę w ciąży może spowodować uszkodzenia mózgu płodu.

Wiele przypadków FAS, a tym bardziej FAE i ARND łatwo przeoczyć, zignorować ich objawy i złożyć je na karb lenistwa lub niechęci dziecka do nauki – mówi się wtedy „zdolne, ale mu się nie chce”. Nauczycielom i rodzicom wydaje się, że dziecko jest w stanie nauczyć się więcej i lepiej się zachować. Dzieci z FAS sprawiają bowiem wrażenie, jakby stać je było na więcej, ale to są pozory. Zdarza się, że dzieci te mówią o rzeczach, o których nie mają pojęcia i używają pojęć, których nie są w stanie zrozumieć. W efekcie FAE oraz ARND pozostają zwykle niezdiagnozowane.

Chwila słabości przyszłej mamy może więc wpłynąć na całe życie jej dziecka. Zdecydować o jego rozwoju – a raczej niedorozwoju, jego dzieciństwie, karierze szkolnej i relacjach z rówieśnikami, a także przesądzić o dalszym, dorosłym życiu. Wiele kobiet w ciąży, czując odpowiedzialność za zdrowie dziecka, połyka witaminy, stara się zdrowo odżywiać, nie zażywa lekarstw, które mogłyby dziecku zaszkodzić. A jednocześnie nie potrafią odmówić sobie od czasu do czasu kieliszka alkoholu – bo to niewiele, tylko dziś, wyjątkowo, tylko ileś tam procent. Przecież nie zaszkodzi. Nie zaszkodzi? A jak jest naprawdę? Otóż tak naprawdę nie wiadomo, jakie mogą być skutki wypitego przez kobietę w ciąży kieliszka, bowiem każda dawka alkoholu może uszkodzić płód. Ale zaburzenia tego można z łatwością uniknąć. Wystarczy nie pić w czasie ciąży.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-12-03, 20:27   

Co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol
PAP, msu

Co trzecia kobieta w ciąży pije alkohol; może to powodować u dzieci wystąpienie płodowego zespołu alkoholowego (FAS) lub zaburzenia rozwoju układu nerwowego - podkreślano na otwarciu wystawy "FAScynujące dzieciaki" w PKiN w Warszawie.
Nieznane jest stężenie alkoholu, które decydowałoby o wystąpieniu płodowego zespołu alkoholowego, dlatego każda ilość alkoholu u kobiet w ciąży jest szkodliwa.

Wystawa, która potrwa do 19 grudnia, dokumentuje sesję terapeutyczną w Siarczynku pod Warszawą. Z przedstawionych danych wynika, że przed ciążą alkohol pije 66 proc. kobiet, podczas ciąży - co trzecia. Spożywanie dwóch lub więcej standardowych porcji alkoholu dziennie (porcja standardowa to ok. 10 g czystego alkoholu czyli kieliszek wódki, lampka wina czy szklanka piwa) może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Negatywne skutki picia alkoholu mogą występować u co setnego noworodka. W Polsce co roku rodzi się ok. 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe spowodowane kontaktem z alkoholem w czasie okresu płodowego; w 10 proc., jest to FAS.

- Zdarzają się przypadki, kiedy dzieci rodzą się ze zmianami kostnymi, zmianami w budowie organów, czy niewykształconymi organami wewnętrznymi: sercem, trzustką czy płucami - powiedział dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka. Z badań wynika, w przypadku urodzenia dziecka z FAS ryzyko wystąpienia FAS w drugiej ciąży wynosi 70 proc.

- Mózg dziecka kształtuje się w środowisku alkoholu, czyli w środowisku trucizny, dlatego jego układ nerwowy nie jest wykształcony tak, jak powinien - powiedział Brzózka.

Do najczęściej występujących objawów FAS należą: zahamowanie wzrostu w okresie przed i poporodowym, lub zmniejszony obwód głowy, objawy świadczące o nieprawidłowym rozwoju ośrodkowego układu nerwowego (zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozowju, dysfunkcjonalne zachowania, upośledzenie umysłowe, wady rozwojowe) czy charakterystyczne cechy twarzy (cienka górna warga, czy wydłużona i spłaszczona środkowa część twarzy).

Osoby z syndromem FAS mogą mieć także zaburzenia pamięci i koncentracji, kłopoty z nauką, zaburzenia snu, zawężone pole widzenia, mogą być nadpobudliwe, nieświadome tego, co dzieje się wokół, mogą mieć tiki lub dziwaczne nawyki, kompulsywne zachowania. Z badań wynika, że u dzieci z FAS zanotowano także przypadki samookaleczania i utraty kontroli.

Szczególnie niebezpieczne jest picie w pierwszych dniach ciąży, gdy kobieta jeszcze o niej nie wie. Największe uszkodzenia mózgu i układu nerwowego może spowodować alkohol w pierwszych 3-5 tygodniach. Alkohol pity w trzecim trymestrze ciąży może znacząco spowolnić rozwój dziecka, a nawet spowodować przedwczesny poród.

Na zminimalizowanie skutków FAS może wpłynąć jego wczesne rozpoznanie (do 6 roku życia), życie dziecka w przyjaznym i stabilnym środowisku i dostęp do fachowej pomocy. FAS został opisany po raz pierwszy w 1973 roku, a kryteria jego rozpoznania ustalono w 1980 roku.

:arrow: źródełko
_________________
Monika, mama anielskiego Kubuli z zD (ur. 18.09.2005 - zm. 31.07.2006) , Ninki (ur. 16.02.2010 r.) i Lilki (ur. 4.02.2014 r.)
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-15, 18:16   

No i znowu ja i Krystian: wczoraj dowiedzieliśmy się (jest Krystian w trakcie bardzo poważnych badań - bierze udział jako królik w badaniach naukowych), że dzięki alkoholowi wypitemu w brzuchu swojej Mamy będzie w coraz gorszym stanie: w niektórych obszarach jego mózgu znajdują się lipidy, które powodują uszkadzanie komórek nerwowych. Już wiem, dlaczego wydaje mi się, że dziecko myśli coraz gorzej.
Niektóre obszary jego mózgu zostały uszkodzone trwale przed narodzeniem, a inne są w trakcie uszkadzania. Inne jeszcze mają poważne zaburzenia, które powodują, że nie może on normalnie funkcjonować w społeczeństwie. :nie: Jestem zdruzgotana.
Lekarz podsumował: rzadko kiedy zdarza się tak poważnie uszkodzone dziecko bez zmian w wyglądzie.
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
mama kubusia 
trajkotek


Pomogła: 2 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 03 Kwi 2008
Posty: 1573
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-06-15, 23:06   

Aż serce mnie zabolało... :-x
_________________
Ania- mama Kubusia 19.01.2008
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-06-16, 10:48   

Mnie też. :cry:
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
stokrota 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 26 Lut 2007
Posty: 1901
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2008-06-16, 19:32   

:cry: a zafundowała mu to...matka...
Nie po raz pierwszy widzę, jak przerażająca jest ludzka bezmyślność...Krystian miał szansę być zdrowym chłopcem...
_________________
Iwona, mama Ani z zD (30.01.1990 - 10.09.2023)
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2008-06-17, 09:58   

Stokrotko-chyba "matka". :-x
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
karolina 
nawijacz

Wiek: 44
Dołączyła: 03 Gru 2006
Posty: 681
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2008-06-17, 11:15   

Przykre... Jedni robią wszystko,. żeby dziecko było zdrowe, inni robią wszystko, żeby było zupełnie inaczej. Szkoda dzieci, którym "mamy" świadomie (?) fundują takie życie.
_________________
Karolina, mama Maciusia z zD, ur. 12.04.2006r., i Kacperka, ur. 16.05.2012r.
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9714
Skąd: Dębica
Wysłany: 2008-06-19, 07:43   

Agnieszka aż mnie ciarki przeszły ze smutku...
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
kruffka 
trajkotek
Agnieszka

Wiek: 50
Dołączyła: 07 Sty 2007
Posty: 1578
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-06-19, 12:40   

To jeszcze powiem, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży, w żadnym jej momencie. Są matki zdrowe, nie alkoholiczki, które mają dzieci z FAS, bo wypiły raz. Albo piły winko do obiadku, tak jak mnie namawiano na szkole rodzenia w roku 2004, prowadzonej przez znaną Jeannette...
_________________
Mama Krzysia (12.06.2004), Martynki (15.09.2006), Piotrusia (17.12.2009), Irenki (24.03.2010) i Oliwii (27.12.2016). Rodzic edukacji domowej. Rodzina zastępcza od 2002 roku.
http://chomikarnia.blox.pl/html
 
 
Norelka 
nawijacz


Wiek: 54
Dołączyła: 06 Paź 2006
Posty: 1399
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2008-06-19, 13:04   

:cry: Dobrze choć, że teraz się wszędzie o tym mówi, że nie wolno ani grama alkoholu w ciąży. Może coś dotrze, przynajmniej do niektórych kobiet ciężarnych...
_________________
Maja - mama Michała 18 l. i Adasia ur. 04.06.06 z zD www.adas.tomanik.eu
 
 
aqua 
nawijacz

Dołączyła: 05 Lis 2006
Posty: 1323
Wysłany: 2008-06-21, 20:54   

Zal Krystianka i to bardzo.
Biedak niewie ze nie jego wina jest nieumiejetnosc zdobycia wielu umiejetnosci, brak kontorli zachowan.
Krufko przytul go mocno i kochaj ....bo nikt tej milosci wlanej przez Ciebie mu niezastapi.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu