FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo autorskie,oznakowanie zdjęć zakątkowych
Autor Wiadomość
Mama Ewy 
trajkotek


Dołączyła: 15 Sty 2010
Posty: 2099
Wysłany: 2010-03-23, 18:49   Prawo autorskie,oznakowanie zdjęć zakątkowych

Niedawno pojawiła się na forum Iskra .
Była tu kilkakrotnie pod różnymi postaciami.
Gdyby nie czujność Margoli,to dłużej trwałaby jej gra z podawaniem się za babcię chłopca z zD.Ona mogła zamieścić ściągnięte zdjęcie.
Tak samo ktoś może z Zakątka zapisać sobie dowolne zdjęcia.Wiem,bo przed chwilą wybróbowałam.Klooocuszku-Twojego Kubunia ostatnie dokonania uwieczniłam w swojej galerii.Można.
Może warto pomyśleć o tym,żeby każde zamieszczane zdjęcie miało umieszczony jakiś napis,który zaznaczałby,że pochodzi ono z Zakątka.
Wtedy skopiowane i zamieszczone gdzieś bez naszej wiedzy byłoby trudniejsze.Przykro pomyśleć,że inni mogliby się bawić naszymi fotkami.
Mamy tu sztab ludzi i większość z nich doskonale orientuje się w tematyce komputerowej.Wiem,że na niektórych portalach są takie zabezpieczenia które uniemożliwiają kopiowanie ich zdjęć.Może warto o tym pomyśleć.
_________________
Ewci z zD
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2010-03-23, 19:03   

Zdjęcia wklejane na forum Zakątek 21 nie są umieszczane na naszym serwerze więc nie ma możliwości umieszczenia na nich żadnych znaków identyfikujących.
Ostatnio dopytałam magurę o znaki identyfikujące na zdjęciu i są one dostępne między innymi na str google Picasa.
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-03-23, 20:52   

Po pierwsze, nie ma idealnego i ostatecznego sposobu zabezpieczenia zdjęcia publikowanego w internecie. Prawda jest taka - publikujesz - ryzykujesz.

Najprostszym do realizacji jest nanoszenie znaku wodnego o różnych rozmiarach, treści i formie. Czasami jest to adres strony gdzieś w stopce, czasami przechodzący przez całe zdjęcie znak charakterystyczny. Ale to jedynie półśrodek choć w dużym procencie najbardziej skuteczny.
Jak to zrobić? To już jest zależne od oprogramowania, które stosujecie do przesyłania zdjęć do internetu bądź organizowania i zarządzania zdjęciami lokalnie w waszym komputerze zanim zostaną one wysłane "w świat".

Mamo Ewy, nie ma na forum możliwości blokowania kopiowania obrazów. Możemy jedynie zabronić wam ich zamieszczania ;-) Możecie natomiast wy sami zadbać choćby właśnie o nanoszenie znaków charakterystycznych na swoich zdjęciach. Zerknij sobie np. :arrow: na pocztówki i zobacz jak ja to robię. Fotki w większości wysyłam programem Google'a Picasa, który taką opcję posiada ale prawie każdy dobry program do obróbki też takie możliwości ma i można to zrobić wręcz seryjnie - czyli kazać mu przekształcić całość. Metoda prób i błędów najlepsza! :-) Byle mieć kopie oryginału.

Pomijając kwestie techniczne, Zakątek nie jest właścicielem zdjęć a umieszczając je tutaj korzystacie z innych serwerów, które często - choć sobie z tego nie zdajemy sprawy - :arrow: mają do nich pełne prawa. Warto się więc zastanowić czy chcemy wszystko umieszczać w internecie, a jeśli tak to w jakiej formie i gdzie.
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
  
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16923
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-23, 20:59   

Ja też poproszę Mary, żeby mi zrobiła taki "stempel"do znakowania Maksia zdjęć na jego zakątku. :-)
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 840
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2010-03-23, 21:00   

magura napisał/a:
Po pierwsze, nie ma idealnego i ostatecznego sposobu zabezpieczenia zdjęcia publikowanego w internecie. Prawda jest taka - publikujesz - ryzykujesz. (...)


Jeśli coś widzimy na ekranie, to ten widok "mamy u siebie". Print Screen i wklejamy gdzie chcemy. Przed tym nie ma zabezpieczenia. Można ustawić skrypty blokujące pobieranie adresu obrazka, blokujące kopiowanie obrazka itd. itp. Ale to działa o tyle - o ile nie chcemy np. aby pobierać obraz w większej rozdzielczości. Dziesięcioma palcami podpisuję się pod postem Magury - tylko oznakowanie zdjęć daje taką ok. 75% pewność, że nikt ich sobie nie przywłaszczy. Tak robi np. Google w serwisie Google Maps. Są jeszcze bardziej wyrafinowane metody - daje je np. PhotoShop. Polegają one na takim zmienianiu pojedynczych pikseli obrazu, żeby w razie czego można było wykazać, że zdjęcie było "przywłaszczone". A link do zdjęcia na obcym serwerze zawsze i tak można zrobić... To jest piękno World Wide Web. Tutaj prawa autorskie naprawdę nabierają innego znaczenia i tradycyjne prawo (zwłaszcza pod tymi szerokościami geograficznymi) za tym nie nadąża...
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-03-23, 21:19   

Ooo widzę, że groszki dwa w jednym momencie nam tutaj odpowiadają - kuchnia i pokój? :hyhy:

A w temacie - co prawda ja tego rodzaju oprogramowania nie preferuje (wg mnie to niepotrzebne "mnożenie bytów" bo takiej funkcji oczekuję od swojego programu anie jakiegoś dodatku) ale tym, którzy nie wiedzą o co chodzi polecam np. to albo przynajmniej przeczytanie tego krótkiego tekstu.

Co do programów prostych polecam :arrow: IrfanView do organizowania i przeglądania zdjęć i do niego :arrow: poradnik do znakowania fotek albo jeszcze lepiej - mój wybór :arrow: GIMP ale to raczej dla tych z zacięciem ;-) i z całym szacunkiem gr0szku, nie odczuwam przy nim potrzeby korzystania z kradzionej wersji PS :cool2:

EDIT: A poniżej jeszcze próbka zdjęcia, którego niby nie da się skopiować MamoEwy ;-) wystarczyły dwa (2) kliknięcia :okular: Zdjęcie pojawia się tutaj jedynie w celach informacyjnych i w takich powinno być użyte bo inaczej łamiemy prawa i zastrzeżenie autora na stronie.
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
  
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16923
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2010-03-23, 21:23   

Zgadłeś, kuchnia i pokój...
Ja mam gimpa, Mary ma edukacyjnego PS - nie kradzionego :papa:
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
magura 
moderator
zakręcony tata Cysia


Pomógł: 1 raz
Wiek: 50
Dołączył: 06 Lip 2007
Posty: 4076
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2010-03-23, 21:27   

Groszku - wybacz bo tak to zabrzmiało z mojej strony - to nie było oskarżenie. Faktem jest przecież, że większość osób, które wychwalają PS nie zdają sobie sprawy, że ten program jest niebotycznie drogi i korzystają jedynie z jego kradzionej wersji. Oczywiście możliwe jest korzystanie z wersji okrojonych, edukacyjnych (jak wy) czy jeszcze inaczej dostępnych całkowicie legalnie ale tak niestety często nie jest.
_________________
:arrow: Liski_5 to Lusi, Michał (vel magura) i nasze Liski-urwiski: Paweł (14), Marcinek z zD (08.05.07) oraz Zosia (8).
 
 
gr0szek 
nawijacz
małż


Wiek: 60
Dołączył: 25 Kwi 2007
Posty: 840
Skąd: wiadoma rzecz...
Wysłany: 2010-03-23, 21:29   

groszek napisał/a:
...Ja mam gimpa, Mary ma edukacyjnego PS - nie kradzionego :papa:


A ja piszę software... (Taki ze mnie "pisatiel" a nie "czitatiel". No może nie aż tak graficzny jak PS, ale do map cyfrowych się coś w życiu popełniło) toteż korzystam głównie z open source i jak coś trzeba to obowiązkowo przekazuję honoraria autorom. Nie podcinam gałęzi... Wszak to wątek o prawach autorskich :spoko:
_________________
Tomek - ojciec M z zD (już 18 lat), M (25 lat), M (29 lat), M (31 lat), M+K (34 lata), M (36 lat)
 
 
Mama Ewy 
trajkotek


Dołączyła: 15 Sty 2010
Posty: 2099
Wysłany: 2010-03-23, 22:37   

Oj,Maguro!
Nie każdy klika dwa razy...
_________________
Ewci z zD
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-04-20, 16:39   Prawo autorskie - komunikat od Zakątkowego Zespołu

Bardzo prosimy o pilne przejrzenie przytaczanych przez Was artykułów ze zdjęciami oraz zamieszczanych zdjęć, czy zostały przez Was opublikowane na podstawie stosownej zgody autora - dotyczy to szczególnie cytatów z prasy i internetu. Prosimy bezwzględnie usunąć zdjęcia z cytowanych artykułów oraz zadbać o podanie źródeł. Może się zdarzyć sytuacja, w której właściciel praw autorskich do zdjęcia będzie domagał się uiszczenia stosownej kary za wykorzystanie zdjęcia bez odpowiedniej licencji, a roszczenie kierowane będzie bezpośrednio do użytkownika, który takie zdjęcie zamieścił. Chcielibyśmy oszczędzić naszym Zakątkowiczom takich niemiłych przygód, więc prosimy o uważne przyjrzenie się cytowanym i publikowanym przez Was treściom.
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
 
 
Wojtala 
złotousty


Pomogła: 12 razy
Dołączyła: 08 Lut 2010
Posty: 3129
Wysłany: 2012-04-20, 16:58   

Margolu, czyli te wszystkie fotki wstawiane w wątku " zagadka fotograficzna" powinny być w tej chwili opisane- czyli dodane skąd pochodzi fotka. Ale przecież użytkownik nie ma takiej mozliwości, gdyż na edycję postu jest 30 minut, a zagadka czasami i kilka dni "wisi" - więc teraz co? Nie wstawiać zagadek z netu?
_________________
Lucyna - mama Wojtka z zD 22.01.2010 i Amelki Aniołka (13tc)
 
 
julkakulka 
złotousty

Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 06 Kwi 2011
Posty: 2832
Skąd: z dużego pokoju :)
Wysłany: 2012-04-20, 17:17   

właśnie jak to zrobić jak na edycję ma się 30min

:?:

to chyba będzie trzeba zablokować dodawanie zagadek, śmieszne zdjęcia itd
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2012-04-20, 18:38   

Ja od kilku miesięcy domagam się od Moniki vel kabatki zwrotu bezpodstawnie zabranych mi praw Admina na założoym przeze mnie tymże forum - własnie w ramach prawa autorskiego.
I co??

NIC
po prostu NIC :]
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Margola 
moderator
Członek Stowarzyszenia - rzecznik prasowy


Wiek: 50
Dołączyła: 26 Lut 2008
Posty: 7779
Skąd: Kraków
Wysłany: 2012-04-20, 19:42   

Alicjo. Poinformowałaś już Zakątkowiczów niejednokrotnie, że zakładasz sprawę sądową Kabatce i Kabatowi. Że nie interesuje Cię polubowne rozwiązanie konfliktu, który wytrwale budowałaś przez kilkanaście miesięcy, próbując wciągnąć w niego członków Stowarzyszenia. Wszyscy wiemy, że sąd sądem, a sprawiedliwość jest po Twojej stronie. Uszanuj więc prośbę forumowiczów o załatwienie sprawy "między Wami" oraz miej na względzie, że zakazałaś Kabatom publikowania korespondencji, zarówno Twojej, jak i Twojego pełnomocnika procesowego i istotnie powstrzymaj się od komentarzy na ten temat do rozstrzygnięcia sądu. Wszyscy je (to postanowienie) uszanują.

To mój jedyny komentarz na ten temat.

Jeśli idzie o zdjęcia z prasy - zgłaszajcie je proszę do mnie linkiem, będę edytować. Sprawę zagadek wyjaśniam z prawnikiem.
_________________
Margola Mama Karola 13.03.2002, Kasi 30.06.2010 i ciocia Marcinka z zD (08.05.07)

W ludzkim sercu toczą walkę dwa wilki. Jeden jest pełen złości i nienawiści. Drugiego przepełnia miłość, przebaczenie i pokój. Zwycięży ten, którego karmisz.
  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu