FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Czy kiedyś coś powie?
Autor Wiadomość
effulka90 
gaduła
Alina


Wiek: 71
Dołączyła: 19 Lut 2008
Posty: 505
Skąd: Wałbrzych
Wysłany: 2011-06-01, 10:44   

mafra u Agatki też zaczynały się słowa o takich wyrazach, koka na foke, kaka na Kasie itp. A teraz pięknie, czasem dość nie zrozumiele całymi zadaniami mówi ;-)
U nas Agtaka mówi, a Zuza taka cicha... Czasem powie ładnie coś sobie po cichu a jak chcemy aby powtórzyła to już nie :nie: Z czasem rozwinie jej się mowa :spoko: Tak jak u każdego zakątkowego dzieciaczka :tak: U mojej biologicznej córki na Warsztatch jest 5 młodzieży z zD, każdy mówi, jeden ładnie zrozumiale, inny też zrozumiale ale trzeba się domyślać lub prosić o dokładne powtórzenie, dlatego trzeba być dobrej myśli i wierzyć w swoje dziecko :tak:
_________________
Alina mama- Agatki z zD ur.29.12.2006r, Zuzi z zD ur.05.09.2007r
"Te dzieci od początku były moje, urodziły się by, być ze mną. Musiałam je tylko odnaleźć."

Matką nie jest ta co urodziła, lecz ta co wychowała.
 
 
romaya 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 04 Lip 2009
Posty: 3402
Skąd: Łomża
Wysłany: 2011-06-01, 12:49   

Ja też wierzę, że Filip będzie mówił, wcześniej, czy później. Rozmawiałam z logopedką pracującą w bardzo dużym zespole szkół specjalnych. Powiedziała, że w swojej blisko 20-letniej praktyce spotkała jedynie 3 zupełnie nie mówiące osoby z zD.

Na chwilę obecną Fifo mówienie ma głęboko w poważaniu, choć bardzo wcześnie krzyczał np. "aaam" tak głośno, że niania ze spaceru truchcikiem biegła do domu. Kiedyś wyrwało mu się nawet "MajTa". Teraz młody woli mlaskać i cmokać, że głodny. Ojciec na mlaskanie karmi, ja nie. I wtedy jest "am". Tyle, że syncio bardzo wkurzony :okular: (to chyba jednak wygodnictwo).

Cieszę się, bo Fifo rozumie bardzo dużo i wykonuje polecenia typu "Połóż się", "Zbuduj wieżę itp. Jego logopedka uważa, że teraz najważniejsze jest właśnie rozumienie mowy. Na mówienie przyjdzie czas :tak:
_________________
Magda, mama Majki (02.02.2004) i Filipka z zD (29.05.2009)
Fifi podbija świat
 
 
Malaga 
trajkotek


Pomogła: 9 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 23 Sie 2009
Posty: 1551
Skąd: Okolice Siedlec
Wysłany: 2011-06-01, 19:38   

Ja nie dopuszczałam do siebie myśli, że Kinga może nie mówić w ogóle. Przez długi czas Kinia mówiła tylko ciągi sylab: mamamama i bababa. Moja babcia za każdym razem się dopytywała" i co, doszło jej jakieś słówko?" A tu nic :-? Na dobre zaczęła się rozwijać z mową gdzieś około 5 roku życia. Wcześniej też już zaczynała gadać po swojemu, wymyślała swoje gesty. Wychodziłam z założenia, że skoro jest opóźniona w rozwoju to znaczy, że mowa będzie opóźniona, ale będzie.
_________________
Mama Kasia + Wera(2001), Kinga z zD(09.03.2003) , Domcia(2008)
Kinga i jej sukcesy
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-06-01, 22:08   

Piotrek POWOLUTKO rusza, jego zasób słownictwa to:baba (również na mnie, ale jak bardzo czegoś chce, to jest piękne "mama"), tata (wiadomo-bożyszcze, więc najlepiej mu wychodzi), Oła, A-da (właśnie tak) lub Dada na siostry, Dody (czyli bajkowy Noddy), Ty-Tygrysek, da(j) pi(ć), ta(k), maś (masz), teś (też), tu, nie (tydzień temu na Dniu Matki w OWI pani upominała niegrzeczną dziewczynkę z zD, pyta ją, czy będzie już grzeczna, a Piter w tej ciszy: "nie!!"Nawiasem mówiąc rok temu ta dziewczynka nie mówiła NIC, i nagle bum, szok, jak mówi!!Spytała mamę, gdy ją zobaczyła-"A ciastko kupiła?"Ma 5 lat), bach, lala, odgłosy zwierzątek, coś zbliżone do: lody, trawa, duży las, potrafi liczyć do pięciu(ostatnio go pani opiekunka chwaliła w tym temacie), oczywiście nie jakoś bardzo wyraźnie, ale raczej wiadomo, o co chodzi. Jeszcze coś tam mówi, ale nie sposób wszystkiego napisać. Chętnie powtarza, ma tyle do powiedzenia i chciałby, próbuje i się cieszy, nawet jeśli jest to niezrozumiałe (wszystko chwalimy oczywiście). Patrzy, jak układamy usta i naśladuje. Wykorzystujemy tę jego chęć do nauki. Rozumie wszystko, spełnia wszelkie polecenia (chyba że nie chce, to mówi "nie" i ma w nosie). Liczę, że będzie coraz lepiej. Ale też powtórzę, co już kiedyś tu pisałam-nie wierzę w cudowną moc logopedów, choćby dziecko miało zajęcia 7 razy w tygodniu. Wydaje mi się, że ta niemoc tkwi w dziecku, można mu pomagać, podsuwać pomoce, mówić do niego, ale cudów nie ma-to wszystko leży gdzieś w środku i trzeba czekać na odpowiedni czas, jeśli ma nadejść - nadejdzie. :-)
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
  
 
 
mamagugu 
złotousty


Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Paź 2007
Posty: 9200
Skąd: Gillingham, Anglia
Wysłany: 2011-06-01, 22:15   

Dlatego to się nazywa stymulacja a nie cudotwórstwo. ;-)
_________________
Mama bliźniaczek: Violi z zD i Nigelli (20. 08. 2007)
"It's ok not to be ok".
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-06-01, 22:17   

No tak. :okular:
Tylko jestem przeciwna przestymulowywaniu (jeśli jest taki wyraz, hm).
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
  
 
 
Grażyna O. 
moderator
Członek Stowarzyszenia


Dołączyła: 04 Sie 2007
Posty: 6425
Skąd: tutaj
Wysłany: 2011-06-01, 22:17   

joa napisał/a:
..... Ale też powtórzę, co już kiedyś tu pisałam-nie wierzę w cudowną moc logopedów, choćby dziecko miało zajęcia 7 razy w tygodniu. Wydaje mi się, że ta niemoc tkwi w dziecku, można mu pomagać, podsuwać pomoce, mówić do niego, ale cudów nie ma-to wszystko leży gdzieś w środku i trzeba czekać na odpowiedni czas, jeśli ma nadejść - nadejdzie. :-)


Joa wszystko zależy od dziecka, Tomek nie pionizował języka, ja nie potrafiłam tego go nauczyć, a logopedka dała radę :spoko: odwrażliwiają buzię, gryzie jakieś gumowe rurki, stale coś tam z nim kombinuje i osiąga efekty. Blokada blokadą, ale żeby się odblokował też trzeba pomóc.
_________________
Zakątek Tomka (30.12.2003)
 
 
joa
trajkotek
joa


Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Sie 2007
Posty: 2361
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2011-06-01, 22:19   

Grażyna-pisałam, że można, wręcz trzeba, jeśli potrzeba ;-) , pomagać.
Nie lubię tylko wszelkiej przesady.
_________________
Piotruś-zD, ur. 27.08.2006r.
Oleńka-ur. 26.03.2009r.
Adusia-ur. 06.12.2010r.
 
 
mamagugu 
złotousty


Pomogła: 11 razy
Wiek: 45
Dołączyła: 07 Paź 2007
Posty: 9200
Skąd: Gillingham, Anglia
Wysłany: 2011-06-01, 22:22   

No i tego wam w Polsce zazdroszczę. Viola będzie mówić, to już wiem, ale prawdopodobnie niewyraźnie bo tu takich cudów jak pionizacja języka nikt z nią ćwiczył nie będzie, logopedzi nie mają zielonego pojęcia o masażu itp, Viola ma paszczę otwartą i już tego raczej nie zmienimy, chyba że sama się będzie pilnować.
_________________
Mama bliźniaczek: Violi z zD i Nigelli (20. 08. 2007)
"It's ok not to be ok".
 
 
babciajanina 
nawijacz

Wiek: 72
Dołączyła: 23 Kwi 2008
Posty: 1417
Wysłany: 2011-06-03, 05:54   

u Grażynko, bardzo ucieszyła mnie wiadomość, żeTomek tak się rozgadał :-)Doskonale pamiętam jak podczas naszego plażowego spotkania w Karwii wszystko nazywało sie kaka - jeżeli dobrze pamietam o sobie też tak mówił.Zyczę sukcesów :spoko: . Jeżeli chodzi o naszego Piotrusia w kwestii mówienia to Joa zapomniała dodać o słynnym słowie: ał-to-bus/piszę tak jak to wymawia/Wszystkie odpytywanki Piotrusia ze słów i liczenia trzeba robić bez obecności Olki, bo przecież ta spryciula zawsze jest w tej kwestii bezbłędna no i oczywiście pierwsza wyrywa sie do odpowiedzi, a przecież to Piotruś musi odczuć, że odniósł sukces i jego trzeba pochwalic ;-) W temacie gadulstwa Ola mnie zadziwia, bo do tej pory byłam przekonana, że to moja dziatwa była taka do przodu z mówieniem :lol: , a tu niesoodzianka - nowe pokolenie jeszcze zdolniejsze.Olka nauczyła sie wszystkich literek alfabetu jako 20 mieięczny maluch, właśnie podczas uczenia literek Piotrusia.Był taki czas, że obydwoje byli namolni do znudzenia w proszeniu o pisanie liter na znikopisowej tablicy.Póżniej przyszedł czas na słowa, oczywiście Piotruś powtórzy, ale tylko wtedy kiedy akurat ma na to ochotę- no niestety uparciuszek jest i nie wiem czy to tylko zespół :-D
_________________
"To przewrotne szczęście miewa różne wymiary".
 
 
groszek 
junior admin


Pomogła: 14 razy
Wiek: 60
Dołączyła: 11 Gru 2006
Posty: 16898
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-06-03, 08:45   

aniamamajulci napisał/a:


O tym mówią na samym początku na logopedii - trzeba zalać dziecko gadaniem. Mowić do niego ile sie da.

Akurat Szkoła Krakowska i prof Cieszyńska wcale tak nie uważa
_________________
Dzieci groOszkòw
Marysia 36
Maciek i Kasia po 34
Marcin 31
Małgosia 29
Mateusz 25
Maksymilian 18 (17.06.2005)
 
 
aniamamajulci 
nawijacz


Dołączyła: 18 Kwi 2008
Posty: 861
Wysłany: 2011-06-03, 12:24   

groszek napisał/a:
aniamamajulci napisał/a:


O tym mówią na samym początku na logopedii - trzeba zalać dziecko gadaniem. Mowić do niego ile sie da.

Akurat Szkoła Krakowska i prof Cieszyńska wcale tak nie uważa


A Uniewersytet Warszawski do 2000roku tak własnie uważał. Może coś się zmienło :roll:
 
 
Tuśka 
złotousty
Zbigniewkowa mama


Pomogła: 4 razy
Wiek: 46
Dołączyła: 08 Lut 2008
Posty: 3037
Skąd: z domu
Wysłany: 2011-06-03, 12:33   

Ciekawe co w takim razie z dziećmi, które mają nie mówiących rodziców. Znam takie rodziny gdzie rodzice nie mówią a dzieci mówią pięknie i płynnie migają.
Kto je mową zalewa?
Nie zawsze przecież mieszkają z babciami...
Jednak mowa czynna się u nich rozwija.
Co na to uniwersytet? :roll:
_________________
"Szczęśliwi, którzy potrafią śmiać się z samychsiebie.
Będą mieli zabawę i radość przez całe życie." ks. T. Fedorowicz
www.zbysiozielinski.cba.pl
www.zapiskituski.blog.onet.pl
 
 
Artur21 
złotousty


Pomógł: 1 raz
Wiek: 52
Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 2709
Skąd: ...z lodówki
Wysłany: 2011-06-03, 13:02   

Uniwersytet milczy... ;-)
_________________
Pozdrawiamy całym zespołem- Magda & Artur & Franek 31.08.2009 oraz Antek 09.10.2011
 
 
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2011-06-03, 13:06   

A Wy znowu jaja sobie robicie .. :cool2:
_________________
Kala 16 lat, Kasia 15 lat i reszta towarzystwa
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu