FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
ASD i VSD a CAVC
Autor Wiadomość
Kalinka 
nawijacz


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1038
Wysłany: 2007-02-04, 15:06   ASD i VSD a CAVC

Ponieważ Kabatka zastanawiała się czy ASD i VSD to to samo co CAVC postanowiłam zrobić malutkie porównanie.
Tak więc:

ASD jest ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Można go leczyć operacyjnie ale bywa bardzo często, że sam zarasta. Dziecko wymaga kontroli kardiologicznej ale zabieg wykonuje się zazwyczaj w drugim roku życia.

VSD jest ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej.
Bardzo małych ubytków nie leczy się operacyjnie tylko czeka aż same się zarosną.
Większe ubytki wymagają leczenia operacyjnego i jest to zawsze operacja na otwartym sercu z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego. Zabieg przeprowadza się u niemowląt aby nie dopuścić do rozwoju nadciśnienia płucnego.

CAVC nie jest jednak złożeniem dwóch poprzednich wad. Tak mi się osobiście wydaje.
Chociaż kanał przedsionkowo komorowy chrakteryzuje się faktycznie ubytkiem w przegrodzie między przedsionkowej tj ASD i ubytkiem w przegrodzie międzykomorowej tj. VSD dochodzi do tego jednak jeszcze uszkodzenie zastawek: jednej, obu albo jeszcze gorzej występuje jedna wspólna zastawka.
Postępowanie medyczne też jest inne.
CAVC wymaga szybkiej operacji, albo korekty wady albo bandingu tętnicy płucnej gdyż w przeciwnym razie rozwinie się nadciśnienie płucne.
Kanał przedsionkowo komorowy musi być zoperowany i nie ma szansy aby coś samo się zarosło.

Starczy tego na dzisiaj. Nie wiem czy wszystko opisałam jak trzeba.

A jakie jest Wasze zdanie na temat tych wad wszak Wasze dzieciaki też miały wady serca.
 
 
kabatka 
admin
Założyciel forum i Stowarzyszenia "Zakątek 21"


Pomogła: 1 raz
Wiek: 47
Dołączyła: 28 Wrz 2006
Posty: 14639
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-02-04, 23:01   

Właśnie tak Kalinko sobie kombinowałam :-D

Ja to należę do tych, co to chcą wiedzieć wszystko dokładnie. Zawsze wkurzało mnie, jak lekarze używali różnych terminów na wady Kuby. Raz że tetralogia Fallota i kanał, potem raptem dowiaduję się, że DORV - zgłupiałam. A tu okazało się, że DORV jest szczególnym (czyt. bardziej pochrzanionym) przypadkiem fallota :cry: Dlatego cieszę się, że opisałaś to, bo wg mnie łatwiej szukaś potem inforamacji. Przynajmniej wiadomo, co wpisać w google :cool2:
 
 
Aśka 
złotousty


Wiek: 45
Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 5409
Skąd: lubelskie
Wysłany: 2007-02-05, 19:21   

:prosze: Właśnie Kalinko, dzięki - ja teraz właśnie rozszyfrowuje wyniki Martynki. Nigdy do końca nie wiedziałam o co w nich "chodzi". Teraz mam jasność. Jak przeanalizuję do końca napiszę. Martynka nie miała operacji. Przyjmowała Verospiron od urodzenia do 2 roku życia. Dziurka sama się zarosła a tętniak wchłonął.
_________________
Aśka, mama Martynki (2002) z zD, Mikołaja (2005) i Maciusia (2011)
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-04-30, 21:35   

Kacper jet po korekcji całkowitego kanału przedsionkowo - komorowego. Miał 2 gigantyczne dziury plus wspólna zastawke przedsionkowo -komorową. Przeszedł banding tętnicy płucnej a potem korekcje - ma 2 łaty - jedna autologiczną z osierdzia a druga z gore-texu :-) Wykonano tez plastyke zastawki. W czasie korekcji zdejmowano równiez banding - okazało sie, że tętnica płucna sie nie chciała rozpręzyc i tam tez wykonano naciecie i założono łatkę. tak więc połatany ten mój chłopak jest.
Aktualnie serce Kacpra pracuje rewelacyjnie. Doc. Burczyński powiedział nam, że sam sie dziwi, ze tak mu to super wyszło:)
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
Marta Witecka 
złotousty
Marta Witecka


Pomogła: 12 razy
Wiek: 49
Dołączyła: 12 Mar 2007
Posty: 4838
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2007-05-01, 12:47   

Wiesz Aga, już to od Ciebie słyszałam, ale ta łata z gore-texu mnie zaskoczyła. No dobrze, że nie z polara. Całujemy Kacperka mocno :*
_________________
Szczęśliwa mama Janka (24) Szymka z zD (22) Jonatana (19) Jakuba z zD (17) i Noemi (15) www.msr.org.pl www.szymonwitecki.pl
 
 
agamama123 
gaduła


Pomogła: 1 raz
Wiek: 45
Dołączyła: 04 Sty 2007
Posty: 522
Skąd: Radom
Wysłany: 2007-05-01, 14:12   

Polar by przesiąkał:)
_________________
Aga, potrójnie szczęśliwa mama:)
http://kacperek.starzomski.net/
Potworki trzy, czyli Kacper (12), Bartosz (9) i Kubutto (7)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu