To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - częściowa trisomia

okruszkowa - 2010-09-15, 16:05
Temat postu: częściowa trisomia
Jak w temacie. Ma ktoś z Was taki kariotyp stwierdzony u dzieciątka?
Szukam jak najwięcej informacji na temat takiej nieprawidłowiści genetycznej i jej skutków dla rozwoju dziecka. Z góry dziękuję za wszelkie informacje.

julina - 2010-09-15, 16:09

Okruszkowa czy chodzi i mozaikę?
renia3000 - 2010-09-15, 16:10

Może w zapisie lekarzom chodziło mozaikę tylko inaczej to sformułowali ?
Marta Witecka - 2010-09-15, 16:46

Myślę, że chodzi o trisomię mozaikową. Trochę informacji znajdziesz :arrow: tutaj
okruszkowa - 2010-09-15, 16:54

zapis kariotypu mamy taki:
46,XY,idic(21)(pter->q13.3::q13.3->pter)
w efekcie daje on częściową trisomię21, choć nie jest ani mozaiką ani translokacją.
Podobno to rzadko spotykany bląd ale daje podstawy do diagnozy ZD.

julina - 2010-09-15, 21:43

Nigdy o takim rodzaju trisomi 21 nie słyszałam ale może dziewczyny będą mogły pomóc
ewelkaa - 2010-09-15, 23:26

Cyprian ma mozaikę ale zapis się raczej różni....nigdy nie słyszałam o częściowej trisomii...
renia3000 - 2010-09-15, 23:35

Okruszku ,a wytłumaczył lekarz Ci mniej więcej na czym polega częściowa triosomia ?
okruszkowa - 2010-09-16, 01:39

Wytlumaczył o tyle, że to rzadko spotykana nieprawidłowość, polegająca na dodaniu dodatkowego fragment chromosomu 21. W "normalnej" (o ile można w ogóle tego słowa tu użyć) trisomii jest dodany cały chromosom, tu mamy dodany tylko fragment i to do uszkodzonego ramienia w jednym z chromosomów 21 pary.
Cech fenotypowych na razie Okruszek ma kilka: lekko skośne oczko, delikatnie widoczna małpia bruzda na 1 dłoni i bruzda sandałowa na obu stopach, zrośnięte paluszki na jednej ze stóp i dodatkowa para żeber. Urodził się z niską wagą (hipotrofia) i z obniżonym napięciem mięśniowym.
Wewnętrznych nieprawidłowości (serce, tarczyca) na razie nie stwierdzono, ale jesteśmy dopiero na początku drogi po pozostałych specjalistach. O tym, jak będzie przebiegał dalszy rozwój trudno wyrokować w przypadku niemowlęcia.
Trzymamy z mężem za niego kciuki, ale też chcemy się jak najlepiej przygotować do opieki i ewentualnych konsekwencji takiej nieprawidłowości.

beticz - 2010-09-16, 06:48

ja oczywiście się nie znam, ale to jest bardzo podobne do translokacji. Zuza ma translokację własnie w obrębie pary 21, czyli jeden chromosom w tej parze składa się z 2, w konsekwencji są tak jakby 3. Ale u nas nie było mowy o jakimś doklejonym kawałku tylko chyba cały chromosom-na pewno my mamy translokacyjną postać.
Malina87 - 2010-09-16, 08:30

okruszkowa napisał/a:
Okruszek ma kilka: lekko skośne oczko, delikatnie widoczna małpia bruzda na 1 dłoni i bruzda sandałowa na obu stopach, zrośnięte paluszki na jednej ze stóp i dodatkowa para żeber. Urodził się z niską wagą (hipotrofia) i z obniżonym napięciem mięśniowym.
.


Dzieci zespołowe mają przeważnie 11 par żeber a nie 13 ;-)

okruszkowa - 2010-09-16, 15:24

Dzięki CI Malina :brawo: wiedziałam, że lepiej słuchać doświadczonych rodziców niż niedoświadczonych lekarzy;)
Joanna - 2010-10-02, 11:29

Ten typ trisomi wynika ze złamanego chromosomu 21, który występuje w nadmiarze i od tego czy w tej częsci, która jest w nadmiarze zawiera się tzw "obszar krytyczny" zależy nasilenie objawów zespołu.
okruszkowa - 2010-10-27, 21:33

Niestety - robiłam Okruszkowi ponownie badania tarczycy i okazało się, że w ciągu 2 miesięcy bardzo podniósł się poziom TSH. Wizytę u endo mam za tydzień, ale już nastawiamy się na diagnozę potwierdzającą niedoczynność.
Alicja - 2010-10-27, 23:17

Ale,ale o niedoczynności to nie tutaj :nie:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group