To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Zakątek 21
Forum rodziców i przyjaciół dzieci z zespołem Downa. Porady, wsparcie, wymiana poglądów... Zespół Downa to nie koniec świata. Zajrzyj do nas - zobaczysz, że świat ma wesołe pomarańczowe barwy, a zupełnie blisko są ludzie gotowi Cię wesprzeć.

Teoretycznie o zespole Downa - Jaki to typ trisomii?

Kasik - 2007-03-30, 21:19

Ale jak poznać, który rodzaj dokładnie dotyczy naszej Juleczki?
Wyniki badania kariotypu odebraliśmy zaledwie wczoraj (47,XX,+21), a termin wizyty u genetyka mamy dopiero na czerwiec :-(

Marta Witecka - 2007-03-30, 22:25

Kasik, to jest trisomia prosta, czyli ta która najczęściej występuje u dzieci zD. No i masz pewność, że to dziewczynka. :-)
Chyba się jeszcze nie przedstawiałaś, czekamy!

Kasik - 2007-03-31, 10:34
Temat postu: Trisomia mozaikowa
Dzięki :-)
Teraz przynajmniej to już wiemy. Ktoś nam mówił, że to może być mozaicyzm i dlatego się zastanawiałam jak to rozpoznać.
Przepraszam, że od razu się nie przedstawiłam :shy: Już naprawiłam tę gafę...

Marta Witecka - 2007-03-31, 12:50

Kasiu, wszyscy liczą na mozaikę, bo jak to potocznie określają jest to częściowy zD. W takim przypadku nie w każdej komórce dziecka znajduje się trisomię, czyli ten dodatkowy chromosom 21. Jednak żadne badania nie potwierdziły, aby dzieci z mozaiką rozwijały się znacząco lepiej od dzieci ze zwykłą trisomią. Ja sama spotkałam dziewczynkę z mozaiką, która miała bardzo poważną wadę serca, szczęśliwie zoperowaną, ale pomimo wszystko start był utrudniony.
Najważniejsze to teraz zająć się terapią. Pewnie niedługo zaczniecie rehabilitację ruchową, albo już zaczęliście. Życzymy powodzenia.
Chcę jeszcze pocieszyć wszystkich rodziców maluszków z zD. To jest dla nas ogromne ułatwienie, że diagnoza jest w miarę prosta (cechy widać zaraz po urodzeniu). W OWI spotykam mnóstwo rodziców, którzy przychodzą z 4-ro, 5-cio latkami i wciąż szukają i szukają i nie wiadomo co dziecku dolega. Terapia jest na tzw.: wyczucie. Terapia naszych dzieci jest jasna.

kabatka - 2007-03-31, 23:40

Ponieważ zaczynamy skupiać się na trisomii mozaikowej, wydzieliłam stąd kilka postów właśnie o mozaice :arrow: Są tutaj>>>
Kasik - 2007-04-01, 20:08

Jescze raz dziękujemy-poczytaliśmy i teraz jesteśmy choć odrobinę mądrzejsi ;-)
abejbe - 2009-09-21, 16:30

Moje Drogie Mamy pomóżcie mi rozwiązać ten kod 47, XY, +21 Liczba mitoz liczonych 30 liczba analizowanych kariogramów 3
Analiza chromosomów wykazała trisomię pary 21 we wszystkich badanych mitozach.

Czyli to jest mozaika?

Z góry dziękuję za pomoc

Marta Witecka - 2009-09-21, 16:36

Nie, to jest trisomia prosta. W każdej z badanych komórek odnaleziono dodatkowy chromosom 21.
Gdyby to była mozaika, to opisano by, że część komórek zawiera trisomię, a część jest o prawidłowym kariotypie (czyli ma 46 chromosomów).

abejbe - 2009-09-21, 17:04

Hmm.. No tak, teraz już rozumiem.
nefre - 2009-09-22, 13:37

abejbe napisał/a:
47, XY, +21


XY - chłopczyk :-)

mamy identyczny zapis: trisomia prosta chromosomu 21

affelti - 2010-03-16, 14:00

Odkopałam gdzieś stare wyniki badań Dawida kariotypu, jest to też triosomia prosta :tak:
Mama Ewy - 2010-03-31, 21:54

U nas też trisomia prosta.
Drugi przypadek w rodzinie i prof.Zajączek chciał,żeby Ewie jeszcze raz zrobić kariotyp.
Byłyśmy w tym tyg.na pobraniu krwi.Czekamy na wynik a jeszcze bardziej na wnioski,jakie nasuną się profesorowi.

aska_i_mateusz - 2010-04-01, 19:22

U nas także trisomia prosta :tak:
skarbeczek82 - 2010-04-06, 13:30

MY też mamy trisomię prostą :tak:
Evita42 - 2010-05-21, 20:34

U nas też trisomia prosta .


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group