FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki to typ trisomii?
Autor Wiadomość
Thar 
milczek

Wiek: 45
Dołączył: 18 Lut 2010
Posty: 11
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2011-08-11, 11:04   

Myśmy trafili do dobrego Genetyka, niestety jak w większości przypadków była tam moja żona Anna - a ja w pracy, ale tak czy siak do mnie dotarły najważniejsze informacje. Czyli masę informacji związanych z tym czego możemy się spodziewać (problemów) , co czeka naszą Iskierkę w przyszłości (czyli ząbki, oczy itp.). Jakkolwiek surowo to zabrzmi moja Karolcia rozwijała się według innych planów konstrukcyjnych i genetyk ma nam mocne i słabe strony tego przedstawić - co z kolei ma umożliwić nam działania korekcyjno-zapobiegawczo-naprawcze już teraz. Ehh trochę twardo to brzmi ale tak to w praktyce wygląda, trzeba wiedzieć i słuchać, zgodnie z chińskim powiedzeniem : Kiedy spotykam dwóch ludzi jestem pewien że co najmniej od jednego z nich mogę się czegoś nauczyć.
 
 
angelika kuspa 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 48
Dołączyła: 23 Paź 2007
Posty: 3793
Skąd: Kołaczkowo
Wysłany: 2011-08-13, 21:12   

Sylpa my jeździmy do genetyka regularnie, do tej pory raz w roku a teraz mamy się pojawić za dwa lata. Za każdym razem pyta się co Ada potrafi, waży ją i mierzy, pyta się o przebyta choroby. Jeśli potrzebujemy zrobić jakieś badania to wypisuje skierowanie(tyle, że do zrealizowania w Poznaniu). Taka wizyta trwa tak koło 30-45min.Mimo, że wiem iż już nic to nie zmieni to nadal jeździmy bo ona bardziej interesuje się rozwojem Ady niż nasza pediatra.
_________________
Angelika, mama Weroniki 23l.,Kornelii 17 l. i Adrianny (17.09.07 r. z zD)
 
 
anna_maria 
nawijacz

Wiek: 45
Dołączyła: 26 Wrz 2010
Posty: 588
Skąd: Tychy
Wysłany: 2011-08-13, 23:32   

gosiulkat napisał/a:
my na wyniku mamy napisane oprócz tych cyferek to inwersja chromosomu 9 i takie tam gadki o tym chromosomie. Nam genetyk powiedziała, że ta inwersja to znaczy odwrócenie chromosomu i, że rzadko się zdarza takie coś jak moja ma p11q13 i to trzeba zbadać dokładnie.


my też mamy inwersję 9, ale p12q13 - byliśmy u innego genetyka - nic nie mówił na ten temat; za to ja wyczytałam w necie, że ta inwersja często odpowiada za poronienia
_________________
Mama Dominisi z zD (15.09.2010) (*) i Weronisi (05.08.2008)
 
 
gosiulkat 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 4143
Skąd: tychy
Wysłany: 2011-08-14, 14:44   

Ciekawe co nam wyjdzie jak nam zrobia kariotyp.
_________________
mama Wojtusia (*)ur. zm. 09.12.2007, Jasia 21.11.2008, Alusi z zd 28.04.2011
Alusia-malusia
Blog Alusi
 
 
alice 
cichosza

Wiek: 41
Dołączyła: 03 Paź 2010
Posty: 24
Skąd: pomorskie
Wysłany: 2011-08-14, 17:31   

u nas jest translokacja,

natomiast znam dziewczyne 22-letnia z ZD (chyba ma prosta trisomie), jest bardzo inteligentna, skonczyła liceum z matura, skonczyła studium hotelarsko-gastronomiczne, bardzo samodzielna, dojezdzala sama do szkoly 40 km autobusami , rozmawiajac z nią nie wyczuwa się nawet najmniejszego upośledzenia,pięknie sie wypowiada ,układa zdania, oczytana, modnie ubrana, naprawde niesamowita dziewczyna.
Matka jej wychowywała ją sama przez wiele lat bez OWI, nie miała takiej pomocy jaką my mamy dzisiaj,było o wiele trudniej, a jednak . Także srodowisko, rodzina w którym dziecko się rozwija jest bardzo istotne i ma ogromny wpływ na rozwoj dziecka zdrowego czy chorego.

;-)
_________________
Monika, mama Wiktora 7l i Alicji 3 l z ZD
 
 
marsjanka7 
nawijacz


Wiek: 47
Dołączyła: 09 Kwi 2010
Posty: 1113
Skąd: z Jasła
Wysłany: 2011-08-14, 20:15   

Jestem pełna podziwu tej matce, że sama tak potrafiła wyprowadzić córke! :brawo: Mimo wszystko, dalej twierdze, że od czasu do czasu trafi się takie dziecko zd, że uda się je nauczyć prawie wszystkiego...tylko trzeba chcieć!
_________________
Monika, mama Kamilki z ZD (ur. 11.02.2010r)
:arrow: Nasza historia :arrow: Zdjęcia Kamisi
 
 
gosiulkat 
złotousty


Pomogła: 6 razy
Wiek: 43
Dołączyła: 28 Maj 2011
Posty: 4143
Skąd: tychy
Wysłany: 2011-08-14, 20:48   

Kurcze każda matka marzy o takim dziecku taka nadzieja w nas pozostaje po takim poście, a nóż moje dziecko będzie takim samodzielnym zdolnym człowiekiem fajnie by było wiadomo :spoko:
_________________
mama Wojtusia (*)ur. zm. 09.12.2007, Jasia 21.11.2008, Alusi z zd 28.04.2011
Alusia-malusia
Blog Alusi
 
 
Irenka 
trajkotek
Irena-mama Agatki z ZD


Wiek: 48
Dołączyła: 15 Maj 2007
Posty: 1815
Skąd: Wielkopolska
Wysłany: 2011-08-16, 15:04   

marsjanka7 napisał/a:
Jestem pełna podziwu tej matce, że sama tak potrafiła wyprowadzić córke! :brawo: Mimo wszystko, dalej twierdze, że od czasu do czasu trafi się takie dziecko zd, że uda się je nauczyć prawie wszystkiego...tylko trzeba chcieć!


A ja uważam, że nie zawsze wystarczy tylko chcieć... :nie: Jeszcze wiele innych czynników niż samo "chcenie" decyduje o tym jak będzie się rozwijać dziecko z zd.
_________________
Mama Agatki z ZD ur. 21.01.2005r. oraz Dominiki - 17 lat
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9727
Skąd: Dębica
Wysłany: 2011-08-16, 15:21   

Irenka napisał/a:
marsjanka7 napisał/a:
Jestem pełna podziwu tej matce, że sama tak potrafiła wyprowadzić córke! :brawo: Mimo wszystko, dalej twierdze, że od czasu do czasu trafi się takie dziecko zd, że uda się je nauczyć prawie wszystkiego...tylko trzeba chcieć!


A ja uważam, że nie zawsze wystarczy tylko chcieć... :nie: Jeszcze wiele innych czynników niż samo "chcenie" decyduje o tym jak będzie się rozwijać dziecko z zd.


Marsjanka napisała, że takie dziecko z zD trafia się od czasu do czasu ;-) i przy nim jak się chce to się osiągnie dużo. Też jestem tego zdania.
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Effcik 
mruczek


Wiek: 48
Dołączyła: 25 Lis 2010
Posty: 139
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-16, 16:28   

Angelika , po co właściwie jeździcie do genetyka? ja byłam jedynie po urodzeniu Antosia (wiedziałam o ZD prenatalnie) i byłam wypytana o całe drzewo genealogiczne, ale sensu nie dojrzałam... :oops:
_________________
Ewa - mama Jasia (ur. 02.05.2010) i Antka z ZD (ur. 26.04.2011)
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2011-08-20, 12:28   

angelika kuspa napisał/a:
Sylpa my jeździmy do genetyka regularnie, ...pyta się co Ada potrafi, waży ją i mierzy, pyta się o przebyta choroby. Jeśli potrzebujemy zrobić jakieś badania to wypisuje skierowanie .... Taka wizyta trwa tak koło 30-45min.Mimo, że wiem iż już nic to nie zmieni to nadal jeździmy bo ona bardziej interesuje się rozwojem Ady niż nasza pediatra.


Angelika, właśnie o takie podejście lekarza mi chodzi. :spoko:
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
gosia73 
trajkotek


Wiek: 50
Dołączyła: 13 Lis 2006
Posty: 1885
Skąd: okolice Radomska
Wysłany: 2011-08-20, 16:11   

My mamy dokładnie tak samo - jeździmy z Anią średnio raz na rok - jest mierzona, ważona, pani doktor o wszystko wypytuje, doradza, interesuje się - w gabinecie jesteśmy ok 40-50 minut.
_________________
Gosia-mama Weroniki (2001) i Ani z zd (01.02.2007)
Nasza historia
Moje foto
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2011-08-20, 17:42   

angelika kuspa napisał/a:
Sylpa my jeździmy do genetyka regularnie, ...pyta się co Ada potrafi, waży ją i mierzy, pyta się o przebyta choroby. Jeśli potrzebujemy zrobić jakieś badania to wypisuje skierowanie .... Taka wizyta trwa tak koło 30-45min.Mimo, że wiem iż już nic to nie zmieni to nadal jeździmy bo ona bardziej interesuje się rozwojem Ady niż nasza pediatra.

Genetyk bardziej interesuje się rozwojem naszych dzieci niż pediatra, ponieważ nasze dzieci są dla niego materiałem badawczym. Wyniki badań poszczególnych dzieci zbierane latami służą potem do zdobywania kolejnych stopni naukowych.

Wiem, co mówię.
Mam nietypowe dziecko z zD i przeszłam w swoim czasie drogę od jednej profesor do drugiej. Każda kierowała nas do następnej. Myślałam, ze owe mądre kobiety chcą nam pomóc. Okazało się, że tylko zbierały dane do swoich prac....
 
 
dagi 
złotousty


Pomogła: 4 razy
Wiek: 40
Dołączyła: 17 Cze 2009
Posty: 2813
Skąd: Nowy Wiśnicz
Wysłany: 2011-08-21, 15:27   

[quote="anuszkaa"]Mam nietypowe dziecko z zD/quote]

A dlaczego nietypowe? jeżeli można wiedzieć?
_________________
Dagmara mama Klaudusi z zd (07.05.2008), Kacperka 12 lat i żona Krzysztofa
 
 
anuszkaa 
złotousty


Pomogła: 22 razy
Dołączyła: 20 Paź 2006
Posty: 2500
Wysłany: 2011-08-21, 17:13   

dagi:

Cytat:
[quote="anuszkaa"]Mam nietypowe dziecko z zD/quote]

A dlaczego nietypowe? jeżeli można wiedzieć?



Ala ma nieliczne cechy zD. A te które ma, są dyskretne.
Dodatkowo ma normę intelektualną.
W ostatni czwartek znowu (po raz piąty w życiu) miała robiony test na inteligencję.
Po raz kolejny wyszła dolna granica normy.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu