FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeczenie o niepełnosprawności - zagranica
Autor Wiadomość
rudamagda 
mruczek

Dołączyła: 07 Cze 2015
Posty: 65
Wysłany: 2015-12-27, 16:17   Orzeczenie o niepełnosprawności - zagranica

Hej!
Mam pytanie dot. orzeczenia o niepełnosprawności. Jeśli mieszkacie zagranicą, to załatwiacie coś w Polsce? Z racji że dziecko jest polskim obywatelem ? Nie mam pojęcia czy powinnam się tym zająć, czy jeśli mieszkam zagranica to w Polsce nic nie załatwiać?
W Norwegi nie ma czegoś takiego jak takie zaświadczenie wiec się zastanawiam czy jest to potrzebne.
Pozdrawiam,
Magda
_________________
Gustav 28.05.15
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9703
Skąd: Dębica
Wysłany: 2015-12-28, 17:18   

A planujesz wrócić do Polski? Jeździć na turnusy?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Mama Ewy 
trajkotek


Dołączyła: 15 Sty 2010
Posty: 2099
Wysłany: 2015-12-28, 19:49   

Może zrób,a jak będzie faktycznie potrzebne ,to się będziesz wtedy stresować,że nie macie.
Złóż papiery i poczekaj.
_________________
Ewci z zD
 
 
rudamagda 
mruczek

Dołączyła: 07 Cze 2015
Posty: 65
Wysłany: 2015-12-29, 13:50   

Wrócić nie ale na tuenusy jak najbardziej. Wiec przyda się?
_________________
Gustav 28.05.15
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9703
Skąd: Dębica
Wysłany: 2015-12-29, 18:36   

I tak nie będziesz brać dofinansowania z PCPRu, więc nie bardzo. Prywatnie to możesz zapisać nawet zdrowe dziecko. Coś w Bardziej Kochanych mają, że trzeba mieć symbol U ale to tylko słyszałam, a U i tak teraz nie dostaniesz.
Moim zdaniem Ci się nie przyda. Poza tym, dostaniesz teraz może na dwa lata. Szkoda czasu i pieniędzy bo nawet nie zauważysz kiedy to dwa lata minie.

Jesteście w jakikolwiek sposób ubezpieczeni w Polsce? Na E106 czy jakoś normalnie?
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Mewa 
trajkotek
członek Stowarzyszenia


Pomogła: 3 razy
Wiek: 44
Dołączyła: 25 Sie 2009
Posty: 2121
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-01-04, 10:08   

Marceli był na turnusie w 12 Dębach, bez dofinansowania z PCPR, a i tak miesiąc po turnusie musiałam dosyłać skan orzeczenia o niepełnosprawności, bo jakąś kontrolę mieli.

Tłumaczenie naszego orzeczenia o niepełnosprawności na angielski bardzo nam się przydało we Francji. Tam dzieci, a pewnie w ogóle osoby niepełnosprawne, na postawie orzeczenia, nie czekają w żadnych kolejkach do atrakcji turystycznych. Załatwiałam to tłumaczenie jak wyczytałam na stronie Disneylandu, że dla osób niepełnosprawnych mają osobne wejścia do każdej atrakcji, że nie trzeba stać po pół godziny w kolejce. Bardzo dobrze zrobiłam, bo inaczej Marceli by nigdzie nie dał rady wyczekać, a jeszcze by piany na ustach dostawał, że nie może skorzystać. Potem jak zobaczyłam kolejki pod Wieżą Eiffla, to też poszłam do informacji zapytać, czy nie mogą wpuścić niepełnosprawnego dziecka bez kolejki i oczywiście, że byli na to przygotowani. Wyznaczona pani podprowadziła mnie skrótami obok wyznaczonej kolejki pod kasy, kupiłam bilety (oczywiście narażając się na niewybredne komentarze ze strony rodaczki z nastoletnimi zdrowymi synami, że oni tu już dwie godziny czekają), wróciłyśmy do mojego męża, który czekał z dziećmi i zaprowadziła nas prosto do windy. W Disneylandzie też Marcelka orzeczenie uprawniało całą rodzinę do wchodzenia bez kolejek. Ktoś powie, że to przesada, ale prawda jest taka, że Kasia by z niczego nie skorzystała, gdybyśmy musieli uspokajać Marcelka. Pewnie byśmy stamtąd po godzinie musieli wyjechać, a te zasady umożliwiły całej rodzinie skorzystanie z parku.
_________________
Ania, mama Marcelka z zD (2009) i Kasi (2010)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu