FB Portal   Downoteka   "Nowe" forum   Użytkownicy   Statystyki   Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj


Poprzedni temat «» Następny temat
gesty
Autor Wiadomość
Bogusława
mruczek

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 61
Wysłany: 2008-11-25, 15:41   gesty

Drodzy po miesiącach milczenia.
Przeprszam TYCH, którym obiecałam i którzy czekają na nową ksiązkę: WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECI Z ZESPOEŁM DOWNA - TEORIA I PRAKTYKA, która ukaże się w Impulsie przed Świętami, jak informuje mnie wydawnictwo od lutego !! :oops: Przeprszam za opóxnienia, ale nie są ode mnie zależne. Ukończyłam również ksiązkę o getsach Makatonu i tutaj mam - ponawiam serdczną prosbe - o ZDJĘCIA DZIECI jak wykonują lub rozpoczynają (gdyż wiem, że w ruchu jest to niemozłiew) wykonywać prosty gest ! jak do góry, kto, jeść, pić, ja etc. wszystkie znajda się w książce z podpisanymi imionami bohaterów ! - zapraszam serdecznie. Oczywiście ksiązkę prześlę zaraz po jej ukazaniu sie. Zdjecia serdecznie prosze przesłać na mój adres mailowy: b.kaczmarek@makaton.pl - będe bardzo wdzieczna !
Rzecz kolejna to czy rodzice dzieci starszych/młodziezy (chyba sa bardzie ukryci i milczący), mogliby zasugerować tematy, o których chcieliby się dowiedzieć więcej ? tj. przygtowuję drugą cz. ksiązki, która będzie poswięcona problam młodzieży naszych dzieci stąd miło byłoby, aby spełniała nasze oczekiwania, a nie była pisana o tym, co nie przyda sie nam w życiu. SERDECZNOŚĆI dla wszystkich :papa:
 
 
bjuti1976 
gaduła

Wiek: 47
Dołączyła: 12 Paź 2007
Posty: 248
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-11-25, 21:28   

Pani Bogusiu!

Miło Panią słyszeć :-)

Codziennie jestem na stronie wydawnictwa i sprawdzam, czy książka jest już w sprzedaży, ale póki co jest w nieustających zapowiedziach ;-) :-D

Moja Natalka jeszcze nie wykonuje gestów, dopiero będę ją próbować uczyć, póki co wie, gdzie jest lampa i daje "cześć".

Pozdrawiam serdecznie :papa:
_________________
Marta - mama Natalki z zD ur. 09.02.2008 i Karolinki 19.07.2010
Wszyscy mamy te dzieci, które mieliśmy mieć. (Marta Witecka)
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2008-11-25, 21:52   

Nasza Nicolka wprawdzie wykonuje niektóre gesty ale chyba będzie trudno załapać je na zdjęciu.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
emka205 
złotousty
z kosmosu


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 15 Lip 2008
Posty: 3463
Skąd: z kosmosu
Wysłany: 2008-11-25, 22:59   

a mój filipek z makatonu to potrafi tylko pokazać piłkę, bo bardzo lubi piłki.:)
_________________
nic nie dzieje się przypadkiem..(Filip 2005)
 
 
Bogusława
mruczek

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 61
Wysłany: 2008-11-26, 21:41   gesty

Dziękuję serdecznie, każdy gest będzie dobry i z góry dziekuję za pomoc. Co do ksiązki to przyznam sie na naszym "nie wychodzącym" poza mury forum, ze jestem zmeczona obietanicami wydawnictwa ! bardzo dużo nerwów i własnych odkłądanych kieszonkowych (mój mąż nie wchodzi na formu - uFF) ksiazka mnie kosztowała. Dzisiaj - przed chwilą przysłano mi ostaeczną akceptację i jak powiedziano jutro (27) mają drukować, ale znowu kiedy będzie tego nie powiedziano. Bardzo mi przykro, ze to tak długo trwa (od końca stycznia ksiazka lezy w wyd.), tym bardziej, ze jak pisałam zalezy mi na drugiej części dla starszych (serdecnzie zapraszam do podawnia tematów), ale bądżmy dobrej myśli. Chodzi mi o to, aby coś w światku nauki się ruszyło i aby powstawały publikacje o naszych dzieciach. W lit. ang. jest mnóstwo nowych, ciekwaych inf. które na pewno i nam byłyby przydatne. Ale dosyć marudzenia, trzeba być optymistą, ze w ogóle powstanie. Wszystkich bardzo ciepło ściskam ! i wracam do kończenia opracowyania programu wczesnej internwecji dla nasych dzieci :spoko:
 
 
sylpa 
trajkotek


Dołączyła: 02 Paź 2006
Posty: 1516
Skąd: Koszalin
Wysłany: 2008-11-26, 21:45   

Ja proponuję temat wyboru szkoły jako istotny, jeżeli chodzi o starsze dzieci. Nie ukrywam, że interesowałyby mnie np. porównawcze wyniki badań dotyczące rozwoju dzieci, które chodziły do różnych szkół: integracyjnych, specjalnych, masowych, nauczanie indywidualne, itp. Czy stwierdzono jakieś istotne różnice? Nie wiem tylko, czy takie badania ktoś robił :roll:
_________________
"Nie poddaj się, bierz życie jakim jest. I pomyśl, że na drugie nie masz szans."
Myslovitz
________________________________
Sylwia - Mama 13,5-letniej Patrycji z zD
 
 
Bogusława
mruczek

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 61
Wysłany: 2008-12-14, 21:41   gesty

Tak robiono takie badania, ale w Anglii pod kątem właśnie naszych dzieci. Poszperam w notatkach za wyniki i je podam.
 
 
aneta jula 
mruczek


Dołączyła: 28 Paź 2008
Posty: 71
Skąd: Turek wielkopolskie
Wysłany: 2008-12-14, 23:01   

Jestem na Zakątku od niedawna, o Makatonie usłyszałam na turnusie latem ,trochę poczytałam i chciałabym od czegoś zacząć. Niestety w moim mieście nikt nic nie wie :-x .Mam pytanie czy mogłabym zacząć od jakiejś publikacji ,podręcznika zanim będę mogła wziąć udział w kursie?Moja Julka chętnie pokazuje ,powtarza wiele słów,ale często się denerwuje ,bo nie wszystko potrafi przekazać.Może mogłabym poprzez Makaton pomóc?Przepraszam, że trochę odbiegam od tematu .
_________________
Aneta mama 18 letniego Konrada i 9-letniej Julitki - z ZD
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9714
Skąd: Dębica
Wysłany: 2008-12-15, 06:53   

Aneta umów, się z dziewczynami z okolic Poznania. Niech Ci pokażą co i jak :-D cały czas tam organizują kurs Makatonu :lol: i nie starcza terminów na resztę polski :lol:
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
ania_as 
trajkotek


Wiek: 53
Dołączyła: 31 Paź 2006
Posty: 2078
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-12-15, 11:56   

Nie tak często są organizowane kursy w Poznaniu jakby się co niektórym wydawało. :papa:
_________________
Ania, mama Łukaszka z ZD (ur. 14. 08. 2006r.), Sylwii(22l) i Szymona (19 l)
 
 
karolina1 
trajkotek


Wiek: 42
Dołączyła: 13 Lut 2007
Posty: 1755
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2008-12-15, 14:36   

Wiem że są dostępne jakieś podręczniki , my sami dostaliśmy po kursie specjalne książeczki gdzie są pokazane gesty.Musiała byś na stronie makatonu sprawdzić czy jest możliwość zamówienia.No i śledzić następny termin szkolenia koniecznie.
_________________
Karolina, mama Nicolki (7l.)
 
 
aneta jula 
mruczek


Dołączyła: 28 Paź 2008
Posty: 71
Skąd: Turek wielkopolskie
Wysłany: 2008-12-15, 17:07   

Dzięki za info :-) Zaczęłam ostanio brać udział w zajęciach organizowanych w Koninie przez fundację Otwarcie.słyszałam ze oni też mają takie zajęcia.Wtym roku już nie było miejsc ,ale może uda mi się zapisać na przyszły .Może ktos cos słyszał lub brał w nich udział?
_________________
Aneta mama 18 letniego Konrada i 9-letniej Julitki - z ZD
 
 
Iga 
złotousty
iga


Pomogła: 8 razy
Dołączyła: 29 Lis 2007
Posty: 9714
Skąd: Dębica
Wysłany: 2008-12-15, 20:13   

www.makaton.pl :-)
_________________
iga - mama Majowej z zD ur. 09.03.2007
www.gugaa.blog.onet.pl
www.najmajowniejsza.net
 
 
Alicja 
złotousty
Założycielka forum i stowarzysznia Zakątek 21


Pomogła: 31 razy
Dołączyła: 01 Paź 2006
Posty: 14111
Skąd: Skąd:
Wysłany: 2008-12-16, 20:38   

Wykorzystanie gestów
w pracy edukacyjno-terapeutycznej z niemówiącymi dziećmi upośledzonymi umysłowo


Gesty są naturalnym, bardzo łatwym sposobem porozumiewania się. Dopełniają naszą mowę, sprawiają, że jest bardziej emocjonalna i wyrazista, a niekiedy wręcz zastępują słowa. Niemal każda grupa zawodowa dysponuje odpowiednim zestawem gestów, które ułatwiają jej porozumiewanie się bez słów. I chyba każdy tego doświadczył, że niekiedy jeden gest może powiedzieć więcej aniżeli wiele słów i zdań. Gesty stanowią więc samodzielny, pełnowartościowy język, a rozumienie i władanie tym językiem jest niesłychanie ważnym czynnikiem komunikacji międzyludzkiej. Wyłączmy dźwięk w telewizorze podczas przemówienia jakiegoś działacza politycznego i obserwując tylko mimikę i gesty spróbujmy rozpoznać, w jakim stopniu ruchy jego ciała odpowiadają ruchom jego duszy i myśli. Czy mówca ten faktycznie mówi to co myśli? Wyrobiwszy sobie na podstawie takich obserwacji gestów i póz polityka własną ocenę o jego zapatrywaniach, poglądach i postawach, włączmy ponownie dźwięk, by się przekonać, jaka jest treść jego wypowiedzi i czy aby nie odbiega za bardzo od tego, co i nim sądzimy. Jeśli tak jest to uwierzmy raczej gestom. Słowa, zanim zostaną wypowiedziane, są na ogół starannie przemyślane, dobrane, „ubrane” w jakąś formę, a nabywając doświadczeń życiowych, uczymy się panować nad sobą, kontrolować swoje gesty, wyraz twarzy i wiemy doskonale, które postawy odbierane są z sympatią, a które budzą niechęć. Natomiast gesty ujawniają nasze tajemnice, są jakby ruchem duszy, a nie ruchem ciała, bowiem ręce i dłonie wszystkimi ruchami wskazują zamiary tego, kto nimi porusza. Poznanie języka ciała jest szczególnie ważne dla rodziców, nauczycieli i terapeutów. Gesty są spontaniczne, mimowolne i odruchowe, a najłatwiej to obserwować u dzieci.

Warto przyjrzeć się rozwojowi małego dzieck.: zanim zacznie mówić to już doskonale pokazuje jakie jest duże (unosi wysoko rękę), udaje, że leci samolotem (rozkłada ręce na boki) albo jedzie autem (udaje ruchy kierownicą), pokazuje jak śpi, je posiłek, zamiata, myje zęby albo telefonuje. Gesty te (zwane referencjalnymi) odzwierciedlają wygląd przedmiotów lub przebieg czynności, przez co są zrozumiałe dla wszystkich.

jechać



myć się



pić



jeść



tak,zgoda



źle



W kolejnym etapie rozwoju dzieci uczą się konwencjonalnych gestów, które funkcjonują w określonych grupach społecznych i są wynikiem pewnej umowy społecznej, np.: dziękuję, przepraszam (wyciąganie dłoni na zgodę), powitanie. Dzieci są świetnymi obserwatorami, stąd chętnie naśladują różne gesty dorosłych. Każdego dnia widzą w naszych wypowiedziach gesty: ja, ty czy gest wskazywania czegoś. Wszystkie te prawidłowości można wykorzystać do budowania programów wspomagania porozumiewania się dzieci nie posługujących się mową.

>>>> czytaj dalej
_________________
Od osoby z zespołem Downa nie warto odwracać głowy.
Gdy człowiek spojrzy w jego oczy,może w nich ujrzeć świat,w którym każdy chciałby żyć...

Jak powstał Zakątek 21
 
 
Bogusława
mruczek

Dołączył: 28 Lut 2007
Posty: 61
Wysłany: 2009-01-10, 21:12   gesty

Serdecznie zaprszam do wydawnictwa Impuls i do ksiązki o naszych dzieciaczkach, która sie nareszście ukazała http://www.impulsoficyna....&start=0&id=589
Cieszę sie również, ze wyd. obniżyło jej koszt, pomimo tego, ze nie jest i tak tania (39,80) -niestety nie miałam na to żadnego wpływu a cały zysk ze sprzedaży bierze wyd. dla mnie liczyła sie idea, ze coś nareszcie zaczyna sie pisać o naszych dzieciach. A dodam równiez, ze sa tam cudne wypowiedzie naszych zakątkowych znajomych ! Przygotowuje obecnie II tom poświęcony młodzieży i dorosłym dlatego jescze raz zaprszam do przesyłania pomysłów, może mogłabym poprzez wypowiedzi innych osób pomóc w rozwiązaniu problamów osób starszych, o których muszę przyznać, ze zapominamy. Wszędzie są wypowiedzi i pomoc maluszkom - to miło ! ale co ze strszymi ? Ściskam wszystkich serdecznie i życzę miłej lektury.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xand created by spleen modified v0.4 by warna fixing Program do sklepu